Коливання Європи і санкції проти Росії

8 коментувати
Коливання Європи і санкції проти Росії
Наскільки сильно Європа сумнівається в продовженні санкцій проти Росії

Аналітичний центр Carnegie Europe запитав про це у експертів

Ельмар Брок, голова Комітету Європарламенту у закордонних справах

Хороші взаємини в інтересах і Росії, і ЄС. Крім того, це критично важливо для захисту миру та стабільності в Європі. Разом з тим, очевидно, що хороші взаємини можливі лише в межах норм міжнародного права, на основі яких Європа співпрацює з іншими країнами. Отже, повне виконання Мінських угод є необхідною умовою. Тільки після цього ЄС може зняти санкції, введені у відповідь на дії Росії по дестабілізації ситуації в Східній Україні. Санкції у відповідь на анексію Криму, в тому числі міста Севастополя, буде припинено лише після того, як півострів буде повернуто Україні.

Таким чином, продовження санкцій пов'язано з виконанням Росією Мінських угод. На жаль, вони не були реалізовані до початкового терміну – 31 грудня 2015 року. Хоча поважати територіальну цілісність і суверенітет України у межах визнаних кордонів повинна Росія, працювати над виконанням мінських домовленостей зобов'язані всі зацікавлені сторони. Тому слід підтримувати діалог з Москвою і – коли Мінськ буде виконаний – запропонувати їй перспективи розвитку відносин з ЄС.

Український конфлікт і криза у відносинах з Росією не зникнуть з відміною санкцій

Штефан Майстер, керівник програм Східної Європи і Центральної Азії в Німецькому товаристві зовнішньої політики

У країнах Європейського Союзу лунає чимало голосів, які ставлять під сумнів ефективність санкцій проти Росії і закликають зняти їх максимально швидко. Крім того, все більше нагнітається ситуація, мовляв, стосунки з Москвою дуже важливі, а інші кризи в Європі і на Близькому Сході занадто складні, тому ЄС варто вирішити, як мінімум, цю проблему.

Однак це ілюзія. Український конфлікт і криза у відносинах з Росією не зникнуть з відміною санкцій. Це може відштовхнути українське суспільство від ЄС ще більше, ніж нідерландський референдум 6 квітня, під час якого голландці проголосували проти Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. У той же час, керівництво Росії не відмовиться від своїх основних джерел легітимності – конфлікту з Заходом і підтримки міфу, що ЄС є  інституцією, яка не відбулася.

Питання в тому, що послаблює Євросоюз більше: зняття санкцій перш, ніж другі Мінські угоди буде реалізовано і припиняться бойові дії на сході України, або продовження ескалації внаслідок однобокого підходу ЄС до Росії? Обидва варіанти привабливі для Росії. Наразі складається враження, що російському президенту куди цікавіше пережити санкції і дочекатися, поки європейські політики будуть наввипередки намагатися зблизитися з ним. Якщо це станеться, згуртованість і довіра до ЄС досягне нового дна.

Фрейзер Кемерон, директор Центру ЄС-Росія

Якісь коливання навколо питання продовження санкцій є, але раніше Європа вже виявила єдність при введенні і пролонгації цих заходів на тлі анексії Криму в березні 2014 року. Враховуючи тривалі зусилля Росії в рамках принципу «розділяй і володарюй», санкції стали великим успіхом з боку ЄС. Ці заходи дієві, і зараз не час їх скасовувати. Лідери Великої сімки чітко заявили про це в ході саміту 26-27 травня в Японії, а президент Європейської ради Дональд Туск у ході прес-конференції на тій самій зустрічі.

Дії Росії в Україні – кричуще порушення норм міжнародного права. Санкції, введені ЄС, найменше, що можна було б зробити. Лише після повного виконання Мінських угод і припинення конфлікту на сході України санкції буде знято. ЄС не може відступити від цієї позиції.

Аманда Пол, старший політичний аналітик з питань політики в Центрі європейської політики

Євросоюз не може дозволити собі коливань, оскільки Москва інтерпретує відсутність рішення щодо санкцій як прояв слабкості. Це призведе до того, що Росія збільшить і без того сильний тиск на слабкі ланки ЄС. Підрив європейської політики санкцій є одним з пріоритетів Кремля у його кінцевій меті щодо послаблення ЄС і його ролі серед сусідів Росії.

Грунту для зняття санкцій немає. Умова, яку ЄС пов'язав з відміною обмежувальних заходів, - повне виконання Мінських угод, націлених на розв'язання конфлікту у Східній Україні, - досі не реалізована. Хоча багато країн раді були б налагодити відносини з Росією, є розуміння, що це порушить єдність всередині ЄС. Подібний крок лише підірве довіру до Євросоюзу, і без того кволу від досить сумної реакції на кризу біженців. Крім того, створиться враження, мовляв, ЄС приймає російську концепцію сфер впливу.

Європа повинна вести стратегічну гру з питання санкцій, зберігаючи єдність і готовність формулювати швидку відповідь на нові виклики.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.