Кінець світового лідерства США

3 коментувати
Всім основним учасникам системи міжнародної безпеки доведеться змиритися з мінливістю і непостійністю зовнішньої політики Америки

Аналітичний центр Carnegie Europe зібрав думки міжнародних експертів щодо того, чи веде президентство Трампа до занепаду епохи світового лідерства США.

Раджа Мохан, директор Carnegie India

Рішення президента США Дональда Трампа про вихід з Паризької угоди про зміну клімату підкреслює, що Сполучені Штати стали найбільш непередбачуваним гравцем на міжнародній арені. Поряд з рішенням Трампа про вихід з транстихоокеанського партнерства і його сумнівами в давніх військових союзах, рішення щодо Паризької угоди кидає величезну тінь на Сполучені Штати як на надійного і відповідального партнера. Тим часом, збитки, завдані міжнародному порядку, досить серйозні. Можливо навіть незворотні.

Не можна забувати про те, що Сполучені Штати зараз розділені питанням, чи вартий їх статус міжнародного лідера тих тягот, які цей статус неминуче приносить країні. Всім основним учасникам системи міжнародної безпеки доведеться змиритися з мінливістю і непостійністю зовнішньої американської політики, викликаної безладом в її внутрішніх справах.

У Європи немає іншого вибору, крім як взяти майбутнє у свої руки

Дмитро Тренін, директор Carnegie Moscow Center

Якщо коротко - звичайно, ні. Сполучені Штати як і раніше є світовим лідером в ряді сфер, починаючи з традиційної військової могутності і закінчуючи фінансуванням передових технологій. І Вашингтон дотримуватиметься цієї позиції в доступному для огляду майбутньому. Те, що змінюється в зовнішній політиці США, - це метод взаємодії з рештою світу. В історії американської зовнішньої політики спостерігалися як періоди суперактивності, так і періоди спокою. Після того, як екс-президент Джордж Буш втягнув США відразу в дві війни в мусульманському світі, його наступник, Барак Обама, почав проводити більш стриману політику.

Погляд президента Дональда Трампа на національні інтереси США явно відрізняється від ліберальної ортодоксії. Він прагне посилити вплив США в світі, тиснучи як на противників, так і на союзників, замість того, щоб радитися і задобрювати їх. Це викликає жах і роздратування у союзників США.

Однак навряд чи ці союзники протистоятимуть Вашингтону. Швидше, як і в роки Буша, вони вважатимуть за краще перечекати еру Трампа, зберігаючи зв'язку з його внутрішньою опозицією. Оскільки на Заході немає жодної держави, готової зробити крок вперед і звалити на себе ношу нового лідера, розмови про занепад лідерства Америки здаються передчасними.

Томаш Валашек, директор Carnegie Europe

Президент США Дональд Трамп не просто розійшовся з Європою в думках щодо зміни клімату. Він фактично вважає континент джерелом проблем Америки. Таке ставлення буде позначатися не тільки на питаннях клімату.

Можна також очікувати, що в Європі почнеться розквіт антиамериканських ідей і настроїв. Я боюся надмірної реакції з європейського боку. З цього моменту Сполученим Штатам буде набагато складніше забезпечувати більше військовослужбовців для Афганістану або більше грошей для оборони. В кінцевому підсумку це повинно послабити обидві сторони.

Завдання, що стоїть перед європейськими урядами в цей час, полягає в тому, щоб провести межу між питаннями, такими як стримування Росії, де допомога США залишається необхідною, і такими, як зміна клімату, де Сполучені Штати стають перешкодою. Європейським лідерам потрібно створити альтернативні коаліції і ризикнути своїми виборцями задля вирішення трансатлантичних проблем. Це складний процес.

П'єр Вімонт, старший науковий співробітник Carnegie Europe

З точки зору Франції, недавні події в підсумку принесуть позитивний ефект. Все зводиться до простого висновку: німецький канцлер Ангела Меркель була права, а президент Франції Еммануель Макрон, будучи надто впевненим у своїй здатності змінити думку президента США Дональда Трампа, виявився не правий. Але молодий французький президент швидко вчиться. Він чудово розуміє, що європейці не можуть очікувати від адміністрації Трампа серйозної і конструктивної співпраці.

Це означає, що у Європи немає іншого вибору, крім як взяти майбутнє у свої руки. Очікування рішень Вашингтона не має ніякого сенсу, поки Трамп дотримується внутрішніх пріоритетів. Ця нова реальність відкриває двері для більш глибоких відносин з країнами, з якими Європа не наважувалася занадто тісно співпрацювати. Йдеться про Китай, Індію або навіть Росію. І це розширення партнерства буде охоплювати безліч галузей: торгівля, інвестиції, безпека, міграція і, природно, зміна клімату.

Макрон натякнув у своїй заяві, що рішення Трампа про вихід з Паризької угоди сприятиме новому типу відносин зі Сполученими Штатами, заснованому на відродженні зв'язків, перш за все з представниками громадянського суспільства. Зрештою, ця стратегія цілком може нагадати США про обов'язки світового лідера.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікації колонок Джуді Демпсі. Републікація повної версії тексту заборонена

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.