Чого Європа не розуміє про Росію

4 коментувати
З моменту анексії Криму і вторгнення у східну Україну Росія зазнала радикальної трансформації - настільки серйозної, що Європа просто не встигає за нею

Повільно, але впевнено Захід схиляється до скасування, а не продовження санкцій проти Росії за агресію щодо України й анексію Криму.

Принаймні, в Європі все частіше лунають заклики до цього. Наприклад, з боку Зігмара Габріеля, лідера німецької Соціал-демократичної партії, яка входить у керівний консервативний блок Ангели Меркель. Прем'єр Італії Маттео Ренці тим часом вимагає перегляду вже запроваджених заходів. Популістські, євроскептичні партії у Франції, Британії, Угорщині та інших країнах ЄС також симпатизують РФ і її президенту Володимиру Путіну.

Великі європейські енергетичні компанії з Німеччини та Франції активно просувають проекти з розширення доступу російського гіганта «Газпром» на європейський ринок за допомогою будівництва ще одного газопроводу на дні Балтійського моря, щоб до ЄС надходило ще більше російського газу, оминаючи Україну.

Що ж до Сполучених Штатів, то держсекретар Джон Керрі натякнув на те, що зняття санкцій з Росії пов'язано з кооперацією в питанні припинення сирійської війни.

Однак зняття санкцій стане серйозною помилкою - доти, доки так званий Мінськ-2, спрямований на припинення конфлікту в Україні, не виконано в повному обсязі. Скасування санкцій не змінить РФ, яка з моменту анексії Криму й уторгнення в східну Україну зазнала радикальної трансформації.

Росія рухається до ізоляції та, як наслідок, відкидає глобалізацію

Ця трансформація настільки серйозна й істотна, що Європа просто не встигає за нею, відстаючи в інтернаціоналізації змін, що відбуваються. Тим часом Росія рухається до ізоляції та, як наслідок, відкидає глобалізацію.

Що змінить Росію, то це її реформування. Однак, згідно з трьома нещодавно опублікованими дослідним роботам про становище у РФ, давно назрілі реформи не внесено на порядок денний для уряду країни. Автори цих робіт одностайні у тому, що наслідки відсутності реформ для найбільшого східного сусіда Європи будуть глибокими і дуже зашкодять економіці країни в майбутньому.

Так, професор економіки Сергій Гур'єв у своїй новій статті «Деглобалізація Росії» говорить про те, що нинішня політика ізоляції Росії призведе до стагнації. Невідомо, чи зможе Путін і далі використовувати націоналістичну карту, щоб приховувати від людей невблаганний рух країни до занепаду, приховувати корупцію, яка підриває будь-яку подобу верховенства права, а також корозію довіри до державних інститутів країни.

Директор Московського Центру Карнегі Дмитро Тренін продовжує аргументацію. Росії потрібен план Б, пише аналітик. Росія жодним чином не зможе відновити свої позиції на світовій арені, якщо не впорається з унутрішніми проблемами. «Необхідно чітке усвідомлення пріоритетності внутрішнього розвитку країни не тільки для її міжнародних перспектив, але і для її майбутнього. З такою економікою та політекономічною системою, як сьогодні, Росія в підсумку програє конкурентну битву з усіма наслідками такої поразки», - каже він.

А для колишнього посла Великобританії в Москві Ендрю Вуда ідея модернізації Росії, натхненної Заходом, померла. «Замість цього Заходу потрібно бути терплячим... і послідовним у його нинішній позиції щодо Кремля», - пише дипломат.

Усі три роботи ставлять хрест на ідеї, що Росія є сильною державою. Звісно, Путін може надсилати свої винищувачі до Сирії для підтримки підлого режиму Башара аль-Асада, продовжувати підтримувати бойовиків в українському Донбасі, вживати санкції проти Туреччини після того, як остання збила російський військовий літак, щопорушив турецький повітряний простір. Але вдома, в Росії, економіка Путіна швидко занурюється у спад і, відповідно до трьох згаданих досліджень, російський президент не робить нічого, щоб запобігти цьому падінню.

Путін хвалився, мовляв, його рішення заборонити імпорт певних продуктів із Європи після введення санкцій ЄС проти РФ тільки сприятиме розвитку країни. Росія, стверджував Кремль, зможе компенсувати ці продукти власним сільськогосподарським сектором та іншими галузями економіки. Однак замість того, щоб використовувати санкції Заходу для просування реформ і послаблення тиску держави на економіку, а також модернізації інфраструктури, Росія почала діяти геть навпаки. Ніби популізм, бравада та відмова від глобалізації можуть замінити зростання.

Більш тривожним для економіки, яка в підтримці свого зростання спирається на експорт нафти і газу, є повзуча стагнація, що почалася ще до початку української кризи. Як говорить Гур'єв, російська торгівля та економічні угоди з Китаєм не зможуть зупинити спад, скільки б Кремль не твердив, що зможе впоратися без Заходу, знайшовши спасіння в особі Китаю.

Декілька інших аналітиків вважають, що Путін все ж таки вдасться до внутрішніх реформ - попри те, що зволікання постійно підвищує їх ціну. Тим часом Європа має виробити щодо РФ стратегію, і точно не шляхом будівництва нового газопроводу для російського газу - це нічого не змінить.

Підхід Європи до цього питання має включати в себе щось стійкіше, націлене на молоде покоління росіян і громадянське суспільство всередині країни; сконцентроване на м'якій силі.

Стратегія Європи має максимально сконцентруватися на розширенні наукових програм для студентів, економістів і академіків. Європа повинна проводити програми молодіжного обміну, що Польща робила кілька останніх років з метою протидії російській державній пропаганді, яка зображає загнилий і одержимий дестабілізацією Росії Захід.

Що ж до Європейського Союзу, то йому слід дотримуватися своїх правил у сфері торгівлі, конкуренції та енергетики. Чітке виконання цих правил вже призвело до того, що "Газпром" змінив своє політично мотивоване ціноутворення для країн Балтії.

Але насамперед Європі – чи то ЄС, чи НАТО, чи ОБСЄ – слід добре подумати над тим, як додати певної передбачуваності у відносини з Росією без шкоди для тих інституцій, які РФ неодноразово намагалася підірвати.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на  Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.