Який шлях обрала Польща

0 коментувати
Вперше в історії посткомуністичної Польщі одна партія отримає в парламенті більшість

Коли польська права партія «Право і Справедливість» (ПіС) програла парламентські вибори в 2011 році, її консервативний націоналістичний лідер Ярослав Качинський пообіцяв, що вона повернеться у владу. І не тільки це. «Одного разу у нас в Варшаві буде Будапешт», - говорив він, натякаючи на прем'єра Угорщини Віктора Орбана, що використовував свою двічі здобуту перемогу на виборах для внесення радикальних змін до конституції країни.

Хороша новина в тому, що на виборах 25 жовтня ПіС отримала лише 39-відсоткову підтримку і не змогла отримати дві третини парламентських крісел. Це означає, що партія не зможе так легко змінити закони, як це робила угорська Фідес. У Польщі, як і в Угорщині, для конституційних змін потрібно дві третини парламентської більшості.

Погана ж новина полягає в тому, що ПіС самостійно сформує більшість у парламенті – вперше в історії посткомуністичної Польщі. Це в свою чергу гарантує новому уряду Польщі стабільність. Завдяки цьому Беата Шидло, новий прем'єр-міністр Польщі, може принципово змінити зовнішню політику Польщі від зовні красивої та амбітної формули правоцентристської Громадянської платформи до орієнтованої на безпосередній регіон. А це вже вплине на відносини Варшави з ЄС і НАТО.

Прихильники ПіС консервативні, націоналістичні та євроскептичні

Прихильники ПіС консервативні, націоналістичні та євроскептичні. Вони незадоволені тим, що вони називають диктатом Брюсселя. Ці люди, безумовно, виступають проти планів ЄС прийняти більше біженців. Качинський вже заявив, що біженці та мігранти, що приїжджають у Європу, спровокували «епідемії».

Тим не менш, ПіС повинна визнати, що Польща є досить успішною в Євросоюзі. Громадянська платформа зуміла поставити питання енергетичної безпеки та енергетичного союзу на порядку денному ЄС. Польща не раз сперечалася з Брюсселем щодо рівня викидів вуглецю, а також з питання субсидій, які Варшава надає польській вугільній промисловості. Іншими словами, Громадянську платформу складно звинуватити в підлабузництві перед Брюсселем.

Поганою новиною для Євросоюзу є євроскептицизм ПіС. Ще один евроскептичний уряд в Європі може послабити ліберальний голос у ЄС і його здатність захищати та об'єднуватися. Це також може зіграти на руку російському президентові Володимиру Путіну. Сильна і згуртована Європа не в його інтересах.

Тим не менш, було б дивно, якби ПіС коливалася з питання санкцій ЄС щодо Росії. Крім того, що Качиньський євроскептичний, він ще й дуже налаштований проти Росії, на відміну від свого угорського колеги та президента Чехії. Він ніколи не переставав думати, що його брат-близнюк і колишній президент Польщі Лех Качинський був вбитий (Росією), коли його літак у квітні 2010 року розбився на заході Росії в Смоленську.

Більш того, ПіС критично налаштований щодо ініціативи Громадянської платформи почати діалог з Росією, спрямований на примирення з одним із заклятих ворогів Польщі. Після приєднання Криму до Росії в березні 2014 діалог погіршився, але дипломати і експерти, які реалізували цю досить складну задачу, змогли продовжити ініціативу, незважаючи на всі перешкоди. Тепер же цей діалог, ймовірно, стане жертвою зовнішньої політики ПіС.

Ще однією жертвою зовнішньополітичного курсу партії можуть стати відносини Варшави з Німеччиною. Коли при владі була Громадянська платформа, політичні, торгові і соціальні зв'язки двох країн розвивалися. Качиньський ніколи не приховував свою неприязнь до Німеччини. Його прихильники заявили Сarnegie Еurope, що Громадянська платформа була занадто зобов'язана Берліну, і Польща робила все, що вказувала канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Коли Німеччина виступала проти відкриття постійної бази НАТО в Польщі, тому що Берлін не хотів провокувати Росію (незважаючи на те, що Росія робила в Україні), ПіС завадив цьому. І ПіС обов'язково підніме це питання, коли Варшава в 2016 році буде приймати наступний саміт Альянсу, якщо він не зважиться раніше. Одне зрозуміло: складно уявити, що Шидло (з Качинським за спиною) прийме відмову НАТО, коли цей дует поведе Польщу в не зовсім передбачуване майбутнє.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Еurope. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.