Як далеко зайшов євроскептицизм

3 коментувати
Як малі, так і великі країни ЄС хочуть повернути віддані Брюсселю повноваження національним урядам

Забудьте про більшу інтеграцію Євросоюзу. Як великі, так і малі країни ЄС хочуть повернути владу національним урядам. Подібний висновок можна зробити за результатами опитування аналітичного центру Pew Research Center. Це важливе і своєчасне дослідження, адже вже 23 червня британці будуть вирішувати, чи залишаться вони в складі Європейського Союзу чи вийдуть.

Якщо Британія покине ЄС, у найпристрасніших його прихильників може з'явитися можливість боротися за більш тісну інтеграцію решти країн. Зрештою, багато хто скаже, що жорстка опозиція Британії зближенню членів Євросоюзу більше не буде перешкодою на шляху до тіснішої інтеграції.

Але не будьте так впевнені в цьому. Згадане опитування показує, що найбільші країни ЄС – країни-засновниці – хочуть передати національним урядам більше повноважень (які перебувають на даний момент у Брюсселя). У Нідерландах цю ідею підтримують понад 44% жителів, у Німеччині – 43%, у Франції та Італії – по 39%.

Не дивно, що на тлі кризи біженців та запровадження заходів економії більше двох третин греків (якраз перед британцями) сказали, що з них теж вистачить лідерства Брюсселя. З десяти країн, у яких проводилося опитування, найнижчі показники бажання репатріювати повноваження ЄС на національний рівень зафіксовано в Іспанії (35%) та Польщі (38%).

Легко звинувачувати ЄС практично у всьому

Результати опитування показали, що «євроскептицизм в Європі на підйомі», говорить директор глобальних економічних відносин Pew Research Center Брюс Стокса. Це не означає, що опитані респонденти хочуть покинути ЄС. Дослідження лише показує, що на даний момент Євросоюз досяг межі в питанні інтеграції. Більше того, опитані європейці не вірять у здатність ЄС вирішувати проблеми. Отже, окремі країни, на їх думку, можуть впоратися з ними краще.

Криза єврозони, за якою послідувала криза біженців, безсумнівно, підірвала впевненість у здатності інституцій ЄС вирішувати подібні виклики. Дві третини французьких респондентів та 92% греків не схвалили політику ЄС у вирішенні економічних питань. У Німеччині з економічними підходами Євросоюзу не погодилися 38% громадян, а у Польщі – 33% (це одна з небагатьох європейських країн, які уникли рецесії під час глобальної фінансової кризи і кризи єврозони). Що стосується політики ЄС щодо кризи біженців, то тут рівень несхвалення в середньому склав 75%.

Звичайно, легко звинувачувати ЄС практично у всьому. Прагнення ренаціоналізувати повноваження членів ЄС (від зовнішньої політики, оборони та безпеки до економічних та міграційних питань) можна помітити і в більш ранніх дослідженнях.

Німеччина – країна, яка колись була віддана ідеї інтеграції та передачі повноважень Європейської комісії – протягом останніх десяти років змістила центр впливу на національний рівень. По суті, за кількома винятками (наприклад, німецького міністра фінансів Вольфганга Шойбле), питання інтеграції в публічному дискурсі ніхто не піднімає.

Якщо країни-члени продовжать відтісняти Єврокомісію в її повноваженнях, ЄС навряд чи залишиться таким же впливовим й шанованим союзом. Він не зможе впоратися з кризами біженців і єврозони, які далекі від завершення. Залишається велике непоставлене питання: чи хочуть (можуть) країни-члени Євросоюзу, які прагнуть захистити свої інтереси і повноваження, зробити Європу більш інтегрованою?

Але в даному опитуванні є і два оптимістичних висновки. У середньому 63% опитаних вірять, що вихід з ЄС для Британії буде нелегким. Крім того, у більшості країн люди у віці від 18 до 34 більш послідовно підтримують ЄС (на відміну від громадян віком від 50 років) - проблиск надії на майбутнє Європи.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.