Головний підсумок саміту G20

0 коментувати
Самоізоляція Сполучених Штатів може підірвати всю міжнародну систему торгівлі

Саміт G20, що завершився 8 липня в німецькому портовому місті Гамбург, став відмінною демонстрацією різниці між Сполученими Штатами, їхніми європейськими союзниками та іншими членами Великої двадцятки. Розбіжності виникали як з приводу використання міжнародної торгової системи, так і щодо боротьби зі зміною клімату.

Президент США Дональд Трамп все-таки отримав те, що хотів від підсумкового комюніке, узгодженого за кілька годин до закінчення саміту. Це в черговий раз продемонструвало величезні труднощі, з якими зіткнулися світові лідери, намагаючись знайти спільну мову.

Зрештою, учасники саміту вельми неохоче погодилися включити в комюніке рішення США про вихід з Паризької угоди про зміну клімату. Більш того, американська делегація також додала в текст, що вони «будуть прагнути тісно співпрацювати з іншими країнами, допомагаючи отримати доступ і використовувати викопне паливо безпечніше і ефективніше».

Канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка приймала цей саміт, не намагалася пом'якшити підсумкове враження від зустрічі. «Врешті-решт, переговори щодо клімату відображають нинішній розкол - всі проти США», - сказала вона журналістам. «Той факт, що переговори з торгівлі також були надзвичайно складними, пояснюється певною позицією Сполучених Штатів», - додала Меркель. Вона цілком могла сказати навіть більше. Саміт Великої двадцятки підтвердив крихкість політики мультилатералізму і побічно поставив під сумнів можливість Європи зміцнити її.

Президент США Дональд Трамп все-таки отримав те, що хотів від підсумкового комюніке

Сполучені Штати завжди хиталися між мультилатералізмом і унілатералізмом. Однак поставивши Америку на перше місце серед своїх пріоритетів, Трамп поклав початок повільного, але неухильного руйнування інститутів, створених після 1945 року, і весь цей час успішно використовувалися Заходом.

Але цьому настав кінець. Китай продовжує демонструвати економічне, політичне і стратегічне зростання. Його розміри і міць вже кидають виклик Заходу. А торгова політика Трампа - наприклад, відмова від транстихоокеанського партнерства - є безцінним подарунком Китаю.

Самоізоляція Сполучених Штатів може підірвати всю міжнародну систему торгівлі, якщо тільки Європейський союз не збере всі сили і не об'єднається заради того, щоб зупинити падіння Заходу. Хай там як, рішення Великої Британії покинути ЄС послабило союз з політичної, економічної і стратегічної точок зору. Однак існує відразу кілька способів, як обернути цю тенденцію назад.

В першу чергу - роль Ангели Меркель. Незважаючи на відсутність інших лідерів, здатних задавати напрямок для Євросоюзу, Меркель чомусь не хотіла звалювати цю роль на себе.

Таке твердження може здатися суперечливим. Адже саме уряд Німеччини взяв на себе ініціативу під час кризи в єврозоні, встановивши жорсткі заходи економії для Греції та інших країн-боржників. Саме Меркель домагалася єдності ЄС з питань запровадження та скасування санкцій проти Росії після анексії Криму. І саме Меркель вирішила забезпечити безпеку і притулок майже мільйону біженців, що рятуються від воєн у Сирії та Іраку.

Але коли справа доходила до визначення порядку денного для Європи, Меркель постійно хиталася та ухилялася від прийняття рішень. Тепер це може змінитися, оскільки вперше з моменту її вступу на посаду, у Меркель з'явився конкурент. Еммануель Макрон, проєвропейський президент Франції, який поспішає вести Європу вперед. І це, до речі, другий спосіб, який дозволить ЄС зупинити власний занепад.

Коли у вересні в Німеччині закінчаться парламентські вибори, Макрон має намір відродити франко-німецьку вісь, яка традиційно спрямовувала Європу в бік більшої інтеграції. Він також хоче укласти ряд конвенцій з іншими країнами. «Франція повинна взяти на себе ініціативу. Я хочу добитися цього завдяки тісній співпраці з канцлером Німеччини, - сказав Макрон. До кінця цього року ми почнемо запуск демократичних конвенцій по всій Європі. Кожен сам для себе вирішить, чи варто брати участь у цьому процесі».

Все це дуже важливо. Макрону потрібно дістати якомога більше союзників, якщо він хоче бачити більш інтегровану Європу, як економічно, так і політично. У довгостроковій перспективі ці зусилля допоможуть Європі впоратися з самоізоляцією Сполучених Штатів. Це також стосується готовності Європи стати на захист цінностей Заходу.

Ось чому Європейській комісії належить величезна роль у захисті і розширенні міжнародної торгової системи. Торговельна угода між ЄС і Японією, досягнута напередодні саміту G20, має вирішальне значення для обох сторін. У Японії немає ілюзій щодо майбутньої ролі Китаю в регіоні і в світі. Комісія визнає величезне значення захисту і розширення вільної торгівлі, особливо з урахуванням поглядів Трампа на мультилатералізм.

Це і стало головним меседжем саміту G20: необхідність захисту багатовекторності та інститутів мультилатералізму. Так, ці інститути громіздкі і бюрократичні, а через необхідність консенсусу прийняті рішення часто здаються неефективними. Але рухатися поодинці - це не варіант, навіть для Сполучених Штатів.

Іншим посланням саміту і ще більш складним завданням є необхідність зробити глобалізацію більш інклюзивною. «Глобалізація створила ряд проблем, а її переваги не отримали достатньо широкого поширення», - йдеться в комюніке. Висновок зрозумілий всім лідерам. Популізм є одним із симптомів глобалізації.

Макрон і Меркель чудово про це знають. Незважаючи на те, що в деяких країнах ЄС спостерігається стабілізація політичної ситуації, перемога Макрона зовсім не означає поразку популізму. Однак вона означає, що майбутнє Європи знову стоїть на порядку денному.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікація повної версії тексту заборонена

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.