Голландське "ні" Україні – початок кінця ЄС

4 коментувати
Путін може радіти результатам голосування голландців. Ослаблений ЄС – це саме те, до чого він прагне

На першому такого типу референдумі в Нідерландах виборці проголосували проти торгової та політичної угоди між Євросоюзом і Україною. За попередніми результатами, близько 64% виборців сказали «ні» ратифікації Угоди про асоціацію, а підтримали лише 36% респондентів. Явка на референдумі все ж таки перевищила необхідні 30% для того, щоб вважати голосування дійсним.

Незважаючи на консультативний характер референдуму, ні голландський прем'єр Марк Рютте, ні Євросоюз не зможуть проігнорувати його результати. По суті, голландці проголосували проти європейської інтеграції. Це стане стимулом для євроскептиків по всьому ЄС, зокрема, для прихильників виходу Великобританії з союзу. Крім того, це чудовий подарунок для російського президента Володимира Путіна, який хоче бачити Європу слабкою і роз'єднаною.

І зі сторони дійсно створюється враження, ніби ЄС, що роздирається протиріччями через кризу біженців і проблеми в єврозоні, став ще більш роз'єднаним.

Голландське голосування має особливе значення. Нідерланди були однією з країн-засновників ЄС. Держава послідовно дотримувалося атлантичних поглядів у політиці і залишалося опорою для ліберальних цінностей. Але в останні роки тут зародилися антиіммігрантські та антиєвропейські рухи, які розмивають проєвропейську перспективу країни.

Голландці проголосували проти європейської інтеграції

На референдумі 2005 року голландці проголосували проти запропонованої конституції ЄС, яка повинна була зробити європейські інституції більш ефективними. Це голосування сигналізувало про початок невблаганної зміни настроїв голландського суспільства.

Герт Вілдерс, лідер євроскептичної Партії Свободи, швидко використовував результати референдуму собі на користь. «Це початок кінця ЄС», - написав він у Twitter. І пізніше додав: «Сподіваюся, з часом у Великобританії і в цілому в Європі цим шляхом підуть і інші країни». Євроскептичні рухи в Європі, такі як табір прихильників виходу Великобританії з ЄС або французький праворадикальний Національний фронт, зустріли результати голосування в Нідерландах з радістю.

Прихильники ЄС в Нідерландах опинилися перед дилемою: утриматися від голосування чи взяти в ньому участь. Прийнявши рішення голосувати, вони тим самим зробили референдум дійсним. Але, знову ж таки, якщо б проєвропейський табір провів сильну, впевнену і надихаючу кампанію, результати могли бути зовсім іншими.

Голландський уряд зараз не в тому становищі, щоб просити парламент ратифікувати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Відповідно, Нідерланди є єдиною країною з 28 членів ЄС, яка не зробила цього. Рютте зазначив, що буде консультуватися з парламентом і європейськими колегами «крок за кроком», не розголошуючи подробиць.

Що стосується голландського парламенту, ураженого результатами голосування, то він не може посилити умови майбутніх референдумів: наприклад, підняти 30% поріг явки або збільшити кількість підписів, необхідних для ініціювання (зараз потрібні 300 тис.). Це лише зіграє на руку євроскептикам.

Оскільки для ратифікації угоди з Україною Євросоюзу необхідні голоси всіх країн, доведеться виробити якусь застереження для Нідерландів, поки Рютте не вирішить, як вийти із ситуації. Найсумніший варіант – проігнорувати той факт, що 27 інших країн вже ратифікували договір. Це вкрай негативно позначиться на реформістському русі в Україні, якому Угода про асоціацію необхідна для укріплення своїх позицій всередині країни, особливо враховуючи, що місцеві олігархи, включаючи адміністрацію президента, ставлять серйозні перешкоди на шляху кардинальних реформ, зокрема, в судовій системі.

Путін може радіти результатам голосування голландців. Ослаблений ЄС – це саме те, до чого він прагне. Такий результат надає йому більше можливостей для просування евроскептичних рухів у Європі, частина яких ототожнюють себе з фірмовим консерватизмом, націоналізмом і патріотизмом Путіна.

Роз'єднаний Євросоюз дає російському президенту більше можливостей для стравлювання його членів між собою. Ослаблений ЄС зсередини, насамперед, шкодить трансатлантичним відносинам. Чого ще бажати Росії після голландського референдуму?

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Еurope

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.