Епідемія популізму. Чи впорається світ?

2 коментувати
Аналітичний центр Carnegie Europe поставив міжнародним експертам запитання, як довго в світі буде домінувати популізм. Ось що вони відповіли

Томас Карозерс, старший віце-президент з досліджень Фонду Карнегі

Рушійними факторами поширення популізму в західних демократіях і по всьому світу є такі глибоко укорінені тенденції як розруха, застій, нерівність, падіння довіри до старих політичних партій, соціокультурна незахищеність внаслідок переміщення людей та ідей через кордони, поширення нових інструментів, що дозволяють політикам безпосередньо спілкуватися з великими масами людей. З цього можна зробити висновок, що популізм зникне не скоро.

У Південній Америці популізм досяг піку в 2000-і роки, після чого частково пішов на спад. Тут домінували переважно ліві популістські рухи (на відміну від того, що відбувається сьогодні в Європі та Сполучених Штатах), які робили основний акцент на перерозподілі національних доходів. Втілити ці обіцянки в життя було складно, оскільки закінчився латиноамериканський бум споживання. Це сильно вдарило по популістському руху в даному регіоні.

Тим часом праві популістські рухи обіцяють більш широкий спектр політики, включаючи обмеження руху через кордони – як це зробив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Завдяки цьому праві популісти можуть довше задовольняти запити своїх прихильників, ніж їх ліві колеги.

Популізм зникне тільки тоді, коли лібералізм знову знайде свій голос

Іштван Хегедуш, голова Угорського європейського співтовариства

Популізм – не перехідний феномен, що зникає із закінченням соціальних і економічних криз. Деякі радикально налаштовані праві популістські рухи стали сильними і стабільними, позбувшись свого маргінального статусу. Частина провідних партій відійшли від лібералізму і захопилися мажоритаризмом. Називаючи себе виразниками думки більшості, популісти підривають статус-кво ліберального демократичного порядку. Якщо вони прийдуть до влади, як Віктор Орбан в Угорщині і Ярослав Качиньський в Польщі, популістські та авторитарні лідери продовжать тикати пальцем в старих і нових ворогів.

Наскільки популісти небезпечні? Те, що для усталених західних демократій є лише незвичайним, сильним викликом, у східній частині Євросоюзу являє серйозну загрозу. Справа не в тому, як популісти підривають домінування загальноприйнятих ліберальних цінностей, а в тому, як вони руйнують конституційну систему стримувань і противаг.

Щоб впоратися з популізмом, стратеги з політичних комунікацій повинні знайти спосіб достукатися до «гідних людей», як висловився британський лідер партії UKIP Найджел Фараж, закликаючи виборців голосувати за вихід країни з Євросоюзу. Але не варто сподіватися, що для ураження популістів досить того, щоб факти знову стали переконливішими, ніж конспірологічні теорії і брехня. Багатьом громадянам здається, ніби прірва між простими людьми і політичним істеблішментом продовжує збільшуватися, тому завдання полягає в тому, щоб вдихнути нове життя в політичний та економічний лібералізм.

Кас Мадд, доцент Школи громадських і міжнародних відносин Університету Джорджії

Популізм не зникне. Як мінімум, у найближчому майбутньому. На Заході – популістський zeitgeis, що суттєво впливає на політичні дебати. Боротьба чесних людей проти корумпованих еліт стала одним з головних наративів. Його підігрівають переважно популістські сили, але до цього процесу також долучилися провідні ЗМІ і великі партії. Зверніть увагу: наратив про те, що ліберальна еліта втратила зв'язок з народом, який домінував у більшої частини британських ЗМІ після референдуму про вихід з ЄС, зараз перекочував в Сполучені Штати.

Є одна конкретна форма популізму – праворадикалізм в поєднанні з нативізмом і авторитаризмом, в той час як лівий популізм обмежився кількома південно-європейськими країнами, з яких найбільше вдарила економічна криза. Нинішній успіх популістських праворадикальних партій спровокований нативізмом тією ж мірою, що і популізмом. Іншими словами, економічна криза стала каталізатором, а не причиною цього феномена.

Деяким провідним політикам здається, що побороти популістів можна лише наслідуючи їх популізм, нехай і в більш стриманій манері. Але такий підхід, швидше, посилить популістів, ніж послабить їх.

Ульріх Спек, старший науковий співробітник брюссельського представництва Королівського інституту ім. Хуана Себастьяна Елькано

Сьогодні термін «популізм» використовується для опису специфічного політичного порядку: просування ідей економічного протекціонізму і консервативних цінностей, наголос на національних кордонах і відчуття загрози з боку іноземців. Популізм – це відмова від глобалізаційних, космополітичних політик, які просували право - і лівоцентристські партії Заходу, починаючи з 1980-х років.

Популісти стверджують, що ліберальні еліти відкрили кордони, дозволивши небезпечним мусульманським іммігрантам і китайським товарам заполонити західні країни. Популісти обіцяють повернути старі добрі часи, коли традиційні цінності і спосіб життя нібито нічим не підривали.

Політичний істеблішмент у багатьох країнах намагається втихомирити популістів, приймаючи частину їх наративів. При цьому рідко відстоює ідеї глобалізації та космополітизму.

Популізм успішний тому, що лібералізм втратив свою здатність говорити голосно і переконливо. Багато з тих, хто знаходиться при владі, просто не розуміють, що має на увазі під собою ліберальний порядок. Популізм зникне лише тоді, коли лібералізм знову знайде свій голос.

Зільке Темпель, головний редактор Internationale Politik і Berlin Policy Journal

Популістські партії приходили і йшли і раніше, але нинішня хвиля популізму спаде не скоро. Популізм спонукуваний не тільки економічною нестабільністю, з якою можна впоратися за допомогою відповідних програм – у нього є більш глибоке коріння. Бажання спростити складний світ, відродити колишні суспільства, коли влада не ділилася з меншинами, легковажна втома від ліберального порядку, захоплення авторитарними лідерами, які зневажають такі речі як компроміс і консенсус, бажання приймати рішення на всіх рівнях, не вникаючи в сутність складних питань, зміна ситуації в ЗМІ, соціальні мережі, що прийшли на зміну класичним джерелам достовірної інформації. Всі ці фактори посилені рішучими діями російського уряду з підриву Заходу.

Чи переможе популізм? Ні. Популізм обіцяє чудодійні вирішення дуже складних проблем. В реальному світі успішна політика передбачає пошук консенсусних рішень для складних проблем.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонено.

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.