Чужі та неєвропейці. ЄС перетворюється на фортецю

3 коментувати
Рівень підтримки популістів серед європейської громадськості зростає. Люди побоюються впливу імміграції на структуру їхніх суспільств

Спочатку Угорщина. Тепер Словенія і Австрія теж розмірковують про зведення прикордонної огорожі для контролю потоку біженців. Якщо якимось членам ЄС здається, що спорудою стін вони врятують Європу від проблеми чи зможуть таким чином захиститися від цієї кризи, то вони дуже помиляються.

Зведення цих стін лише посилить тиск на західно-балканські країни, які і без того ледве справляються з десятками тисяч біженців. Європа стане фортецею. Іншими словами, станеться саме те, чого так не хотіли східні країни ЄС по відношенню до їх східних сусідів після приєднання до Союзу в 2004 році. Так, нові члени Євросоюзу не хочуть, щоб їхні сусіди були ізольовані від Європи.

Сувора реальність, з якою стикаються європейські лідери і їх громадськість, невідворотна - це найбільше переселення народів з часів Другої світової війни. Крім того, Європа стоїть перед одним з найбільших культурних і соціальних викликів, який з часом доведеться прийняти всім країнам ЄС. Як сказала нещодавно Ангела Меркель, програш в цьому питанні може покласти початок кінця Євросоюзу.

Меркель – не той політик, який схильний перебільшувати або нагнітати паніку. Протягом останніх двох місяців вона спробувала задіяти всю свою завзятість, щоб переконати партнерів по ЄС взяти на себе, як мінімум, їх частину обов'язків із надання притулку біженцям.

Біженців розглядають як чужих, неєвропейців

Однак успіх Меркель в підтримці режиму санкції ЄС проти Росії і збереження зони єдиної європейської валюти протягом грецької фінансової кризи з біженцями не повторився. Виходить, що Німеччина, яка виявила лідерство в двох попередніх кризах, повинна зробити це і зараз. Правда, на цей раз без решти ЄС.

Німеччина відзначилася тим, що зберігала режим відкритих дверей по відношенню до біженців, незважаючи на зростаючу опозицію до політики Меркель всередині її консервативного блоку. Швеція, Австрія та Греція (ніби Афінам недостатньо власних проблем) також були великодушні по відношенню до новоприбулих.

Але ця жменька країн виявила, що солідарності – слова, що країни ЄС часто згадують, коли хочуть отримати підтримку Євросоюзу, - немає. Зіткнувшись з опором з боку багатьох країн, ЄС не зміг виробити адекватного рішення для проблеми, яка впливає на всі країни Союзу, незалежно від того, збудували вони стіни проти біженців чи ні.

Європейські лідери можуть постійно звинувачувати популістські рухи у своєму небажанні прийняти біженців. Звичайно ж, популістські партії та політики, які не хочуть приймати іноземців у своїх містах, селищах, селах, набирають популярність. У Німеччині рідкісний день проходить без атаки на притулки для біженців або повних ненависті електронних листів, які приходять на пошту політикам і чиновникам місцевого рівня, які намагаються мобілізувати максимальну підтримку для біженців.

Тим не менш, не проходить і дня без новин про діяльність громадських рухів зовсім іншого штибу. Один мій знайомий юрист організував для групи сирійських і еритрейських біженців уроки німецької. «Ми зв'язалися з місцевим муніципалітетом, який піклується про біженців, купили простий навчально-методичний посібник, і тепер даємо уроки, як мінімум, раз в тиждень», - розповів він мені. Все організовано на волонтерських засадах і безкоштовно.

Подібні спонтанні ініціативи роблять проблему біженців більш гуманною. Можливо, це ключ до розуміння того, чому Європа виявилася настільки непідготовленою і неохочою до кооперації для подолання цієї кризи. Біженців розглядають як чужих, неєвропейців.

Націоналістичний, консервативний лідер польської партії «Право і Справедливість» Ярослав Качиньський, який переміг на парламентських виборах 25 жовтня, сповнений расистського презирства до біженців, і він не один такий. Віктор Орбан, прем'єр-міністр Угорщини, який побудував стіну вздовж кордону з Сербією, заявив, що мігранти підірвуть цінності, за які стоїть Європа – християнські цінності.

Культурні стіни існують навіть там, де немає фізичних бар'єрів. Провідні словацькі та чеські чиновники затамували страхи і підозри по відношенню до мусульман, які живуть в їх країнах -як і антиімміграційні партії в Нідерландах, Франції та інших країн ЄС.

Іншими словами, оскільки біженці є переважно мусульманами і родом з недемократичних країн, це послужило поживою для ісламофобії. Рівень підтримки популістів серед населення зростає. Люди побоюються впливу імміграції на структуру їхніх суспільств. Складається враження, що вони недостатньо впевнені в своїх суспільствах.

Ось чому Меркель зробила великий акцент на максимально швидкій інтеграції біженців не тільки за допомогою вивчення німецької мови, надання дітям біженців можливості навчатися у німецьких школах, а старшим людям – отримати необхідні робочі навички, але також шляхом розповсюдження культури і цінностей демократії світського суспільства.

Це величезний виклик, який Меркель зробила одним з головних стовпів своєї політики по відношенню до біженців. Вона постійно говорить про цей виклик німецької громадськості, тому що розуміє, наскільки велика буде ціна провалу інтеграції новоприбулих мігрантів.

Кінця потоку біженців, що рятуються від війни в Сирії, не видно. Дивлячись на це, задаєшся питанням, як би ЄС і європейські уряди реагувати, якщо б 1,4 млн українців, які були через війну переселилися в інші регіони країни, шукали б притулку в ЄС.

Переклад НВ

"Новое Время" володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сагпедіе Еигоре. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.