Чому Швеція та Фінляндія прагнуть до НАТО

0 коментувати
У 1995 країни разом вступили до ЄС. Можливо, настав час приєднатися до Альянсу

Щорічно в Естонії проходять традиційні військові навчання під назвою «Весняний шторм» (Spring Storm), призначені для мобілізованих солдатів, які тільки-но закінчили службу. Такий собі «випускний».

З того часу як в 2014 році Росія вторглася в окремі частини України, вчення стали грати набагато більш значиму роль. Тепер Весняний шторм покликаний показати силу та впевненість Естонії, тому в ньому задіяні багато союзники – як члени НАТО, так і держави, що не входять до складу Альянсу.

Безумовно, українська криза стала каталізатором для активізації роботи щодо поліпшення сумісності збройних сил країн-членів НАТО та інших держав. Вирішити питання безпеки ізольовано від інших країн не вийде.

На даний момент у Весняному у штормі беруть участь кілька ключових країн НАТО. Балтійські держави, Польща, Канада, Нідерланди, Великобританія і США надають обладнання, винищувачі F-15 та інші військові літаки. Крім того, до Весняного шторму приєдналися Швеція з Фінляндією, які не є членами НАТО. Загалом задіяно понад 6 тис. військовослужбовців.

На словах все виглядає вражаюче. Тим не менш, чиновники НАТО вважають, що в разі нападу такі навчання не зможуть стримати Росію. «Правда така: у нас є прогалини на декількох ділянках захисту. Східні союзники очікують, що у Варшаві узгодять більш конкретні кроки щодо поліпшення захисту їхнього регіону», - відзначає чиновник НАТО, посилаючись на саміт Альянсу, який відбудеться в польській столиці в липні 2016 року.

Дії Росії в Калінінграді спрямовані на залякування країн Балтії

На попередньому саміті в Уельсі, що пройшов у вересні 2014 року, лідери НАТО вирішили розробити низку перестрахувальних заходів для зміцнення захисту східного флангу. План дій по забезпеченню готовності (Readiness Action Plan) розроблений для того, щоб Альянс зміг відповісти на виклики, які з'явилися в сфері безпеки швидко і дієво.

З того часу НАТО проводить в регіоні численні навчання. Реакція Кремля не змусила себе чекати і жорсткою риторикою відповідь не обмежилася. Російський ексклав Калінінград, затиснутий між Польщею і Литвою, стає все більш мілітаризованим. Дії РФ в Калінінграді, безумовно, спрямовані на залякування країн Балтії. За словами російського військового експерта, якого цитує Eurasia Daily Monitor, сили РФ можуть встановити контроль над Естонією, Латвією і Литвою протягом 2-3 днів. НАТО не вдасться вчасно відреагувати. Незалежно від того, чи серйозні наміри Москви, чи це лише спроба брязкати зброєю, союзники Альянсу відчувають себе вразливими.

Відчуття беззахисності, яке охопило регіон, торкнулося і північних сусідів Естонії. У Фінляндії і Швеції проходять серйозні дебати з приводу відносин з НАТО, а також зміцнення оборони. Нещодавній звіт, зроблений на замовлення фінського Міністерства закордонних справ, концентрується на вивченні наслідків можливого приєднання Фінляндії до НАТО. Прочитавши документ, можна зробити три важливі висновки.

По-перше, нейтральна Фінляндія більше не має ілюзій щодо Росії. «Москва, незадоволена своїм становищем на міжнародній арені, в якості тактики і стратегії використовує непередбачуваність, підкріплюючи її шокуючою політичною та військовою спритністю, – йдеться у звіті. – Росія вважає Північноатлантичний альянс своїм суперником, а його розширення – загрозою власної національної безпеки».

Крім того, у звіті стверджується, що РФ перешкодить будь-яким спробам Фінляндії та Швеції приєднатися до НАТО. Обидві країни – і сам Альянс – повинні бути готові протистояти її діям.

Другий важливий аспект звіту: як заповнити існуючий вакуум безпеки в даній частині північно-східної Європи. Європейський Союз не в тому становищі, щоб займатися цим. У нього просто немає необхідних інституцій та інструментів. Крім того, автори відзначають, що найближчим часом не варто очікувати появи сильної та спільної європейської політики безпеки та оборони. Іншими словами, стратегію та безпеку регіону повинен забезпечити Північноатлантичний альянс.

Третій важливий момент стосується шведсько-фінських відносин і того, як ці країни бачать свої відносини з НАТО. Десятиліттями Гельсінкі та Стокгольм співпрацювали з широкого кола питань, починаючи з приєднання до ЄС у 1995 році та закінчуючи спільними військовими навчаннями.

Згуртованість грає критично важливу роль, зазначають автори звіту, створюючи загальний стратегічний простір. Так, в обох країн з'являться вагомі причини продовжувати в тому ж дусі, зокрема, у сфері оборони та безпеки: або зблизившись з НАТО (якщо не приєднавшись до нього), або ставши повноправними членами альянсу.

Фінляндія буде стратегічно вразливою, якщо Швеція приєднається до НАТО окремо, і навпаки. Росія, безсумнівно, продовжить застерігати ці країни від приєднання до НАТО, однак її тиск може мати зворотну силу. Російський вплив вже призвів до того, що Фінляндія та Швеція більш тісно співпрацюють з НАТО.

Тим часом, міністр оборони Естонії Ханнес Хансо робить великий акцент на північнобалтійській кооперації з НАТО та іншими державами, що запустилася нещодавно. «Що стосується північних країн, то питання наявності або відсутності членства в НАТО не повинне перешкоджати нашій співпраці, – сказав він. – Є чітке розуміння того, що ми повинні зробити разом. Будь-які розбіжності, які, на мій погляд, є штучними, зникають, коли мова заходить про безпеку». Тим часом, від Росії можна чекати подальших спроб підірвати майбутнє співробітництво.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.