Чому німці і росіяни більше не люблять один одного

5 коментувати
Нещодавні дослідження показують: розбіжність у цінностях посилюється. Майже половина німців вважають РФ загрозою. Це побічно означає, що Москва віддаляється від Європи

Те, як Німеччина сприймає російське питання, впливає на всю Європу та її відносини зі Сполученими Штатами, на репутацію Берліна в очах східних партнерів, а також на стабільність і безпеку регіону.

Комплекс німецько-російських відносин, вибудованих століттями воєн, суперництва, союзів, вторгнення та певної поваги, позначився на тому, як дві країни ставляться одна до одної. Особливо чітко їхні погляди встановилися після Другої світової війни.

Однак опубліковані у квітні соціологічні опитування двох німецьких організацій – Фонду Кербера та Фонду Бертельсманна – показали, що після вторгнення Росії в Східну Україну сприйняття двома країнами змінилося докорінно, причому в гірший бік. Проведені дослідження не враховують довгострокові наслідки зрушення в настроях росіян і німців, проте відносини Росії з Німеччиною, Європою і Сполученими Штатами вже стали непередбачуваними і агресивними.

На початку 50-х років перший післявоєнний канцлер Західної Німеччини Конрад Аденауер почав налагоджувати відносини з Кремлем. Німецький лідер-консерватор прагнув до зближення, передбачуваності і, можливо, навіть поступового примирення з Радянським Союзом на тлі загострення Холодної війни і поглиблення ідеологічного розколу між Сходом і Заходом.

64% німців вважають, що президент Володимир Путін не є надійним партнером Німеччини

Протягом наступних десятиліть політика примирення остаточно сформувалася, а німецькі соціал-демократи виробили особливий підхід у відносинах з Росією, відомий як Ostpolitik. Ця так звана східна політика, що втілилася в укладенні Західною Німеччиною і Москвою великої газової угоди в 1981-му (багато в чому на жаль для США) була націлена на зближення з Росією. Передбачалося, що шляхом поступового налагодження економічних, соціальних і політичних зв'язків Москва зблизиться з Європою.

Але цього не сталося. Анексія Росією Криму у березні 2014-го і подальше вторгнення в Східну Україну, розв'язування гібридної війни і прагнення не втратити стратегічного впливу на Україну, залякування східних членів ЄС і НАТО – все це разом призвело до того, що думка німців про Росію змінилася.

Фонд Кербера ставить запитання: яку політику щодо Москви може і повинна застосовувати Німеччина. Згідно з даними опитування під назвою «Росія в Європі: зближення чи ізоляція?», 50% німців вважають, що РФ не є частиною Європи (51% росіян дотримуються тієї самої думки). За даними опитування Фонду Бертельсманна під назвою «Стерті відносини: німецька громадська думка про Росію», 64% німців вважають, що президент Володимир Путін не є надійним партнером Німеччини.

Справа не тільки в українській кризі. Причиною зміни настроїв німців є зневага, з якою Путін ставиться до верховенства права, свободи ЗМІ та незалежності судової влади. Цікаво, що, незважаючи на жорсткий контроль Кремля над державною пресою і повну відсутність будь-якої опозиції, опитування Фонду Кербера показало, що 86% росіян (і 95% німців) вважають, що справедливе суспільство неможливе без незалежної судової влади і судів.

З іншого боку, 77% росіян (і лише 36% німців) вважають, що завдання ЗМІ – підтримувати діяльність влади і виконувати її рішення. 58% росіян (і 11% німців) вважають, що протести та демонстрації підривають громадський порядок і тому повинні бути заборонені.

Зміна настроїв впливає і на ситуацію у сфері безпеки, зокрема, для НАТО. Східні партнери Альянсу, особливо Польща і країни Балтії, відчувають загрозу з боку Росії і хочуть, щоб НАТО робив більше зусиль для їх оборони. Опитування Фонду Бертельсманна, тим часом, показує, що німці не поспішають реагувати на ці побоювання. Більше половини жителів Німеччини не підтримують відправки німецьких солдатів для захисту Польщі чи балтійських країн в разі нападу Росії. Лише близько 31% німців вважають, що при нападі на одну з цих країн Берлін повинен керуватися статтею 5 Статуту НАТО, згідно з якою напад на одного з членів Альянсу розцінюється як напад на весь Альянс.

Попри небажання німецької влади підтримувати розгортання сил НАТО в цих країнах на постійній основі, 40% німців підтримує цю ідею, 49% - проти. Влада Німеччини і громадська думка країни одностайні в тому, що такий крок лише посіє ворожнечу у відносинах з Росією.

Це не весь список відкриттів згаданих досліджень. З огляду на погіршення відносин між Німеччиною і Росією, Фонд Кербер поставив питання, чи можливе зближення Німеччини з Росією надалі. Аналітики Фонду впевнені, що РФ є частиною Європи, незважаючи на результати опитування громадської думки.

Крім того, опитування показують, що розбіжності в цінностях німців і росіян посилюються. Це означає, що демократія в цих двох країнах розуміється по-різному. Майже половина німців вважають Росію загрозою. Це побічно означає, що Москва віддаляється від Європи.

Поки такі тенденції і настрої переважають, німецькі економічні і політичні еліти, що активно лобіюють повернення відносин з Росією на круги своя, не знайдуть підтримку з боку суспільства, а також з боку канцлера Ангели Меркель.

Однак це не заважає їм намагатися повернути минулі часи. 11 квітня делегація німецького Комітету зі східно-європейських економічних відносин, галузева асоціація, що ненавидить санкції ЄС щодо Росії, зустрілася з Путіним у Кремлі. Члени організації прагнуть до зближення, ніби епоху Ostpolitik можна повернути, ніби ця епоха справді наблизила Росію до Європи.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.