Чому Меркель не зупинить Північний потік-2

7 коментувати
Єврокомісія зупинила будівництво Південного потоку. Що заважає зробити те саме і з Північним?

Справи Ангели Меркель і без того йшли погано. Через свою (повільно модифіковану) політику відкритих дверей щодо біженців німецький канцлер зазнавала нападок з усіх боків: ліворуч і праворуч; усередині країни і ззовні. Багато країн-членів ЄС вже закрили свої кордони, відмовляючись надавати притулок мільйонам втікачів від воєн у Сирії і Іраку.

Але політика Меркель щодо біженців – не єдина причина, через яку європейські союзники почали цуратися її. Дедалі більше зростає невдоволення в Італії, Польщі, країнах Балтії, Україні і Центральній Європі з приводу готовності Берліна побудувати Північний потік-2. Німеччина повинна відмовитися від цього проекту, вважають вони.

Північний потік-2 – другий газопровід, який будують російський енергетичний гігант "Газпром", а також німецькі компанії BASF і E. ON. Крім того, проект передбачає участь трьох інших компаній: французької Engie, нідерландської Royal Dutch Shell і австрійської OMV. Другий газопровід прокладається паралельно першому, який вже перекачує газ з Росії до Німеччини дном Балтійського моря. Таким чином, Північний потік-2 точно послабить позиції України як ключової країни для транзиту російського газу в Європу.

Проект став спірним для його опонентів з тієї причини, що суперечить політиці Меркель щодо Росії, а також у цілому підриває енергетичну політику ЄС. Північний потік-2 підтвердив, що національні інтереси переважають або, як мінімум, підривають загальну політику ЄС у сфері енергетичної безпеки та його зусилля з формування енергетичного союзу.

Безмежна підтримка Меркель проекту «Північний потік-2» йде врозріз з її політикою щодо Росії

Підтримка Північного потоку з боку Меркель збиває з пантелику. Адже вона була єдиним європейським лідером, стабільно займає жорстку позицію щодо президента Росії Володимира Путіна. Саме вона підштовхнула інших членів ЄС запровадити санкції проти РФ за анексію Криму і подальше вторгнення в Східну Україну.

Це вона – поряд з лідерами Росії, України та Франції – вела переговори з досягнення Мінських угод, спрямованих на припинення боїв на сході України.

Але найголовніше - саме Меркель стала тим лідером Німеччини, який відійшов від політики особливих відносин з Росією, так званої Ostpolitik. Один за іншим німецькі лідери дотримувалися цієї стратегії зближення з Росією, вважаючи, що вона допоможе стабілізувати Європу і підштовхне Москву до модернізації. Меркель не мала подібних ілюзій. Проте, її безмежна підтримка Північного потоку йде врозріз з політикою щодо Росії.

Друзів у Меркель зрештою стало не набагато більше, а от приводів критикувати Берлін додалося, наприклад, з боку нового націонал-консервативного уряду Польщі. З точки зору правлячої польської партії Право і Справедливість, проект Північного потоку не тільки відбирає у Польщі й України доходи від транзиту російського газу в Європу, але і являє собою альянс Німеччини і РФ за рахунок інтересів Польщі, України та інших країн регіону.

Прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці також приєднався до хору незадоволених, і зайшов настільки далеко, що звинуватив Німеччину в подвійних стандартах. Зрештою, італійська ENI теж збиралася будувати з Газпромом трубопровід, так званий Південний потік. Цей проект передбачав будівництво газопроводу по дну Чорного моря, що дало б Росії великі переваги для побудови сильної опори в Південно-Східній Європі.

Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, зруйнувала ці амбіції. Вона заявила, що проект Південного потоку може тривати тільки в тому разі, якщо він відповідає Третьому енергетичному пакету ЄС і політиці енергетичної лібералізації, яка передбачає відкритий доступ до трубопроводів третіх сторін. Якби Газпром погодився на це, Південний потік втратив би будь-який сенс. Зрештою Росія закрила проект.

Тепер Ренці запитує, чому Єврокомісія не зупинить Північний потік-2, як і Південний. Він також критикує Німеччину за захист Північного потоку і протистояння будівництву Південного.

З точки зору країн, які хочуть бачити засновану на безпеці, диверсифікації та лібералізації енергетичну політику ЄС, підтримка другого Північного потоку Німеччиною підриває всі ці прагнення.

Північний потік-2 зробить Німеччину більш залежною від російської енергетики. «Імпорт російського газу в поєднанні зі зростанням інвестицій Газпрому в німецьку газову інфраструктуру призведе до більшої залежності Німеччини від російського газу», - відзначає експерт у сфері енергетики Агата Лоскот-Страхота у своїй недавній публікації. Північний потік-2 також посилить важелі впливу Газпрому на північно-західний ринок Європи. Все це з часом дозволить Росії знову підняти свої ціни, вважає експерт.

І, найголовніше, другий Північний потік буде перешкоджати розвитку єдиної політики ЄС щодо Росії – тієї, яку Меркель вдалося вибудувати протягом української кризи. Але незважаючи ні на що, канцлер не готова зупинити будівництво трубопроводу, що підриває єдність в ЄС.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Сarnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.