Чи зможе Меркель врятувати Європу

0 коментувати
Питання біженців стане найбільшим досягненням німецького канцлера або безславним кінцем її кар'єри

Забувши про обережність, Ангела Меркель дала відсіч критиці, що звучить на її адресу в Європі і Німеччині. 7 жовтня вона виступила на захист своєї політики "відкритих дверей" по відношенню до біженців, які тікають з Сирії та інших країн Близького Сходу.

Звертаючись разом з французьким президентом Франсуа Олландом до Європейського парламенту і пізніше до німецької публіки на телеканалі ARD, Меркель наполягала на тому, що Європа має об'єднатися в питанні надання притулку десяткам тисяч біженців.

«Цим людям необхідно надати будинок, де немає страху і терору», - сказала Меркель на ARD.

У ході годинної телевізійного інтерв'ю – рідкісного для Меркель, яка, як правило, уникає подібного формату – канцлер Німеччини використовувала кожну хвилину розмови, щоб відстояти свою політику щодо біженців. Вона повторювала свої колишні слогани. «Ми можемо це зробити», - говорила Меркель, і додала, що країни Євросоюзу просто не можуть збудувати паркан на своїх кордонах, щоб зупинити приплив біженців.

«Проблема полягає в тому, що закрити кордони неможливо, - сказала вона. – Нам знадобився б паркан довжиною в 3 тис. кілометрів. Більше того, на прикладі Угорщини видно, що буває після цього. Люди все одно знаходять шляхи, як обійти його».

Меркель активно захищає свою політику щодо біженців на тлі зростаючої опозиції до методів врегулювання цієї кризи всередині консервативного блоку канцлера. Так, 34 члена Християнсько-демократичного союзу Меркель написали їй листа з критикою німецької «політики відкритих дверей», підкреслюючи, що вона не відповідає програмі партії.

Лідери-популісти і самі не втрачають можливості покритикувати політику Меркель і Олланда

Популярність Меркель падає, а її міністра внутрішніх справ Томаса де Мез'єра критикують за недостатню твердість у керівництві даною кризою. Намагаючись прискорити процес розмежування шукачів притулку, біженців та мігрантів, Меркель призначила свого довіреного начальника штабу Петера Альтмаєра контролювати кризу в цілому.

Криза лише в процесі становлення. Волонтерські групи в Німеччині говорять про перенаселеність, тривалі затримки з реєстрацією і зіткнення в центрах для біженців. Але, незважаючи ні на що, Меркель залишається непохитною. Вона, як і раніше, налаштована довести до кінця найсерйозніший, за її словами, виклик Німеччині з часів об'єднання.

Це дивно для політика, для якого всі десять років на посаді канцлера обережність була справжньою візитною карткою.

Але тепер цьому прийшов кінець.

Меркель знає, що криза біженців стане її найбільшим досягненням або ж безславним кінцем її політичної кар'єри. Більш того, вона може розвалити Європу. У Європарламенті Меркель жорстко критикувала популістів, які підігрівають антиіммігрантські настрої у багатьох країнах Європи. «Ми повинні ставитися до мігрантів, як до людей, а не до однорідної маси, незалежно від того, чи мають вони право залишитися в Європі», - сказала Меркель парламентаріям.

Але лідери-популісти і самі не втрачають можливості покритикувати політику Меркель і Олланда, який підтримує німецького канцлера. Лідери Німеччини і Франції намагаються не звертати уваги на критику.

Ситуація, що склалася – криза біженців, конфлікт з популістськими рухами в Європі і невдоволення блоку ХДС, який очолює Меркель, змушують німецького канцлера змінити свою політику щодо Європи.

До недавніх пір вона була політиком, який набагато краще розбирався у внутрішньодержавних процесах, ніж у загальноєвропейських. Тепер, схоже, вона вже не так впевнена в цьому підході.

«Вам потрібно утриматися від спокуси займатися виключно внутрішньодержавними справами, - Меркель звернулася до парламентарів. – Нам треба діяти разом. Саме зараз нам потрібно бути єдиною Європою. Франція і Німеччина готові».

Олланд пішов у своїх заявах ще далі. «Ми повинні бути єдині, інакше Європі прийде кінець, - сказав він. – Зіткнувшись з цими викликами, я зрозумів, що якщо ми не прискоримо процес інтеграції, то зупинимося зовсім або навіть більше – зробимо крок назад».

Але чи готові інші європейські лідери до більш щільної інтеграції?

Саме сильні держави-члени заблокували можливість створення спільної зовнішньої політики і спільної оборонної політики. І тому слабкість Європи, що послідувала за цим, призвела до такої ситуації на Близькому Сході після Арабської весни. Слабка Європа п'ятнадцять років не звертала уваги на кризу біженців, поки весь тягар несли на собі Туреччина, Ліван і Йорданія.

Берлін, нехай і з запізненням, починає це усвідомлювати.

І тепер Берлін за підтримки Франції та інших країн Єврозони, повинен почати активно просувати ідею об'єднаної Європи і більшої інтеграції держав-членів ЄС. Альтернатива занадто жахлива, щоб про неї думати.

Переклад НВ

Новий час володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.