Чи буде у ЄС власна армія

4 коментувати
Члени Євросоюзу будуть зубами і кігтями битися за те, щоб контролювати власні армії

Країни Вишеградської групи (Чеська Республіка, Угорщина, Польща та Словаччина) вважають, що у Європейського Союзу повинна бути своя армія. Раніше вони виношували ідею створення власної бойової групи, однак не реалізували її. (Бойові групи були придумані Британією і Францією в 2003 році. Ідея полягала в тому, щоб забезпечити Євросоюз гнучкими збройними силами, здатними розгортатися в дуже стислі терміни. Крім навчань, ці сили нічим особливим не займалися).

Заклик країн Вишеградської четвірки, які не можуть мобілізувати власної бойової групи, до створення армії ЄС виглядає не дуже вражаюче – сирі заклики, якщо не сказати нещирі. У Європейського Союзу не буде власної армії, як мінімум, у найближчому майбутньому.

По-перше, лідери Вишеградської четвірки пов'язують необхідність створення європейської армії з внутрішніми викликами. Богуслав Соботка, прем'єр-міністр Чехії, сказав, що «тільки загальноєвропейські збройні сили дозволять нам самим захищати свої інтереси». За його словами, ця армія не буде конкурувати з НАТО. Тим не менше, додав він, збройні сили ЄС повинні стати «дієвішим і надійним партнером» (ніби НАТО недостатньо надійний). Жоден з лідерів Вишеградської групи не задався питанням про використання жорсткої сили або про доцільність залучення армії ЄС за рамками самого блоку.

У Європейського Союзу не буде власної армії, як мінімум, у найближчому майбутньому

По-друге, ніхто не обговорював, як ця армія повинна бути сформована. Досі об'єднання військових ресурсів і скорочення дубльованих потужностей давалося членам ЄС неймовірно складно. Європейське агентство оборони, створене для спільного використання ресурсів, насилу домагається своїх цілей. Тільки уявіть собі, як би створювалася армія ЄС.

А ще подумайте, як би ця армія фінансувалася. Міністри фінансів не захочуть виділяти кошти на подібну силу. Навіть коли мова йде про фінансування НАТО, міністерства фінансів намагаються втримати кожен цент при виділенні коштів союзникам.

І хто буде командувати цією армією? Великобританія виступила проти ідеї створення військової штаб-квартири ЄС. Думати, що рішення Британії вийти з Євросоюзу дозволить створити і штаб-квартиру, і саму армію, наївно.

З Британією або без неї, члени Євросоюзу будуть зубами і кігтями битися за те, щоб контролювати власні армії. Як і раніше, парламенти країн будуть грати ключову роль у питаннях, що стосуються відправлення солдатів на ті чи інші місії. Члени ЄС дуже не хочуть передавати будь-які суттєві повноваження, пов'язані з обороною, Європейській комісії – виконавчому органу ЄС – або Європейській Раді, яка представляє держави-члени.

Нарешті, заклики до створення європейської армії змішалися з такими проблемами, як криза біженців, тероризм і безпека зовнішніх кордонів ЄС – ніби армія повинна використовуватися для захисту кордонів Європи. Якщо країни Вишеградської групи дійсно хочуть зробити серйозний внесок у європейську безпеку, їм варто сконцентруватися на таких питаннях як обмін розвідданими і кібербезпека. А ідею з армією ЄС потрібно відкласти до кращих часів.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.