Brexit. На Європу чекають непрості часи

0 коментувати
Аналітичний центр Carnegie Europe попросив міжнародних експертів оцінити наслідки виходу Британії з ЄС

Фредеріка Бінді, старший науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин при Школі перспективних міжнародних досліджень Університету Джонса Хопкінса

Незалежно від того, чи збереже Британія членство в Євросоюзі чи вийде з нього, референдум 23 червня залишить серйозні шрами на Європі. Якщо британці залишаться, чекайте ще більшого зростання націоналістичних настроїв по всьому континенту, додатково до діючих тут небезпечних доцентрових сил. Якщо ж країна вийде з ЄС, будемо сподіватися, що дитину не вихлюпнули разом з водою.

Як би там не було, непоправної шкоди буде завдано саме Великобританії. Залишитися в складі ЄС після проведення референдуму Британія зможе лише за рахунок голосування в таких регіонах як Шотландія т Північна Ірландія, а вони дуже скоро попросять за це винагороду у Лондона. Якщо ж Британія вийде з блоку, ці ж регіони, найімовірніше, захочуть переглянути свій статус усередині країни. Це програшна ситуація для Британії і виникла вона з нерозумної обіцянки прем'єр-міністра Девіда Кемерона (провести референдум), даної лише для того, щоб виграти вибори 2015 року, в надії, що оновлена коаліція з ліберальними демократами зробить неможливим проведення голосування.

Brexit послабить Захід на десятиліття вперед

З усієї потенційної катастрофи може бути потенційно позитивний результат: європейські політики, нарешті, засвоять важливий урок, що ігри з вогнем заради перемоги на виборах ніколи не призводять до чогось хорошого.

Ендрю Дафф, науковий співробітник Центру європейської політики

Підступний Альбіон лютує. Великобританія погрозами домоглася перегляду умов членства в Європейському Союзі, лякаючи всіх можливим виходом. Вся задумка референдуму, цинічного і  такого, що сіє чвари, полягала в тому, щоб відгородитися від ЄС, що перебуває в складному становищі через безліч криз, глибоких структурних недоліків і краху політичного лідерства.

Хоча агітація з референдуму ледь торкалась майбутнього Європи, Brexit стане потрясінням для ЄС та його інститутів, а також послабить Захід на десятиліття вперед. Якщо ж британці проголосують на користь ЄС, справа все одно закінчиться виходом, правда, пом'якшеним. Реалізація лютневої угоди, на яку Рада Європи пішла в ході переговорів з прем'єр-міністром Британії Девідом Кемероном, буде складною, суперечливою і затяжною.

Європейські інститути просять піти на компроміс з трьох основних принципів ЄС: свободі пересування, свободі на роботу та відсутності дискримінації за національною ознакою. Рада міністрів повинна погодитися на введення сміховинної процедури, що дає національним парламентам ще більше повноважень для блокування законів ЄС. Найгірше, що нова Конвенція, покликана змінити існуючі договори, може викинути за борт історичну місію ЄС з формування «тіснішого союзу».

На цьому етапі дуже важливо формалізувати статус Британії в основних законах ЄС як девіантного члена. Це знешкодить британське вето, оскільки для ратифікації майбутніх змін у Договір про Європейський Союз не знадобиться одностайність.

Джон Корнблюм, старший радник міжнародної юридичної фірми Noerr LLP

Європейський Союз настільки страждає від власної непорушеості, що дебати про вихід Британії з блоку не назвеш навіть головною причиною того хаосу, що запанував тут. Проблеми починалися з закінченням Холодної війни. Знизився інтерес США до континенту, нагромадилися жахливі стратегічні невдачі в економічній та фінансовій політиці, а також руйнівні наслідки глобалізації. Додайте до цього склеротичну нечутливість європейських лідерів до потреб європейських суспільств, і вийде вибухонебезпечна суміш. Можливо, Британія акцентувала увагу на невдоволенні, яке відчувають європейські виборці, проте не вона його створила.

Історію не зупинити. Нинішня структура грунтується на потребах, що існували в поствоєнний період. Але та епоха закінчилася понад 50 років тому. Навіть після закінчення Холодної війни минуло 26 років. Настав новий етап історії, і Європейський Союз, створений на початку 1990-х років в Маастріхті, сьогодні просто не може вижити. Найближчим часом багато чого зміниться. І, як це часто буває, перехідний період не буде гладким.

Джеймс Роджерс, директор Департаменту політичних і стратегічних досліджень Балтійського коледжу обороні і головний редактор European Geostrategy

Якщо Британія вийде з ЄС в 2016 році, це не тільки завдасть непоправної шкоди Європі, але і може посилити позиції тих, хто прагне розвалити її.

По-перше, вихід Британії сильно погіршить імідж європейського проекту. Європейський Союз не просто втратить найбільш глобалізованого, мілітаризованого, а також найсильнішого члена, з фінансової та культурної точки зору, але і втратить країну, яка найбільш послідовно підтримувала орієнтацію на НАТО та ЄС і вінець його успіху – розширення і створення єдиного ринку.

По-друге, Brexit лише посилить євроскептицизм британців. Євроскептики продовжать сприймати ЄС як загрозу незалежно від того, буде Великобританія його членом чи ні. Це, швидше за все, призведе до відродження традиційної для Лондона геополітичної стратегії щодо Європи: ослаблення наймогутнішого політичного об'єднання на материку, яким в наразі є ЄС.

Уявіть собі цей геополітичний шторм: що як США будуть зайняті зростанням впливу Китаю в індійсько-тихоокеанському регіоні, Росія буде агресивно намагатися зменшити вплив ЄС у Східній Європі, а Великобританія стане потенційним конкурентом ЄС, налаштованим на його руйнацію? Brexit може означати тільки одне: на Європу чекають непрості часи.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Повну версію колонки Джуді Демпсі читайте на Carnegie Europe

Більше думок тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джуді Демпсі
Джуді Демпсі

Старший науковий співробітник європейського Центру Карнегі та головний редактор блогу «Стратегічна Європа»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.