Безтурботні дні Газпрому в минулому?

1 коментувати
Безтурботні дні Газпрому в минулому?
Аналітичний центр Carnegie Europe попросив чотирьох експертів оцінити становище російського газового монополіста. І ось що вони відповіли

Джек Фарчі, кореспондент Financial Times, що спеціалізується на Росії та Центральній Азії

Так, для Газпрому безтурботні дні закінчилися. За прогнозами аналітиків компанії Sberbank CIB, виручка компанії до вирахування відсотків і податків впаде в доларовому еквіваленті майже в чотири рази - з $63 млрд в 2013 році до $17 млрд у 2016-м. Це суттєво вплине на головні механізми, з допомогою яких Газпром утримує свої позиції в російській економіці: його капітальні витрати. У 2010-2013 роках капітальні витрати Газпрому складали в середньому $44 млрд щорічно. Очікується, що за підсумками 2016 року вони впадуть до $21 млрд. Вперше як мінімум за десятиліття грошових потоків компанії буде недостатньо для покриття запланованих видатків.

Багато хто очікує, що протягом наступних кількох років ми побачимо глобальне перенасичення ринку за рахунок поставок скрапленого природного газу (СПГ). Відповідно, ймовірність того, що в короткостроковій або середньостроковій перспективі ціни на газ істотним чином відновляться, невисока. В останні роки Газпром все активніше перекладав свої контракти на реалії спотових цін на газ, а не вартості нафти. Відповідно, він не уникне нових цінових реалій, і буде змушений приборкати свої витрати або ж взяти більше кредитів - швидше за все, компанія зробить і те, і інше.

У 2008 році ринкова вартість Газпрому оцінювалася більш ніж  в $300 млрд, а сьогодні - в $50 млрд

Тим не менш, Газпром, швидше за все, і далі буде мати силу як в російській економіці, так і на європейському газовому ринку. Безтурботні дні для Газпрому, можливо, і закінчилися, однак це стосується всієї глобальної енергетичної індустрії – американські компанії зі сланцевого видобутку банкрутують, скасовуються великі проекти. Незважаючи на посилення конкуренції в Європі, Газпром, найімовірніше, збереже свою частку на ринку, зокрема завдяки тому, що собівартість видобутку газу в Газпрому одна з найнижчих.

Девід Лівінгстон, партнер Програми Carnegie Europe з питань енергетики та клімату

Газпром опинився між молотом і ковадлом. Попит на газ в Європі не збільшується, а розворот на Схід - у бік співпраці з Китаєм - як і раніше, сповнений невизначеностей. Північноамериканський і австралійський сланцевий газ готуються змінити глобальний ринок.

Роснафта, найбільший російський експортер нафти, в умовах санкцій і низьких цін на нафту зайнялася видобутком природного газу і тисне на російський уряд, щоб він поклав кінець газовій монополії Газпрому. Якщо це станеться, боротьба за частку на газовому ринку посилиться, як це було раніше на глобальному ринку нафти. Ціни на газ в Європі продовжать падати, наближаючись до собівартості його виробництва в Росії.

Газпрому від цього радості мало. Судячи з усього, потік вільних грошових коштів компанії за підсумками року вперше за 10 років буде негативним. Амбітні плани зразка 2007 року, коли Газпром заявляв про бажання досягти капіталізації в $1 трлн, явно стали нездійсненною мрією: енергетичний гігант погано підготовлений до фінансування нових проектів, таких як будівництво російсько-німецького газопроводу Північний потік – 2, та перебуває під дедалі більшим податковим і реструктуризаційним тиском з боку голодуючого уряду. Російський газ не зникне з ринків Європи і Азії, але сильно політизована компанія, швидше за все, вже не буде колишньою.

Алан Райлі, старший науковий співробітник Центру з глобальної енергетики Atlantic Council

Газпром, безсумнівно, знаходиться в досить скрутному становищі. У 2008 році ринкова ціна російського енергетичного гіганта становила понад $300 млрд, а сьогодні - $50 млрд. Ціни на природний газ в Європі падають, знижується і попит, від якого залежить 60% доходів Газпрому. Тим часом, варіант переорієнтації на китайський ринок стає все більш примарним на тлі уповільнення зростання економіки Китаю.

Тим не менш, реальною надією для Газпрому є єдиний європейський ринок газу. Газпром – найближчий великомасштабний постачальник природного газу в Європі. До того ж, нинішні поновлювані джерела енергії не можуть забезпечити стійкого постачання для підтримки базового напруги у великих масштабах. Природний газ зможе зберігати свою роль видобутого палива, що випускає найменшу кількість вуглекислого газу, ще 30-40 років.

І Газпром міг би цим скористатися. Тим не менш, компанія вимушена пристосуватися до єдиного ринку, прийняти конкурентоспроможну бізнес-модель, навчитися справлятися з низькими цінами, вирішити питання антимонопольного виробництва ЄС проти нього і відмовитися від другого Північного потоку. Питання в тому, чи готовий " Газпром занепасти, залишаючись прихильником стратегій минулого, або ж він стане частиною позитивного, успішного проринкового майбутнього?

Яцек Саріуш-Вольський, віце-голова групи Європейської народної партії в Європейському парламенті

Із зростанням видобутку нетрадиційних вуглеводнів і уповільнення зростання світового попиту Газпром стикається з більш жорсткої зовнішньої конкуренції. Враховуючи падіння російської економіки, Газпром не може розраховувати на внутрішній попит. В нормальних умовах ця ситуація означала б загибель для компанії, яка розраховує виключно на видобуток ресурсів. Тим не менш, Газпром – не звичайна компанія, а, швидше, економічна та енергетична рука Кремля. При необхідності російський уряд, не обтяжений європейськими правилами дотримання конкуренції, підтримає Газпром. Російські платники податків і приватні компанії будуть нести тягар забезпечення політизованих ворожих завоювань на енергетичному ринку Центральної та Східної Європи.

Керівництво Газпрому розуміє це і не відступить. Після виходу з таких проектів, як "Південний потік", вона вирішила подвоїти свою присутність на німецькому ринку, просуваючи ідею будівництва другого Північного потоку. Якщо йому це вдасться, Росія отримає всі механізми, щоб запобігти справжій диверсифікації джерел енергетики, наприклад, за рахунок поставок з терміналів зниженого газу або будівництва балтійської труби (датсько-польського трубопроводу). Після того, як Газпрому вдасться ізолювати ринок Центральної та Східної Європи - з мовчазної згоди деяких західних держав - він буде пожинати плоди, як економічні, так і політичні.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.