Важко шукати Путіна, особливо якщо його не існує
Чим жила країна 31 січня 2023 року
● Блінкен передав дещо Лаврову. Той не оцінив. Глава МЗС Єгипту Самех Шукрі передав міністру закордонних справ РФ Лаврову послання від держсекретаря США Ентоні Блінкена (який нещодавно був у Єгипті) щодо війни Росії проти України. Лавров це підтвердив і розповів, що РФ нібито «завжди готова вислухати» будь-яку серйозну пропозицію, яка спрямована на «врегулювання всієї нинішньої ситуації в її всеосяжному контексті». «У цьому сенсі ми почули вкотре через пана міністра послання про те, що „Росія має припинити“, „Росія повинна піти“, і тоді все буде добре», — сказав російський чиновник.
● Путіна може і не існувати. Керівник ГУР Кирило Буданов підтвердив сумніви, висловлені нещодавно президентом Володимиром Зеленським щодо того, чи насправді Путін з’являється на публіці та керує РФ особисто. Головний військовий розвідник заявив The Washington Post: «Питання про те, чи це справжній Путін, залишається відкритим». Цитуючи ці слова, видання зауважило, що Буданов також переконаний: Путін смертельно хворий на рак і має кількох двійників.
● Зеленський чекає від Кремля наступу і готує свій. Запити України західним союзникам щодо зброї були пов’язані з інформацією про підготовку РФ нового наступу, пояснив президент Володимир Зеленський. «З першого дня [отримання] інформації від нашої розвідки, а потім від розвідок держав-партнерів, яку я як президент мав, я почав комунікувати через закритий зв’язок з лідерами інших країн… Всі ці питання були пов’язані з ризиками реваншу Росії. Вся комунікація відбувалася ще до Рамштайну», — сказав він.
Глава держави також сказав, що країна-агресор щодня посилюється на Донбасі та дуже хоче «великого реваншу», але не зможе забезпечити «позитивний результат». «Ми будемо їх потихеньку зупиняти, розбивати і готувати свій великий контрнаступ», — додав президент.
● У межах мобілізації в РФ призвали до армії 300 тис. осіб. Половину з них вже відправили на фронт, інша половина — у резерві для нового наступу, пояснив секретар РНБО Олексій Данілов. «Ми розуміємо загрози та виклики, які є перед нашою країною. Ми до цього дуже потужно готуємося», — зазначив він.
● РФ готується. У спробі обійти західні санкції Іран та Росія намагаються створити власний аналог SWIFT, тим часом РФ продовжує готуватися до нового наступу в Україні, який відбудеться найближчими місяцями, — ймовірно, в Луганській області. Про це написали аналітики Інституту вивчення війни (ISW) за підсумками 30 січня.
● Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай заявив, що російські війська однозначно готуються до чогось на східному фронті у лютому.
● Інші висновки аналітиків ISW за минулу добу: окупанти продовжують атаки, щоб повернути втрачені позиції західніше Кремінної, тоді як українські війська ведуть контрнаступальні операції на північний захід від Сватового; ЗСУ завдають ударів по скупченнях російських військ у тилу Луганської області; війська РФ продовжують наступальні операції вздовж лінії фронту Донецької області; окупанти продовжують досягати незначних територіальних завоювань у районі Бахмута; підтверджених атак окупантів у Запорізькій області не зафіксовано.

● Локальний наступ росіян під Вугледаром. За даними британської розвідки, російська армія намагається створити нову вісь для наступу в Донецькій області. У зведенні відомства в Twitter йдеться про те, що в останні три дні Росія, ймовірно, перевела свої атаки на Павлівку і Вугледар в більш скоординований наступ. РФ застосовує у цьому районі частини 155 бригади морської піхоти, яка безуспішно наступала тут у листопаді 2022-го. У розвідці додали: існує реальна ймовірність того, що Росія продовжить досягати локальних успіхів у цьому секторі. Однак малоймовірно, що в окупантів достатньо незадіяних військ у цьому районі, щоб досягти важливого в оперативному відношенні прориву.
● Майже 130 тис. вбитих ворогів. За минулу добу в Україні ліквідували близько 850 російських військових. Усього втрати РФ становлять вже 127 500 солдатів. Такі дані Генштабу ЗСУ на ранок 31 січня.
Крім того, ворог втратив: танків — 3201 (+0 за добу), бойових броньованих машин — 6378 (+9), артсистем — 2197 (+1), РСЗВ — 454 (+1), засобів ППО — 221 (+0), літаків — 293 (+0), вертольотів — 284 (+0), БПЛА оперативно-тактичного рівня — 1951 (+4) та багато іншого.
● 300-тисячна орда зі Сходу. В Україні воюють приблизно 326 тис. російських окупантів, заявив начальник ГУР Кирило Буданов The Washington Post. Газета пише, що Буданов під час інтерв'ю демонстрував впевненість у своїх розвідданих і «іноді заглядав у папку, щоб назвати точні цифри». Він також повідомив, що в Росії залишилося лише 9% запасів ракет Калібр.
● Глава ГУР спрогнозував, що країна-агресорка Росія цього року зосередиться на спробах захопити більше території Донецької та Луганської областей. На його думку, новий наступ із Білорусі малоймовірний і загроза з цього напрямку — спроба відволікти та розділити Сили оборони України. Буданов також сказав, що Україна має «зробити все, щоб Крим повернувся додому до літа».
● Російські окупанти продовжують вести наступальні дії на Лиманському та Бахмутському напрямках, зазнаючи великих втрат. Ведуть безуспішні наступальні дії в Авдіївському та Новопавлівському напрямках. Про це повідомив Генштаб ЗСУ ранком 31 січня.
● Окупаційні війська РФ за минулу добу майже 200 разів обстріляли з артилерії українські позиції у районі Бахмуту, повідомив речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий. «Бахмут продовжує бути одним із головних напрямків удару противника… Ворог потужно втратив за цю добу в особовому складі: 277 ворогів убито, 258 отримали поранення різного ступеня. Бойові дії відбувалися в районі Спірного, Червоної Гори, Парасковіївки, Бахмута, Кліщіївки», — зазначив він.
Череватий розповів, що окупанти не змогли перерізати трасу, якою йде забезпечення угруповання українських захисників у Бахмуті. На питання про можливість відходу українських підрозділів, він відповів, що такі рішення ухвалюються в контексті загальної обстановки для збереження особового складу та зайняття кращих позицій, і проводяться вони у кілька етапів.
● Спочатку буде 120−140 танків. Україна отримає 120−140 сучасних західних танків у «першій хвилі», заявив голова вітчизняного МЗС Дмитро Кулеба. Країна, за його словами, отримає танки Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams і розраховує на французькі Leclerc. Міністр уточнив, що танкова коаліція налічує вже 12 країн-учасниць.
● 100 танків за три місяці. ЗСУ можуть отримати до ста танків від західних партнерів протягом трьох місяців, переконаний заступник міністра закордонних справ Андрій Мельник. Він повідомив, що Україна зосередилася на танках Leopard, тому що їх найбільше і вони є не лише на озброєнні європейських партнерів.
«Leopard це те, що може бути поставлене швидко з Польщі, Німеччини, інших держав. Я сподіваюся, що на їхній основі матимемо хоча б до 100 танків. Це реально. Це реально мати, якщо ми говоримо про цей період до трьох місяців», — наголосив дипломат.
● Міністр оборони Норвегії Бьорн Арільд Грам заявив, що його країна, ймовірно, передасть Україні танки Leopard 2 наприкінці березня. Норвегія має 36 таких танків, але міністр не уточнив, скільки техніки передадуть Києву. «Ми ще не визначили число», — сказав він.
● Данія готова приєднатися до міжнародної коаліції щодо передачі Україні танків, заявив президент Володимир Зеленський за підсумками зустрічі з прем'єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен в Одесі.
● В Україну вже прямують американські БМП Bradley. «Понад 60 американських Bradley прямують до України після від'їзду з Чарльстона, Південна Кароліна, минулого тижня», — написав у Twitter кореспондент Fox News Лукас Томлінсон.
● Міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню оголосив, що країна передасть Україні 12 додаткових 155 мм САУ Caesar.
● F-16 можуть з’явитись в небі України. Прем'єр Нідерландів Марк Рютте заявив, що його країна поки не отримувала запиту України на постачання винищувачів F-16. На спільній пресконференції із президентом Франції Еммануелем Макроном Рютте сказав, що у підтримці України для перемоги у війні з Росією немає табу. «Але це дійсно буде дуже великий наступний крок, якщо справа дійде до цього», — додав він.
Та й президент Франції, відповідаючи на запитання про можливе постачання винищувачів України, заявив, що «в принципі, нічого не заборонено».
● 20 січня міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра заявляв, що його країна розгляне можливість надання Україні винищувачів F-16, якщо Київ звернеться з відповідним проханням.
● Франція розглядає запит Україні на навчання пілотів винищувачів, сказав помічник французького міністра оборони Себастьяна Лекорню.
● Польща не веде переговорів про передання Україні винищувачів F-16, заявив заступник міністра нацоборони країни Войцех Суркевич. А офіційний представник прем'єр-міністра Великої Британії заявив, що відправляти британські винищувачі в Україну «недоцільно»: «Британські винищувачі Typhoon і F35 надзвичайно складні, і потрібні місяці, щоб навчитися літати з огляду на це ми вважаємо недоцільним відправляти ці літаки в Україну».
● США поспішатимуть. США не передаватимуть Україні винищувачі F-16, заявив президент Джо Байден. Журналіст Голосу Америки Остап Яриш у Twitter уточнив, що президенту США поставили запитання, коли він вийшов із вертольота і ненадовго підійшов до преси. Він не деталізував свої слова.
● Водночас, за інформацією Politico, серйозного обговорення питання F-16 на високому рівні в США ще не було.
● Білий дім підтримав позицію Байдена щодо винищувачів. Там послались на допомогу, яку Штати вже надсилають або анонсували, зокрема танки Abrams. Про це заявив CNN Джон Кірбі, координатор Ради нацбезпеки Білого дому.
● Колишній міністр оборони США Марк Еспер закликав терміново передати Україні винищувачі F-16. Вони допоможуть ЗСУ ефективніше перейти до контрнаступу.
● Президент США Джо Байден обговорить із українським колегою Володимиром Зеленським запити України на озброєння для захисту від російських окупантів. Про це повідомив кореспондент AFP Себастьян Сміт у Twitter із посиланням на коментар американського лідера журналістам.
● Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch звинуватила Україну у використанні заборонених протипіхотних мін у районі Ізюма на Харьківщині та навколо нього під час захоплення цієї території російськими військами. При цьому HRW зазначила, що росіяни застосовували протипіхотні міни, зокрема міни-пастки, у різних районах України. Під час захоплення частини Харківської області вони викрадали, допитували і катували, а в деяких випадках вбивали мирних мешканців, сказано у звіті. «Але це не виправдовує використання Україною цієї забороненої зброї», — заявив директор відділу озброєнь HRW Стів Гус.
В той же час Харківська правозахисна група та Українська Гельсінська спілка з прав людини опублікували заяву, в якій нагадали: використання протипіхотних мін забороняє Оттавська конвенція, яку Україна, на відміну від РФ, ратифікувала. Правозахисники розповіли, що намагалися зупинити публікацію і 29 січня звернулися безпосередньо до керівництва HRW, попросивши спочатку вивчити це питання та проконсультуватися із військовими з Міноборони, але безуспішно.
«Незалежно від коректності дослідження, оприлюднення такого звіту несе значні репутаційні ризики для України та, безсумнівно, вплине на зусилля держави щодо забезпечення постачання західної зброї… Такі звіти підживлюють російську пропаганду та підривають суспільну підтримку постійної військової допомоги Україні з боку західних урядів… Ми глибоко обурені тим, що HRW фактично підтримує нашого ворога», — наголосили організації.
● Шольц заговорив рішуче. Будь-які мирні переговори з Росією мають бути обумовлені виведенням її військ з території України, заявив німецький канцлер Олаф Шольц. За його словами, не може бути жодного укладеного миру з РФ за спиною українців. В ході пресконференції з президентом Бразилії Луїсом да Сілвою німецький канцлер зазначив, що в них існує чітка спільна позиція: «Ми обидва засуджуємо російське вторгнення».
Водночас бразильський президент відхилив прохання німецького канцлера допомогти Україні боєприпасами.
● Уряд Німеччини хоче обмежити імпорт російського СПГ, щоб ще більше знизити залежність від постачання енергоресурсів. Як повідомило агентство Bloomberg, про це йдеться у листі заступника міністра енергетики Патріка Грейхена у відповідь на питання, задані консервативними опозиційними депутатами. У Мінекономіки ФРН відмовилася коментувати документ.
СПГ (скраплений газ) — єдиний вид палива, постачання якого з РФ до Європи зросло за підсумками 2022-го: частка СПГ у російському експорті газу, до того незначна, зросла до 25%.
● Путінська нафта ембарго не боїться? Морський експорт сирої нафти РФ через Чорне море за січень 2023 року суттєво зросте. Такого висновку дійшли моніторингова група Інституту Чорноморських стратегічних досліджень та редакція BlackSeaNews. За попередніми даними, зростання становитиме від 15% до 35%, а обсяг експорту замість 2,9 млн т (у грудні 2022-го) становитиме 3,4−4,2 млн т — залежно від того, скільки танкерів з російською сирою нафтою пройде турецькі протоки в останні дні місяця.
Це більше, ніж зростання експорту сирої нафти РФ з портів Чорного моря (14,4%), яке відбулося у грудні 2022 — першому місяці введення ембарго ЄС та «цінової стелі» на нафту. Цей приріст забезпечив експорт до Індії.
● The Economist зробив великий матеріал про перспективи експорту російської нафти танкерним флотом по всьому світу в нових умовах. На думку опитаних експертів, Москва вже почала використовувати «сірі» старі танкери (за іранською схемою), фірми-посередники та страхувальників без історії та репутації, а також активно заміняти у своїх продажах ринок ЄС Китаєм та Індією, які охоче користуються цією можливістю.
● Європрориву не буде? На майбутньому саміті Україна-Євросоюз, який пройде 3 лютого, буде відзначено прогрес Києва у проведенні реформ, необхідних для вступу до ЄС, проте жодних обіцянок щодо можливих термінів чекати не варто, написало видання Euractiv з посиланням на проект комюніке.
● Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що в ході саміту Україна-ЄС Україна готується представити результати всіх семи рекомендацій Єврокомісії та очікує позитивної оцінки з боку ЄС. За його словами, Україна розраховує на значний прогрес у наближенні до внутрішнього ринку Євросоюзу, взаємодії в енергетичній сфері та сфері відновлюваних газів.
«Ключовим питанням порядку денного має стати перспектива якнайшвидшого початку переговорного процесу про вступ до Євросоюзу після того, як Україна виконає всі рекомендації Єврокомісії та отримає позитивну оцінку», — сказав Кулеба. В центрі дискусій будуть також нові санкції ЄС, зокрема щодо російської індустрії ракет та безпілотників та атомної індустрії.
Крім того, окремими темами стануть безпекова ситуація, втілення формули миру президента Зеленського, а також притягнення Росії до відповідальності за її злочини.
● Британський уряд близький до ухвалення рішення щодо виділення Україні 2,6 млрд євро від продажу російським бізнесменом Романом Абрамовичем футбольного клубу Челсі, повідомила The Telegraph.
І для фіналу:
● Народні депутати та їхні сім'ї після початку повномасштабного вторгнення Росії купили машини на загальну суму $1,3 млн. Такі підрахунки зробили журналісти проєкту BihusInfo.
● Суддя Вищого антикорупційного суду визнав необґрунтованою підозру колишньому голові правління НАК Нафтогаз України Андрію Коболєву щодо неправомірності отримання премії.
Пам’ятайте, що принесло вчора, живіть сьогоденням і вірте в майбутнє - своє та країни.