Звідки беруться сепаратисти

2 коментувати
Політичне майбутнє нашої країни - це скоріше «східнослов'янська Швейцарія», ніж «південномосковське царство»

Останнім часом ми спостерігаємо в усьому світі зростання сепаратистських настроїв (не завжди вони протікають у такий кровопролитної формі, як у Донбасі). І Квебек, і Каталонія, і Шотландія раз за разом демонструють бажання вийти з тих державних формувань, в яких зараз знаходяться. Випадковий цей процес або це якась закономірність у розвитку? Спробуємо розібратися.

У Середньовіччя і новий час світ не був поділений на нації, як в останні два століття. Якщо подивитися на те, які землі належали Карлу V, імператор Священної Римської імперії (фактично голові Євросоюзу того часу), то ми побачимо, що ці землі були розкидані по всій Європі, і деякі були просто анклавами серед земель інших сюзеренів. Імператор володів Нідерландами, Люксембургом, Артуа, Франш-Конте (тепер Франція), Кастилією, Леоном, Андалусією, Арагоном, Каталонією, Валенсією (тепер Іспанія), Неаполем, Сицилією, Сардинією (тепер Італія), Австрією, Штирією, Каринтією, Тіролем (тепер Австрія, і частково Словенія та Італія), частиною Угорщини, Хорватії та інших земель в Європі. А також землями в Новому Світлі - Мексикою, Перу і деякими іншими американськими територіями. У той час суверенітет держав був пов'язаний не з проживанням національностей, а зі спадковими правами сюзеренів.

В останні 200 років все змінилося. Починаючи з наполеонівських воєн, на авансцену історії вийшли нації, які багато в чому стали породженням праць соціальних філософів і об'єктивних економічних процесів. Наприклад, німецька нація була породженням філософа Готліба Фіхте, який у своїх «Промовах до німецького народу», як реакції на завоювання Наполеоном німецьких князівств, звернувся із таким закликом усвідомлення німецької нації до всіх німецькомовних жителів Європи. Проте в результаті австрійські німці так і залишилися жити в своїй державі, хоча в 1938 році і була спроба об'єднання їх з Німеччиною. І, якби історія пішла по-іншому, то цілком ймовірно, ми б зараз могли і не дорахуватися однієї держави на карті Європи.

Чому ж процес об'єднання численних феодальних князівств Європи в національні держави розпочався саме в XIX столітті, а не раніше? Вважаю, що сталося це тому, що процес творення націй в Європі почався одночасно з Першою промисловою революцією. Він розпочався із заходу Європи і йшов на схід. Тобто, потреби промислової революції, пов'язані зі становленням масових ринків, привели до становлення національних держав. В Середні ж віки і в новий час виробництво і торгівля, в основному, носили виражений локальний характер, а тому не було потреби у становленні націй.

Наша економічна політика повинна сприяти розвитку регіонів

Зараз все знову змінилося. Третя промислова технологічна революція, яка призводить до зростаючої локалізації і одночасно глобалізації виробництва, пов'язана з промисловою 3D-печаттю, автоматизацією та роботизацією, інформаційними технологіями, новою енергетикою робить можливим ефективне виробництво не тільки у великих, але й малих державних територіальних одиницях.

Належність підприємства до територіально великої розвиненої держави вже не є конкурентною перевагою. Більш значущим стає наявність в тому чи іншому регіоні кваліфікованого персоналу і те, наскільки підприємства цього регіону включені у світовий поділ праці, а також те, на скількох світових ринках торгуються їх продукція. І, звичайно, наскільки за допомогою сучасних технологій вони можуть створювати досконалі товари з високою доданою вартістю.

Саме тому в останні 20 років ми побачили економічне зростання регіонів, які раніше нічим особливим не відрізнялися у технологічному розвитку. Це порівняно невеликі держави - Ізраїль, Сінгапур, Південна Корея, Гонконг, Тайвань. Та й коли ми говоримо про американську або китайську технологічну міць, то насамперед маємо на увазі такі порівняно невеликі регіони, як Каліфорнія, Сіетл, Нова Англія, прибережні регіони Китаю. Ці технологічні регіони все більше і більше пов'язані з аналогічними з точки зору сили технологічного розвитку регіонами у світі (як Каліфорнія і Тайвань, наприклад) і практично ніяк не пов'язані з деякими регіонами всередині країни (як, наприклад, та ж Каліфорнія з Міннесотою або Шанхай з китайським Східним Туркестаном).

В подальшому ці процеси будуть тільки наростати, і політичні карти світу будуть сильно не відповідати економічним картах світу. Які регіони будуть в першу чергу самовизначатися з існуючих політичних формувань? Це, насамперед, регіони розвинутого технологічного світу. Тому Каталонія, Квебек та Шотландія перші «кандидати на вибування». У них високий рівень технологічного розвитку накладається на їх національну самобутність. Каталонці ближче по культурі до південно-французьких субетносів (мови групи «ок»), ніж до іспанців-кастильців; в Квебеку живуть канадці-французи; а в Шотландії - шотландці-кельти, на відміну від англосаксів-англійців, які мають німецьке коріння.

В Україні відбуваються ті ж процеси, але вони менш виражені, ніж у технологічно розвинутих регіонах світу. Тому і відцентрові сили у нас значно менше. Звичайно, я не маю на увазі ті відцентрові процеси, які інспіровані нашим північно-східним сусідом — вони мають якісно інше підґрунтя, тому вони і протікають в такій жорстокій формі (до речі, врахуємо і той факт, що вкрай складно зарахувати Донбас до регіону з високим рівнем технологічного розвитку і якоюсь вже зовсім особливою національною самобутністю, що ще раз підкреслює спровокований ззовні характер військового протистояння на сході нашої країни).

Україна приєднається до описаного в моїй колонці процесу в помірних, мирних і цивілізованих формах, але значно пізніше по часу. Тоді, коли у нас буде відбуватися щось схоже, ми побачимо в Європі вдвічі більше незалежних держав, ніж зараз. Або, можливо, номінально приналежних до колишнього політичного формування, але реально економічно здійснюючих самостійну економічну політику, як це було за часів Карла V.

Як повинні діяти наші політичні та економічні еліти, готуючись до цього? Необхідно якісно вдосконалювати і одночасно зміцнювати нашу децентралізацію. Настав час змінити ситуацію, за якої у нас все політичне життя і значуща частина економічного життя протікають в Києві. Регіони України повинні процвітати. Тому вся наша економічна політика повинна сприяти регіональному економічному зростанню.

Політичне майбутнє України - це швидше «східнослов'янська Швейцарія», ніж «південномосковське царство». Тому привнесення правильних змін в наше політичне та економічне життя, згідно сучасних світових трендів розвитку, дуже важливо, і саме воно є сьогодні одним з наших головних завдань.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.