Україна в 2016 році: прогноз невтішний

2 коментувати
Серед об'єктивних викликів - падіння цін на світових ринках, анексія Криму і дії РФ. Додатковий фактор ризику – нерозумна економічна політика

Рідко який уряд прогнозує падіння виробництва та інфляцію. І рідко якому уряду інфляція і девальвація допомагає наповнити бюджет. Проте в нашому випадку ще на початку року стало відомо, що нас чекають падіння виробництва і прискорення інфляції. Так і сталося, але масштаби дещо різняться.

Прості розрахунки показують, що з очікуваних 10,5% падіння ВВП в 2015 році близько 5,5% падіння пов'язане саме з цими об'єктивними факторами. Однак решта 5% - це бездарна економічна політика. Це де-факто підтверджує і урядовий прогноз на 2015 рік, прийнятий в лютому. Адже саме в ньому фахівці закладали вплив об'єктивних факторів на рівні 5,5% падіння.

Аналогічна ситуація спостерігається і в промисловості. За підсумками 2015 року падіння склало 13,4% (10,1% в 2014 році). Промислове виробництво скоротилося в 22, а не 2-х регіонах країни і у всіх агрегованих видах промислової діяльності.

Крім того, на відміну від 2013 та 2014 років, коли ми мали зниження в промисловості, але воно було компенсовано зростанням у сільському господарстві, в 2015 році вже не було цього позитивного внеску агрокомплексу в ВВП. За підсумками року скорочення обсягів сільськогосподарського виробництва склало 4,8% (зростання на 2,2% в 2014 році і на 13,6% в 2013).

Окремо хочу зупинитися на будівельній галузі, яку кожен новий уряд декларує, як ключовий драйвер майбутнього економічного підйому країни. На сьогодні підсумком цієї уваги стало лише чергове скорочення обсягу робіт майже на 15%, незважаючи на нескінченну дерегуляцію цієї сфери, яка триває вже протягом останніх чотирьох років. Тобто тенденцію не зламано. Скорочення виробництва спостерігалося у всіх агрегованих видах будівництва: житлових будинках – на 3,5%, нежитлових – на 17,8%, інженерних спорудах – на 18,5%. Зауважу, що при цьому видатки зведеного і місцевих бюджетів на фінансування будівельних робіт зросли в рази.

Якщо б ми хотіли завдати Росії реальної шкоди, ми повинні були б ввести в 10 разів більш жорсткі обмеження

А найвищих відсотків зростання серед ключових показників соціально-економічного розвитку країни було «досягнуто» в ціновій сфері. За підсумками року споживчі ціни зросли на 43,3% (на 24,9% у 2014 році), в тому числі базова інфляція склала 34,7% (через суттєву девальвацію обмінного курсу гривні), а небазова – 50,9% (обумовлено підвищенням цін/тарифів на природний газ (у 3,7 рази), електроенергію (в 1,7 рази), гарячу воду та опалення (в 1,8 рази)). Тобто, кожен інфляційний стрибок у 2015 році був результатом прямої дії або бездіяльності влади, яка дозволила вийти з-під контролю паніці на валютному ринку, що спровокувало одну з найвищих у світі девальвацію, або власними рішеннями підвищила тарифи в одному з найбільш корумпованих і непрозорих секторів економіки – енергетиці.

Логічним продовженням стагнації в економіці стало подальше погіршення ситуації на ринку праці. Рівень безробіття, визначений за методологією Міжнародної організації праці, зріс за підсумками І півріччя 2015 року до 9,2% проти 8,6% в I півріччі 2014.

І навіть скорочення і звільнення працівників не дозволило утримати від падіння реальний рівень заробітної плати не звільненим працівникам і не допустити зростання заборгованості. Скорочення реальної (з урахуванням інфляції) середньомісячної заробітної плати за підсумками січня-листопада 2015 року склало 21,1%. Сума заборгованості з виплати заробітної плати станом на 01.12.2015 склала 2 млрд. грн., що в 1,5 рази більше, ніж на початку 2015 року.

Зовнішньоекономічні результати невтішні. Згідно з останніми звітними даними Держкомстату, за підсумками січня-листопада 2015 року експорт товарів зменшився на 30,9%. Тобто вітчизняні виробники не змогли скористатися девальваційними перевагами і дією ЗВТ в односторонньому порядку (експорт товарів в ЄС скоротився на 26%).

Відповідним чином на проблеми в економіці відреагувала і динаміка імпортних поставок. За підсумком 11 місяців 2015 року імпорт товарів зменшився на 31,2%. Але тут потрібно не тільки радіти цій ситуації, помилково вважаючи, що відбувається імпортозаміщення. У структурі імпорту значну частку займають інвестиційні товари, які не мають вітчизняних аналогів, і товари проміжного споживання, які використовуються, зокрема, і для виробництва вітчизняних споживчих товарів і товарів, які після обробки, постачаються на експорт.

І останнє - стагнація в інвестиційній сфері (за даними Держстату, за 9 місяців 2015 року обсяг освоєних капінвестицій скоротився на 6% (за підсумками 2014 року скорочення на 24%)), яка триває протягом трьох останніх років, крім прямого негативного внеску у ВВП у відповідних роках, також зводить до мінімуму перспективи швидкого відновлення економічного зростання. Враховуючи існуючу виробничу базу, стан інфраструктури та прогрес, якого досягли країни-конкуренти в розвитку високотехнологічних виробництва, Україні для компенсації сформованого розриву будуть потрібні десятиліття і колосальні інвестиційні ресурси. Зрозуміло, все це має сенс лише за умови, якщо ми плануємо виробляти щось більш наукомістке, ніж кукурудза.

Виходячи з таких результатів, на мою думку, найбільшим викликом для економіки України в поточному році буде збереження колишнього уряду і керівництва НБУ.

Разом з тим, розглядаючи економічні фактори, відзначу наступне. Серед об'єктивних викликів в 2016 році залишаться все ті ж самі, що ми мали в 2015 році: падіння цін на світових ринках, заморожений конфлікт на території України, анексія Криму. Також до них додасться вступ в дію політично мотивованих рішень з боку РФ щодо продовольчого ембарго і припинення ЗВТ з Україною, наші рішення, прийняті у відповідь, припинення транзиту третіх країн світу через територію РФ, а також можливе розширення меж торгової війни як на інші групи товарів і послуг з боку РФ, так і на інші країни-члени СНД.

Якщо б ми хотіли завдати РФ співставленої з нашими втратами від їх дій шкоди, ми повинні були б ввести в 10 разів більш жорсткі обмеження проти товарів російського походження.

Зараз же економіка Росії навіть не відчує наших заборон і обмежень, а для нас вони стануть додатковим ударом. Так чи варто їх брати? Питання не економічне, а політичне, над яким, на мою думку, українцям варто замислюватися щодня, купуючи товари в магазинах.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.