Україна могла запобігти нападу РФ

7 коментувати
Маючи ефективні інститути стратегічного сценарного планування, Україна могла б передбачати багато загроз, що постали перед нею, і вчасно відреагувати

У 1944 році гостро стояло питання про висадку експедиційного корпусу США на японські острови. Однак через те, що втрати могли бути неприйнятно високими, американському антропологу Рут Бенедикт було запропоновано зробити культурологічне дослідження щодо того, як можна домогтися капітуляції Японії без вторгнення.

США і Японія перебували у стані війни, і Бенедикт не могла вдатися до звичайного в таких випадках методу польового дослідження. Вона скористалася наступними методами: інтерв'ювала японців, що проживають в США, знайомилася з літературою про Японію і японців — як західних, так і японських авторів, переглядала японські фільми — пропагандистські, історичні, художні. В результаті її праці вийшла закрита доповідь, у якій були дані відповіді на поставлені питання. Застосувавши вказані підходи, військові керівники США зберегли життя американських солдатів, величезну кількість грошових коштів і при цьому виграли війну. Після війни доповідь було розсекречено й опубліковано окремою книгою «Хризантема і меч» в 1946 році.

Дані підходи сценарного планування стратегічних операцій взагалі характерні для зовнішньої політики США протягом усього ХХ століття. Досить згадати, що під час формування УСС (Управління Стратегічних Служб) – зовнішньої розвідки США (в майбутньому - ЦРУ), створеної в 1942 році, було залучено понад 15 000 вчених і експертів. Саме тому військові втрати армії США в ХХ столітті - і абсолютні, і відносні - були одними з найнижчих у світовій військовій історії.

Голландський експерт Ар'є де Гейз, один з провідних фахівців із стратегічного планування нафтової корпорації Shell, говорить, що у Shell завжди є кілька сценаріїв розвитку майбутніх подій.Нагадаю, Shell - одна з найбільших і найбільш успішних енергетичних компаній світу.

Стратегічне прогнозування розвитку країни - ознака держав, які відбулися

Так, майбутнє часто, незважаючи на наявність сценаріїв, дуже сильно дивує планувальників. Однак можна сказати, що сам процес планування вже сам по собі дисциплінує і морально готує учасників політичних і комерційних процесів до того, щоб гідно зустріти несподіванки, які їм підготувало майбутнє. Це важливо до такої міри, що методи постійно удосконалюються. Останнім часом підвищилася потужність комп'ютерів і методологічний підхід Big Data дозволяє ще більше посилити і без того потужні можливості прогнозування.

Можливості сценарного прогнозування майбутнього доступні й Україні. Дедалі більше цифрових корпоративних гігантів, лідерів світового ринку обчислень, надають свої обчислювальні можливості на outsoursing для решти світу. А Україна - одна з небагатьох країн у світі, яка, як і раніше, входить у вищу світову лігу значущих математичних шкіл. Тут у нас ніякого відставання немає, так що тут нам не треба робити ніяких проривів. Ми можемо відразу приступити до найякісніших розробок в галузі прогнозування майбутнього - була б воля.

До речі, така робота могла б стати затребуваною світовими ринками, які все більше стають частиною нової «економіки знань». Ось це і стало б українським креативним внеском для вступу в клуб високорозвинених націй і хорошим стратегічним ходом в міжнародній конкурентній боротьбі: не все ж торгувати сировиною.

Однак ми тут знаходимося позаду решти розвиненого світу. Адже, маючи такі інститути стратегічного сценарного планування, ми легко могли б спрогнозувати ймовірний напад РФ на Україну у 2014 році та світове падіння цін на чорні метали, і, не виключено, падіння світових цін на продовольство, яке, можливо, відбудеться в майбутньому, а також багато іншого. Та відповідними способами підготуватися до цього.

Чому ми цього не робимо, лише Богу відомо. Мені представляється, що в самий найближчий час наш уряд має перейматися цією проблемою, незважаючи на міжусобні війни, які так захоплююче та цікаво вести.

Нам категорично необхідно створити державне відомство, куди потрібно буде залучити значну кількість математиків й учених, представників природничих і соціальних наук. Розрахунки і сценарії, які вони зроблять на підставі поточних технологічних, соціальних і військових трендів, дозволять нам оптимізувати зусилля нації в подоланні викликів сьогодення, і особливо майбутнього світового розвитку, відповідним чином, розподіливши кошти, що належать всій нації, згідно з пріоритетами державного, економічного та суспільного розвитку України.

Без такої роботи ми не зможемо стати сучасною розвиненою технологічною державою, якою ми, хочу в це вірити, прагнемо стати.

Тому звертаюся до президента: дайте, будь ласка, доручення нашому уряду зібрати таку групу. Поставте експертам реальні, але стислі терміни, щоб ми вже в наступному році побачили перші опубліковані доповіді. Давайте зробимо так, як це роблять у всьому розвиненому світі, куди ми так прагнемо потрапити. Давайте ж зробимо те, що можна зробити вже зараз, щоб потрапити туди. Крім того, питання стратегічного прогнозування повинні бути постійно предметом обговорення РНБО України.

Нам потрібна воля еліт і представників державного апарату до розвитку економіки, для якої вони, власне, і поставлені біля керма держави народом, і про це вони ніколи не повинні забувати.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.