Справа не в агентах Кремля. Голландці не вірять Україні

12 коментувати
Поки європейці не бачать різниці між нами та Близьким Сходом

У міністерстві закордонних справ допустили, що громадяни Нідерландів можуть не проголосувати на референдумі за асоціацію з Україною через теракти в Бельгії. Про це сказав посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба. «Питання тут працює на емоційному рівні, тому що теракти в Бельгії асоціюються, насамперед, з впливом чогось ззовні, тобто коли хтось приходить ззовні і руйнує спокійне життя. У сприйнятті голландцями України як раз домінує розуміння, що Україна перебуває ззовні ЄС, то не хочеться розширювати кордони і сфери взаємодії. Коли відбувається така атака, природна реакція для людини і для країни - закритися, захистити себе і обрізати можливості для зовнішнього контакту».

Чи так стоїть справа насправді? Спробуємо розібратися, тим більше, що соціологи ще задовго до терактів писали про негативне сприйняття більшою частиною голландців асоціації України з ЄС. Для цього нам необхідно зрозуміти, хто такі голландці і яка їхня національна психологія.

Нідерланди відбулися як держава в результаті визвольної війни проти іспанського панування в XVI столітті. Багато хто, напевно, пам'ятають роман Шарля де Костера «Легенда про Тіля Уленшпігеля», що описує ті події. Після початку релігійної Реформації в Європі кальвіністи-протестанти міцно закріпилися в Нідерландах, де в 1571 році утворилася Голландська реформатська церква. У 1566 році вони ініціювали Іконоборське повстання, яке поклало початок Нідерландській революції (1568-1648 рр.). Після здобуття незалежності Нідерланди стали однією з головних морських держав світу; їхня могутність була заснована на міжнародних торгових операціях і на мануфактурному промисловому виробництві.

Ми так і будемо робити вигляд, що нам просто заважають якісь злі сили?

Величезне значення в майбутній Британській промисловій революції зіграв голландський принц Вільгельм III Оранський, який став королем Британії в 1689 році. Після його реформ торговий і промисловий розвиток Британії значно прискорився. Навіть після того, як першість у промисловому розвитку і торгівлі у XVIII-XIX ст. перейшла до Британії, Нідерланди досить гідно виглядали в промисловому і торговому відношенні наступні століття - до наших днів. Нинішні Нідерланди - це надпотужний науковий і промисловий центр світу з високими показниками людського і промислового розвитку.

Як я вже сказав, національний характер голландців був викуваний в результаті численних морських торговельних експедицій і напруженої роботи промислових підприємств, а також в результаті діяльності протестантських проповідників. А що це таке, ми знаємо з класичних праць німецького соціолога Макса Вебера, який саме з виникненням протестантизму пов'язував сходження капіталізму в західній Європі.

Ось такі вони, голландці: це дуже працьовита нація, з сильним національним характером, яка завжди знає, чого хоче, і вміє досягати своїх цілей. Тому і результати референдуму можуть бути непередбачувані для нас. Тривожно непередбачувані.

Як голландці можуть ставитися до українців, коли з преси постійно бачать, що вже протягом двох років після «революції гідності» ми ніяк не можемо приступити до реформ?

Колишній президент Франції Валері Жискар д'Естен у порівняно недавньому інтерв'ю польській газеті Rzeczpospolita спрогнозував, що ми ніколи не станемо частиною Європи. «Українці, - сказав він, - це не європейці. Наше співтовариство створили народи, які давно мають спільну культуру, історію. Адже ЄС не буде приймати також ще і Єгипет».

Ось така думка від зовсім не останньої людини в західній політиці. Це і є гірка правда, яку ми про себе, нарешті, повинні почути. Ми кричимо, що йдемо в Європу, але, виявляється, багато хто нас там зовсім не чекають.

Чи ми так і будемо робити вигляд, що нам просто заважають якісь злі сили або агенти Кремля? Може, справа все-таки і в нас самих теж?

Може, нам час взятися за справжні реформи, долаючи весь мислимий і немислимий опір наших псевдоеліт? Ми тільки вчимося і західній демократії, і промисловим реформам, але від того, якими ми будемо учнями, залежить наше майбутнє.

Як людина, яка свого часу першою отримала політичний притулок в одній із країн Європи, можу сказати, що західні політики дуже чутливі до думки свого народу, вони ніколи не підуть проти неї. Тому результати голландського референдуму такі важливі.

Ми повинні справами показати Заходу, що дійсно хочемо інтеграції з ним, що ми стаємо іншими, що ми готові поміняти свою ділову культуру, і трудову етику - і ось це будуть наші дієві докази. Європі зараз дійсно потрібні робочі руки. Але ми повинні радикально відрізнятися від іммігрантів зі Сходу, щоб європейці зробили вибір на нашу користь. Але, найголовніше, ми нарешті повинні продемонструвати рішучість у здійсненні політичних і економічних реформ у нас в країні.

Що ж станеться, якщо голландці зараз висловляться проти Угоди про асоціацію України з ЄС? Для нас нічого надміру страшного, але тільки в тому разі, якщо до наступного такого європейського референдуму ми покажемо реальні результати реформ: інституціональних (судова реформа) та економічних (промислова політика). Ось тільки тоді європейці з цікавістю сядуть за стіл переговорів з Україною, як із зрозумілими їм людьми, які хочуть жити за європейськими правилами, якісно і ефективно працювати, як це роблять західні європейці.

Поки ж існуючий стан справ у нашій країні такого оптимізму не викликає. Буде дуже шкода, якщо Валері Жискар д'Естен матиме рацію щодо України.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.