Останні роки сировинної імперії. Майбутній крах РФ

11 коментувати
До чого призвела божевільна ідея уряду Росії поставити все на нафту

Вже місяць світова преса рясніє повідомленнями, зміст яких зводиться до наступного: відновлення падіння цін на нафту, ключову статтю російського експорту, і викликане цим послаблення рубля збільшують ризики того, що рецесія в Росії буде поглиблюватися, а відновлення економіки, очікуваного в 2016 році, не буде. Дані Росстату про ВВП говорять про спад у II кварталі, який більш ніж подвоївся, склавши 4,6% після спаду на 2,2% в I кварталі. А, значить, Росія офіційно в рецесії. Зниження ціни нафти опустило рубль більш ніж на 25%, що може привести до нового сплеску інфляції, посилення спаду інвестицій та поглиблення рецесії.

Міжнародні санкції щодо Росії фактично відрізали російським банкам і компаніям доступ до міжнародного капіталу. Навіть незважаючи на те, що вони введені вибірково відносно окремих організацій і політично причетних осіб.

За прогнозом Bloomberg, рецесія в Росії триватиме до II кварталу 2016 року, але відновлення буде суто символічним – зростання на 0,5% в 2016 році після спаду на 3,6% в 2015 році.

Крім падіння цін на нафту, всі інші події в російській економіці викликані тим, що анексією Криму і агресією на Донбасі у 2014 році Росія здійснила фактично самогубний акт, який приведе її економіку до краху з жахливими наслідками для її суверенітету і політичної цілісності.

Чому я так вважаю? Це випливає з логіки світової історії, і зрозуміло тим, хто її глибоко вивчав. На жаль, до них не належать російські керівники.

Я боюся, щоб крах Росії (справа йде вже на роки, за моєю оцінкою, 4-5 років), не потягнув би за собою й Україну

Вся історія економіки - це історія широкого впровадження техніки у виробництво товарів. Починаючи з Першої промислової революції в Британії в кінці XVII століття і закінчуючи Третьою промисловою революцією, що почалася в кінці XX століття та протікає на наших очах. Країни приєднуються до технологічних змін, які викликають у національних економіках технологічні революції - для того щоб підвищити продуктивність праці, що завжди веде до підвищення національного добробуту, в тому числі і подушкових економічних показників.

Країни, які робили це успішно (ми називаємо їх розвиненими), процвітають. Ті, які робили це менш успішно (ми називаємо їх нерозвиненими), животіють. Процес зростання і деградації економік країн йде постійно, і деякі розвинені країни часом стрімко спускаються в рейтингах добробуту вниз, а деякі менш заможні піднімаються вгору. Це сталося, наприклад, з Аргентиною в XX столітті, коли вона з розвинутої країни перетворилася в країну другого, а то й третього світу. І, навпаки, Південна Корея за цей час перетворилася з країни третього світу в країну першого. І з цього правила немає винятків.

Оскільки технологічний процес носить міжнародний характер, історія не знає випадків, коли країни досягали технологічного розвитку, будучи замкнутими економічними автаркіями. Всі ривки розвитку завжди для всіх країн мали міжнародний характер і залежали від ступеня їх включення в міжнародний технологічно процес.

І СРСР, і РФ в його складі не були винятком у цьому питанні. Вся сталінська індустріалізація була породженням діяльності американських, німецьких, французьких, бельгійських, італійських, шведських, швейцарських фірм, які на підставі держзамовлення уряду СРСР у 1930-ті роки будували там найсучаснішу в світі промисловість. Для деяких категорій машин, вироблених тоді на Заході поставки в СРСР становили до 80% від загального обсягу виробленої продукції. І це, підкреслюю, було найновіше промислове обладнання на той час у світі.

Дане світове співробітництво дозволило тоді СРСР різко збільшити виробництво машинобудівної продукції (у т. ч. військової техніки) перед Другою світовою війною. Що, в свою чергу, дозволило не програти війну нацистській Німеччині (втім, знову ж таки, не в останню чергу перемога була здобута завдяки поставок по ленд-лізу: американські вантажівки «Студебекери», практично в повному обсязі виробництва, поставлялися в СРСР, і становили чи не весь автопарк військових вантажівок у СРСР під час Другої світової війни, а що це означає для військової логістики тих часів - не варто пояснювати). Вироблена індустріалізація дозволила СРСР продовжити бурхливий розвиток промисловості і під час повоєнних п'ятирічок - заділ був зроблений. До 1989 року СРСР мав досить розвинену структуру промисловості, яка виробляє нехай і менш якісно, ніж на Заході, але широку номенклатуру промислових виробів.

Ось тут би і грамотно перейти до ринку, почавши з приватизації низових промислових секторів - легкої промисловості та приватизації послуг. Зробити, як казали потім китайці під час своїх економічних реформ у 1990-ті роки, наступне: «Випустити дрібну рибу, залишивши велику». Саме так спочатку і планували зробити. Але почався «розвал еліт», і СРСР розпався. А урядом незалежної РФ зробив перший самогубний крок: прийняв програму жорсткої лібералізації в стилі «австрійської» школи економіки, яка практично знищила промисловість РФ. Якщо в 1989 році її промисловість випускала десятки тисяч верстатів в місяць, то тепер випускає всього лише сотні верстатів. А з початку 2000-х років правителі Росії почали постулювати божевільну ідею перетворення промислової країни на енергодержаву. Хоча зрозуміло було, що зростання цін на енергоносії носить тимчасовий характер, достатньо для цього було подивитися графік світових цін на нафту, починаючи, наприклад, з 1870 року. Нескладно було передбачити, що «нафтове благоденство» має закінчитися так само раптово, як і почалося. Як і те, що видобуток копалин - теж серйозний технологічний процес, що залежить від постачань міжнародних комплектуючих.

Але хто в Росії дивився на цей графік? Хто думав про провал поставок комплектуючих в майбутньому? Країна зійшла з розуму і кинулася до нестримного споживання. Підприємці не стали створювати нові промислові зразки продукції XXI століття, а замість цього кинулися обслуговувати раптовий попит на VIP-послуги: імпортну дорогу їжа та алкоголь, імпортні дорогі авто, дорогі будинки імпортних архітекторів.

Політичним елітам Росії цього здалося мало, і вони захотіли ще й приростити територію РФ, що і відбулося в минулому році. І тут везіння закінчилося: спочатку збили «Боїнг», потім почали падати ціни на нафту. І, швидше за все, цей тренд буде носити тривалий характер: ціни повернуться до тих рівнів, на яких вони перебували практично все ХХ століття, тобто до низьких (якщо дуже коротко - причини уповільнення зростання Китаю та зростанні значимості альтернативної енергетики в усьому світі). І це відбувається в той час, коли Росія посварилася з усім цивілізованим світом.

Скажіть, як вона тепер знайде драйвери розвитку, якщо вона цілком залежить, як ми побачили, від наявності міжнародних технологічних ланцюжків, до яких вона була підключена? За деякими позиціями, виробництво тієї продукції, яка випускається в Росії (а її критично мало), залежить від західних комплектуючих на 80-90%.

Але найголовніше в тому, що і видобуток нафти і газу в такому ж становищі, і Росія отримає скорочення доходів від продажу нафти не тільки за рахунок падіння цін на нафту, але і від скорочення обсягів видобутку, яке буде викликане вже незабаром зростанням проблемам технологічного обслуговування свердловин.

Історія економіки, підкреслю, не знає випадків, коли країна, що самостійно виключила себе з міжнародного технологічного процесу, впоралася з проблемами, що через це виникли. Її технологічна деградація завжди прискорено наростала. Вже в середньостроковій перспективі наступав економічний крах. Росія впевнено і свідомо стала на цей шлях. І замість того, щоб схаменутися, повернути в протилежному напрямку, вона продовжує військову ескалацію в Україні і продовжує псувати відносини з Заходом.

Схоже, за нинішнього російського керівництва поворот в зовнішній політиці не відбудеться (дуже сильні заяви були зроблені, щоб вийти з цього процесу без втрати обличчя). Отже, економічний крах Росії не за горами. І я боюся, щоб близький до нас і територіально, і за часом крах Росії (справа йде вже на роки, за моєю оцінкою, 4-5 років), не потягнув би за собою й Україну. Тільки початок технологічних реформ може врятувати Україну, коли в Росії все піде в рознос. І в цьому - моє послання до нашого політичного керівництва.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.