Який союзник необхідний Україні

2 коментувати
Україна і Польща межують одна з одною, перед ними стоять однакові завдання модернізації національних економік

Нестабільність на Близькому Сході ві дуже важливу, на мій погляд, слабкість Європейського Союзу - низьку толерантність до ймовірних внутрішньополітичних потрясінь, які можуть бути викликані прибуванням іммігрантів. На щастя, ще не було масштабних подій, але вже сама можливість їх виникнення змушує багато європейські країни зводити огорожі на кордонах, що на корені підриває первісну ідею європейської єдності. А якщо сюди додати досить образливі для Греції оцінки її економічної політики у зв'язку з грецькою кредитною кризою, то майбутнє Європи, як єдиного економічного простору, не виглядає безхмарним.

Те, що відбувається в Європі останнім часом змушує задуматися - чи має ЄС перспективи розвитку, і не розпадеться він в майбутньому на більш дрібні спілки, якщо не в політичному, і в економічному сенсі. Адже обсяг міжнародних торговельних відносин і обсяг відносин виробничої кооперації між розвинутими країнами ЄС, як і раніше, набагато вищий, ніж між розвиненими і менш розвиненими країнами ЄС - занадто непорівняні їх економіки за якістю в даний час.

Так що країни Східної Європи знаходяться в стадії "наздоганяючого розвитку" і повинні самі подбати про себе. У тому числі про те, що буде живити їх майбутні економічні ривки по досягненню рівня розвитку економік, характерних для Західної Європи. Вони повинні різко скоротити відставання в економічному розвитку в порівнянні з найбільш розвиненими країнами ЄС, поки ті в рамках третьої промислової революції остаточно не пішли у відрив на непереборну дистанцію. Адже, незважаючи на доброзичливу риторику, держави Західної Європи навряд чи хотіли б бачити в східноєвропейських країнах своїх економічних конкурентів.

Як державам Східної Європи прискорити темпи свого розвитку? Не буду говорити про всіх, скажу про Польщу. Мені видається, що цього можна досягти, зокрема, створенням економічного альянсу Польщі з Україною. Такий союз міг би стати для Польщі ключовим чинником в економічній гонці з країнами Західної Європи, США і країнами Південно-Східної Азії. Став би він, безумовно, корисний і для України. І ось чому.

Українська економіка все 24 роки незалежності болісно шукала визнання у світі

Українська економіка спочатку будувалася як частина загальної економіки СРСР - політичним вождям СРСР і в страшному сні не могло наснитися, що Україна колись стане незалежною державою. Звідси і проблеми вітчизняної економіки після здобуття Україною незалежності. Як "відокремлена частина" радянської економіки, українська економіка все 24 роки незалежності болісно шукала визнання у світі, але так і не знайшла. Після путінської зовнішньополітичної авантюри 2014-2015 років все стало ще значно гірше. Були зруйновані остаточно всі ті невеликі історичні зв'язки (кооперація з промисловістю РФ), які підтримували економіку України, особливо її високотехнологічне машинобудування, на плаву. А враховуючи те, що це сталося в той час, коли на зовнішніх сировинних ринках дуже погана кон'юнктура, це може бути фактором, який надовго загальмує вихід України з важкої економічної ситуації. Україна зараз практично нічого конкурентоспроможного не виробляє, при тому, що у зв'язку з девальвацією національної валюти немає надій і на внутрішній попит, як можливий драйвер пожвавлення економіки. Можна сказати, що економіка України потрапила в "ідеальний шторм".

Таким чином, у часі збіглися завдання, що стоять перед польською економікою (різко прискоритися, щоб наздогнати економіки Заходу), і завдання, які стоять перед українською економікою (вийти з економічної кризи, почати розвиток в рамках третьої промислової революції).

В України ще є й інженерні кадри, і до недавнього часу ще працювало виробництво в тих галузях, яких у Польщі немає. Саме з цією високомаржинальною, складною, унікальною машинобудівної продукцією і Україні, і Польщі необхідно виходити на світові ринки під час протікання на них третьої промислової революції. У Польщі є величезний досвід ефективних економічних реформ останніх 25 років, наявність більш якісних, ніж в Україні, виробничої культури та виробничої етики. В Україні є досвід виробництва унікальних машинобудівних виробів, який відсутній в Польщі. Об'єднавшись, ми могли б доповнити один одного в тих галузях, в яких ми недостатньо вдалі, і скоротили б час конкурентної боротьби на світових ринках по створенню, виробництву і просуванню нової промислової продукції.

Наявність великого, але вже крихкого, як ми бачимо з останніх подій в Європі, економічного об'єднання ЄС, абсолютно не забороняє нашим країнам (особливо тому, що вступ України в ЄС відбудеться ще не скоро) об'єднатися в локальний економічний союз. Так, між нашими країнами складне історичне минуле. Але воно було не менш складним і у Франції з Англією, і у Франції з Німеччиною, а також у багатьох інших західноєвропейський країн, що не завадило їм налагодити нормальні довготривалі економічні відносини. Повинні будемо це зробити і ми з Польщею.

В сучасному світі не можна прожити без друзів, а друзі повинні розуміти один одного, перебуваючи приблизно на одному рівні економічного розвитку. Занадто вже перевершують США і країни Західної Європи у своєму розвитку Україну, щоб їх могло цікавити що в Україні, крім гуманітарних аспектів. Аерокосмічний сектор України, наприклад, їм у такому вигляді, як зараз, не потрібний, у них є своє розвинуте виробництво і літаків і ракет. А для Польщі, наприклад, українсько-польський аерокосмічний альянс міг би стати вхідним квитком до клубу найрозвинутіших держав третьої промислової революції. На створення такого сектору з нуля вона самостійно витратить набагато більше часу, ніж якщо б зробила це разом з Україною. Україні це вигідно, так як вона може отримати від Польщі інвестиції і кваліфікованих менеджерів. Навряд чи наша країна отримає їх більше від кого-небудь ще, крім Польщі, особливо після того, як Росія по своїй волі захотіла стати ворогом України.

Україна і Польща межують одна з одною, нас багато що пов'язує, аж до схожих національних страв, і перед нами стоять, загалом, однакові завдання модернізації національних економік в рамках світового технологічного оновлення. І ми, українці і поляки, хочемо стати членами цього нового технологічного світу, тому що зараз це єдиний спосіб досягти добробуту. Чому б нам не почати рух у цьому напрямку разом?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.