Як нам перемогти Росію

11 коментувати
Підвищення нашої активності в економічній взаємодії з країнами ЄЕП (крім РФ), могло б стати нашим актом відплати за російську агресію в Донбасі

Останнім часом ми дуже захопилися інтеграційними процесами з Європейським союзом і забули про те, що на схід від України існує ринок, що складається з держав, що мають приблизно такий же рівень технологічного розвитку, як і Україна. І з якими нам набагато легше розвивати торговельні відносини, ніж на високо конкурентному ринку ЄС.

Інтеграції з ЄС немає альтернативи, але Україна повинна розвивати багатовекторність в торговельній політиці і підтверджувати своє лідерство там, де може мати конкурентні переваги і науково-технічну вищість.

Єдиний економічний простір (ЄЕП) - це своєрідний загальний ринок, створений 1 січня 2012 року. До нього входять Білорусь, Казахстан, Росія, Вірменія та Киргизія. На черзі ймовірний вступ до ЄЕП Таджикистану і Узбекистану. Населення країн-учасників ЄЕП - 182 млн. осіб. Сукупний ВВП (за номіналом) країн-учасників ЄЕП за 2015 рік, за даними МВФ, склав $1569,8 млрд. (Росія - $1325 млрд, Казахстан - $173 млрд, Білорусь - $54,6 млрд, Вірменія - $10,6 млрд, Киргизія - $6,6 млрд).

Український ВВП (за номіналом) склав в минулому році $90,5 млрд. Якщо не враховувати РФ, то ВВП (за номіналом) держав, що входять до ЄЕП, склав в 2015 році $244,8 млрд. Таким чином, він перевершує аналогічний український показник в 2,7 рази (а загальний ВВП всіх країн ЄЕП перевершує український ВВП в 17,3 рази).

Безумовно, поки Росія здійснює військову агресію в нашій країні, ми не можемо торгувати з нею, як з партнером. Але ж залишаються інші країни ЄЕП, сукупний ВВП яких перевищує український майже в три рази. Зараз, коли нам дорога кожна копійка, я не вважаю розумним цим нехтувати.

Ігнорувати ринок Білорусі, Казахстану, Вірменії та Киргизії недалекоглядно

У недавній колонці на «Новом Времени» я писав, що майбутнє світової торгівлі і світового промислового виробництва - це повернення до основ. Капіталістичний розвиток під час технологічних революцій починався, перш за все, тоді, коли країни, в яких він відбувався, усвідомлювали себе як закриті, замкнуті на собі господарські одиниці. І існували вони в оточенні таких же замкнених на собі господарських одиниць ( «світів-економік», як писав історик економіки Фернан Бродель - європейських міст-держав в XIII-XV століттях і національних держав в XVI-XX століттях), які переслідували тільки цілі перемоги в конкурентній боротьбі між собою.

Для цього держави застосовували всі легальні і нелегальні методи. Основний нелегальний метод конкуренції - це війна (що ми і бачимо зараз, коли Росія, зневірившись виграти в чесній світовій конкурентній боротьбі з підвищення ефективності свого промислового виробництва, перейшла до агресивних військових дій, почавши з країн-сусідів). Основний легальний метод - це державний промисловий протекціонізм і розумна міжнародна торгова політика, заснована на ньому.

Обидва вищеназваних методи - це прояви економічного егоїзму націй, які бажають підвищити свій добробут. Зараз в світі ми бачимо такий собі мікс з цих стратегій, тому що світова економіка знаходиться у фазі структурного переходу до іншої технологічної парадигми. Розвинені і моральні країни будуть використовувати промисловий протекціонізм, країни нерозвинені, такі вигнанці, як Росія - війну.

Зрозуміло, що ми, як моральна нація, не можемо використовувати такий аморальний спосіб, як війна. Значить, Україна повинна використовувати метод національного егоїзму. Про промисловий протекціонізм я вже неодноразово писав. Сьогодні варто написати про нашу торгову політику з країнами ЄЕП (виключаючи Росію).

Економічні показники всіх країн ЄЕП (і Росії в тому числі) - крім Білорусі - в значній мірі залежать від продажів сировини. Всі вони страждають від «голландської хвороби». Ми теж зараз в значній мірі залежимо від продажів сировини і продукції низьких переділів на світових ринках. Але ми не так сильно, як країни, що входять в ЄЕП (крім Білорусі), відстаємо в тих змінах економічного життя, які характерні для сучасної промислової революції. Україна як країна географічно ближча до Європи і має ще з часів СРСР більш значущий відносний науково-технічний розвиток і більш розвинену освіту, могла б стати для країн ЄЕП якимось консультантом з їх інтеграції в сучасний технологічний світ. Таким, яким для нас виступають, в свою чергу, країни Заходу. Нинішня не надто хороша ситуація на світових товарних ринках гіпотетично нам таку можливість дає. Я не кажу, що це обов'язково станеться, але кажу, що це могло б статися, якщо ми б змогли проявити активність в даному напрямку.

Підвищення нашої активності в економічній взаємодії з країнами ЄЕП (крім Росії), з метою витіснення з деяких сфер економічного життя цих країн РФ, могло б стати нашим актом відплати за російську агресію в Донбасі. Крім того, це дасть і певні економічні вигоди. Торгувати нашою технологічною продукцією (тим, що ми ще можемо виробляти) буде набагато простіше на ринках ЄЕП, ніж на західних ринках, зі зрозумілих причин. Ігнорувати ринок Білорусі, Казахстану, Вірменії та Киргизії недалекоглядно.

В Україні, наприклад, на одного жителя припадає приблизно в три рази більше програмістів, ніж в Індії, і значно більше, ніж, скажімо, в Казахстані. Український кластер IT-аутсорсингу - один зі значущих в світі. З огляду на той факт, що вплив програмного забезпечення у виробництві промислової продукції, в транспортних рішеннях і в інших секторах економіки буде неухильно зростати (на думку такого видатного експерта Кремнієвої долини, як венчурний капіталіст Марк Андріессен, «програмне забезпечення витісняє все»), ми б могли стати значущими гравцями в даному сегменті економічного життя в Казахстані, Вірменії та Киргизії. Такі ж рішення для них ми могли б надати і в сфері освіти та охорони здоров'я, на тому грошовому профіті, який «підняв» для себе Казахстан внаслідок гарної кон'юнктури світових цін на енергоносії в 2003-2014 роках. Крім того, висновок і реалізація нових контрактів на поставку нашої промислової продукції другої хвилі індустріалізації міг би також допомогти відновленню нашого промислового виробництва, такого необхідного зараз.

Росія зараз активна, перш за все, з військової точки зору. І малоймовірно, що вона займеться чимось іншим, окрім ескалації напруженості в усьому світі, як це недавно пообіцяв в інтерв'ю німецькому журналу «Шпігель» радник Путіна із зовнішньої політики та геополітики Сергій Караганов. І для цього їй будуть необхідні сучасні озброєння, на виробництві яких РФ, швидше за все, і зосередиться. З огляду на високий обсяг імпортозаміщення в цій сфері, який Росії необхідно буде організувати, у неї навряд чи залишаться сили і засоби для чогось іншого. Тому ми отримуємо історичний шанс посилити наш вплив в інших країнах ЄЕП, на додаток до нашої основної політики, розрахованої насамперед, звичайно, на інтеграцію в світ сучасних індустріальних країн, бо за цим майбутнє.

Співробітники Мінекономіки разом з фахівцями зовнішньої розвідки України повинні скрупульозно вивчити всі можливі варіанти для нашого проникнення на ринки колишніх східних радянських республік. У тому числі і для того, щоб ми змогли зробити економічне становище нашого одвічного «партнера-ворога» - Росії - ще більш уразливим. Мінекономіки повинні бути повернені функції створення торгово-економічних представництв при посольствах України за кордоном. Як показав досвід останніх років, робота МЗС у цьому напрямку виявилася не зовсім результативною.

Сучасний світ, світ після «холодної війни», світ часів закінченого протистояння двох блоків, очолюваних США і СРСР, вже характеризується більшою напруженістю, ніж було раніше. Кількість військових конфліктів зросла (в тому числі і в Європі), і далі буде рости. І відсталі країни, такі як Росія, все частіше будуть використовувати військову силу, як останній аргумент в економічній суперечці. Вже ніколи в Європі не буде мати таких спокійних часів, як з 1945 до 1991 року.

Але економічне життя має продовжуватися. І нам потрібно не чекати, коли затихне військовий конфлікт на сході України (навряд чи він закінчиться скоро: світовий досвід говорить, що це може тривати десятиліттями - Палестина і Північний Кіпр тому приклади), а вживати усі можливі зусилля з використанням ситуації, що склалася для посилення свого економічного становища. І одночасно з цим - для нанесення шкоди Росії «непрямими» діями в стилі Сунь-цзи і Б.Л.Гарта: в рамках легальних конкурентних дій, а саме економічної війни.


Язык оригинала: русский
Український ВВП (за номіналом) склав в минулому році $ 90,5 млрд. Якщо не враховувати РФ, то ВВП (за номіналом) держав, що входять до ЄЕП, склав в 2015 році $ 244,8 млрд. Таким чином, він перевершує аналогічний український показник в 2,7 рази (а загальний ВВП всіх країн ЄЕП перевершує український ВВП в 17,3 рази).

Безумовно, поки Росія здійснює військову агресію в нашій країні, ми не можемо торгувати з нею, як з партнером. Але ж залишаються інші країни ЄЕП, сукупний ВВП яких перевищує український майже в три рази. Зараз, коли нам дорога кожна копійка, я не вважаю розумним цим нехтувати.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.