Чому Захід відмовиться рятувати Україну

6 коментувати
Європа прагне розвиватися, а не вішати на себе гирі у вигляді нових мігрантів з України

Макроекономічний розвиток країни значною мірою залежить не тільки від ступеня її інтегрованості у міжнародну торгівлю, але і від ступеня розвиненості її в технологічному сенсі: головне у тому, щоб було чим торгувати на світових ринках. Можна стверджувати, що високі рівні технологічного розвитку збільшують шанси досягнення країною успіху в міжнародній торгівлі.

Але держави поводять себе у міжнародній торгівлі досить егоїстичним чином. Всю історію вони дбали, насамперед, про розвиток своїх економік, але жодним чином не про розвиток економік сусідських, особливо при тому, що владу і жителів сусідніх країн розвиток своїх економік не дуже цікавив.

Цей фактор слід брати до уваги українцям, коли вони висловлюють бажання інтегруватися в Європу. Вони вважають (у своїй більшості), що після цього в Україні відбудеться швидке економічне зростання і настане загальне благоденство. Проте, історія європейського економічного розвитку свідчить, що перевага західноєвропейських держав у розвиненості над східноєвропейськими країнами зберігається, незважаючи на те, що відоме скорочення розриву в рівнях економічного розвитку цих країн в останні 25 років все ж таки відбулося.

Потрібно задуматися над тим, як нас зустрінуть європейці

Цей відрив забезпечується, в основному, більш високими показниками продуктивності праці в західноєвропейських країнах-лідерах, які і дозволяють їм отримувати вигоди від міжнародної торгівлі. Адже якщо не виробляєш конкурентоспроможних товарів і послуг, то й не отримуєш жодних вигод від участі у світовій торгівлі.

Розраховуючи на зростання внутрішніх інновацій, яке приведе до створення нових конкурентних виробництв і відповідного зростання продуктивності праці, країна вчиняє набагато мудріше, ніж якби вона розраховувала тільки на підвищення економічних показників існуючих секторів морально застарілого промислового виробництва і низькомаржинального сільського господарства з низькими рівнями продуктивності праці. Та і як реалізувати другу з наведених стратегій? Навряд чи це принесе вигоду всьому суспільству, крім небагатьох операторів цього процесу, які в результаті корупційних угод отримають вигоду в цьому непрозорому для суспільства процесі.

Але навіть у цьому випадку вигоди від міжнародної торгівлі отримують ті країни, які інтегруються з найбільш розвиненими регіонами промислового виробництва, як далеко географічно вони б не перебували. У повоєнний час держави Західної Європи одержали найбільші вигоди від кооперації та торгівлі з США. На думку нобелівського лауреата Едмунда Фелпса, в останні три десятиліття зростання «великої четвірки» континентальної Європи - Франції, Німеччини, Італії та Іспанії - підігрівалося значною мірою успіхами економічного розвитку в США. В основному це був розвиток навздогін, який радикально відрізняється від того ендогенного розвитку, який був характерним для континентальної Європи у 1870-1930 роках.

Європейський розвиток в останні 30 років характеризувався поширенням імітаційних практик американських інноваційних промислових проривів. У свою чергу, в США середні річні темпи зростання продуктивності праці, які в 1891-1972 роках становили 2,33%, знизилися до 1,38% у 1972-1996 роках. І, незважаючи на недовгий сплеск зростання у 1996-2004 роках, коли вони становили 2,46%, темпи зростання продуктивності праці в США зараз знову опустилися до 1,33% в рік, найнижчого рівня за всю історію промислового розвитку Штатів останніх 120 років. Але європейські темпи зростання продуктивності праці були ще меншими.

Американський дослідник Кардуелл сформулював правило, яке серед істориків економіки носить назву «закону Кардуелла». Воно свідчить, що у більшості суспільств технологічна креативність спостерігається лише протягом відносно коротких періодів часу. Технологічна креативність подібна факелу, який важко занадто довго утримувати через те, що він занадто гарячий, і кожне окреме суспільство несе його нетривалий час. Так було за всю історію технологічного розвитку в Європі, коли технологічне лідерство спочатку належало північній Італії і південній Німеччині, а в епоху великих географічних відкриттів ненадовго перейшла до Іспанії і Португалії. В епоху Реформації воно належало Нідерландам. Під час Першої промислової революції перейшло до Великобританії, а в кінці XIX століття - до Німеччини і США.

Тепер багато залежатиме від здатності тих чи інших держав продовжити розвиток інновацій в межах своїх економік, йти і розвиватися в унісон з лідерами світового технологічного процесу. Шанси потрапити в число лідерів розвитку є у всіх країн.

Вирішення світової транспортної проблеми за рахунок значного здешевлення і збільшення швидкості морських перевезень робить ключовою в успіхах в міжнародній торгівлі не міжнародно-правову включеність країни в який-небудь розвинений регіон, а здатність країни виробляти досконалу продукцію. Саме тому деякі тайванські та ізраїльські фірми абсолютно не страждають від того, що географічно віддалені від основних ринків збуту своєї продукції.

Тому українських промисловців і політиків питання досконалості промислової продукції повинні хвилювати в першу чергу, а не бути додатком до питань, чи є ми частиною якогось міжнародного політичного та економічного союзу, наприклад, європейського.

Те, як зараз зустрічають сучасні європейські суспільства іммігрантів, має змусити українців замислитися над тим, як їх будуть зустрічати у майбутньому суспільства цих країн.

Європейці збудували власний розвинений технологічний світ, який зараз має серйозні проблеми майбутнього розвитку. І вони хочуть отримувати допомогу від зовнішнього світу, щоб продовжувати розвиток, а не вішати собі на ноги гирі з новоприбулих іммігрантів. У тому числі й українських, які не хочуть за правильними економічними методологічними лекалами вирішувати ці проблеми у себе вдома, а прагнуть незаслужено розділити з європейцями досягнутий ними попереднім своїм розвитком економічний успіх.

Ось про це ми повинні замислитися у першу чергу. Питання правильної моральної поведінки та креативних технологічних підходів у вирішенні економічних питань не раз сприяли розвитку націй. Зараз економічний світ став порівняно «пласким». Створюючи ендогенні технологічні інновації у себе в країні, ми зможемо продавати найсучасніші технологічні продукти по всьому світу.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.