Чому у нас у всьому винен Путін

6 коментувати
Таке відчуття, немов російський президент постійно знаходиться на засіданнях уряду, на Банковій чи в РНБО та заважає всім думати

Відомий британський біолог Річард Докінз у книзі «Егоїстичний ген» ввів нове поняття – «мем». Мемом може вважатися будь-яка ідея, символ, манера чи спосіб дії, що свідомо чи несвідомо передаються від людини до людини за допомогою мовлення, письма, відео, ритуалів, жестів. На думку Докінза, меми - це розповсюджувачі, тобто об'єкти, які для розмноження копіюють самі себе. Меми можуть розмножуватися за волею або всупереч волі свого носія.

Мені здається, в цьому відкритті Докінза міститься відповідь на питання, чому так популярно звинувачувати Володимира Путіна в провалі всіх починань українських політиків. По суті, фраза «у всьому винен Путін» є мемом, який розмножується в українському суспільстві з величезною швидкістю. Дана моя колонка спочатку замислювалася гумористичною, однак гострота проблеми не дозволяє жартувати.

Відсутність боротьби з корупцією, економічних реформ, реформ політичної системи, відмова у приведенні національної військової доктрини у відповідність з правилами ведення воєн в XXI столітті - все це пояснюється «у верхах» вищевказаним мемом. У цьому сенсі Путін стає якоюсь надособою, яка, як Фігаро з комедії Бомарше, в стані таємно проникати у зали засідань вищих представників української влади та паралізувати їхню волю в прийнятті будь-яких корисних для суспільства рішень.

В результаті ми нагадуємо вже навіть не держава третього світу. Ми нагадуємо якесь постдержавне формування, члени якого сидять на паперті світового співтовариства і чекають, коли заїжджі політики або фінансисти, наприклад, директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард або хтось ще, насиплють мідяків у наш дірявий капелюх.

Складається враження, що ні честі, ні совісті наші політики вже не мають. Невже Україна перманентно повинна переживати майдан за майданом? Хто покладе край цій порочній тенденції? Невже в нашому суспільстві вже немає здорових сил?

Путін – ідеальне виправдання провальної діяльності буквально за всіма напрямками

Що такого робить в Україні Путін, що всіх наших політиків просто заклинило на ньому? Хто заважає вже завтра зібратися і написати нормальну програму реформ та почати її реалізовувати? Думаю, якщо б Путіна не було, то нашому уряду довелося б його вигадати. Бо Путін – ідеальне виправдання провальної діяльності буквально по усіх напрямках.

Що робити, запитаєте ви? Я про це вже більш ніж в сотні колонок написав. Список нових індустріальних країн, що досягли справжнього економічного успіху в останніх 50 років, дуже короткий. Це - Тайвань, Китай, Сінгапур, Південна Корея, Малайзія, Ізраїль, Словенія, Польща, Чехія і Словаччина. Про те, що всі вони для успіху робили - докладно описано сотнями дослідників економіки, і все задокументовано. І я писав про це неодноразово. Саме між описаними діями молодих «промислових тигрів» і позитивними результатами в їх економіці є причинно-наслідковий зв'язок. Чому ж ми збираємося робити навпаки?

Невже Путін постійно знаходиться на засіданнях уряду, на Банковій чи в РНБО і заважає всім думати, приймати рішення і втілювати їх у життя? Путін зараз повністю поглинений сирійською авантюрою, у нього там дуже серйозні проблеми. Йому зараз не до нас. Коли ж Україні ще зайнятися реальним реформуванням економіки, якщо не в цей час?

Нам зараз потрібна економічна програма, щось типу «500 днів», і вольові політики, які готові її подекадно реалізовувати. Французький соціолог XIX століття Гюстав Лебон писав, що в історії завжди зберігаються народи і нації, які досить гнучкі, щоб змінюватися, і досить консервативні, щоб не змінюватися дуже часто, для того, щоб позитивні зміни накопичувалися, а не губилися. Але ми ж не хочемо змінюватися взагалі. Як таке можливо? Ми що взагалі втратили розум?

Пора нам зрозуміти, що наша незалежність тримається лише на бажанні Заходу не допустити повернення до Ялтинсько-Потсдамської міжнародної системи зразка 1945 року. Але Заходу може і набриднути підтримувати країну, яка вперто не хоче реформуватися.

У нас залишається все менше і менше часу для того, щоб розчистити «авгієві стайні» української економіки. І доведеться розраховувати на власні ресурси - гроші МВФ та інших фінансових інституцій все одно будуть або просто проїдені, або розкрадені національною псевдоелітою (а не Путіним), якщо ми не візьмемося за розум.

Тому я хочу ввести в публічний обіг нові меми: «Путін не винен у відсутності боротьби з корупцією», «Кононенко не винен у провалі економічних реформ», «Шокін не заважає банкам кредитувати реальний сектор економіки», «Зміна Конституції не призведе до зростання добробуту людей», «Безвізовий режим – це добре, але він не допоможе реформуванню економіки».

Якщо ми хочемо радикальних змін на краще, то вже зараз потрібно спробувати зробити те, що і збиралася зробити нація, виходячи на Майдан. Економічні реформи, які звільнять від надлишкового тиску держави на малий і середній бізнес, реальну боротьбу з корупцією, прийняття державної промислової політики (спочатку просто документу) та багато іншого.

Китайський мудрець Лао-Цзи сказав, що шлях у десять тисяч лі починається з першого кроку. Настав час нам усім його зробити.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.