Чи здійсниться пророцтво про кінець Європи

4 коментувати
За час існування ЄС більшість його членів або майже не просунулися в своєму розвитку, або взагалі втратили темпи зростання

На тлі нещодавнього підписання президентом США Обамою угоди про зону вільної торгівлі в тихоокеанському регіоні, виникає питання, як йдуть справи в Євросоюзі з перспективами розвитку в XXI столітті країн, що входять до нього. Це являє безумовний інтерес для нас, як для громадян країни, що зайняла чергу на вступ до ЄС.

У 1918 році Освальд Шпенглер, маловідомий до цього вчитель з Німеччини, опублікував книгу "Занепад Європи" (точніше, "Сутінки Заходу"). У ній він передрікав швидкий занепад західного світу, що технології поставив попереду культури, і, на думку Шпенглера, позбувшись внутрішньо властивою йому духовності, змушений буде поступитися місцем іншим цивілізаціям. Книга свого часу наробила багато шуму серед інтелектуалів. Тепер же вона майже забута, але гучна назва використовується постійно (може бути, саме назва - найбільше досягнення Шпенглера): тема падіння західного світу постійно спливає в працях західних істориків, економістів і соціологів - від Тойнбі і Хантінгтона до Фукуями та Б'юкенена.

Відразу зауважу, що прогноз Шпенглера досі не збувся. Навпаки, США вельми непогано себе почувають і як і раніше є лідером економічного і технологічного розвитку. Країни Південно-Східної Азії тільки намагаються "взяти приступом висоту", яку займають американці ще з кінця XIX століття. Японія, яка після 1945 року стрімко наздоганяла США, в 1990 році зупинилася в економічному зростанні, Радянського Союзу вже немає, Китай, найімовірніше, спіткає доля Японії, наддуховний ісламський світ роздирають релігійні міжконфесійні війни.

Можливо, Європа змінить США, поверне втрачене лідерство, адже для цього вона об'єднувалася? Надії на це, швидше за все, нездійсненні. Об'єднання призвело до вигоди тільки небагатьох країн - Німеччини, почасти Франції, Чехії та Польщі. Всі інші держави або майже не просунулися в своєму розвитку, або взагалі втратили темпи зростання, які були характерні для них в середині XX століття. Так, Іспанія дещо піднялася економічно в останні 20 років, але за Франко, хай пробачать мене демократи, вона розвивалася динамічніше. Це стосується і Португалії за Салазара (я абсолютно не прихильник тиранії, просто викладаю факти).

Зробивши пріоритетом спокійне життя, Європа остаточно розлучається з інноваційними технологіями

Вважаю, що об'єднання Європи і прагнення євробюрократів до уніфікації господарського процесу в ЄС знищує ті фактори, завдяки яким Європа, власне кажучи, і розвивалася. Саме різноманітний європейський культурний світ, відмінність промислових практик в різних країнах, і дали те буйне цвітіння інноваційного технологічного розвитку, яке зробило західний світ тим, чим він став. Не слід забувати, що США - частина англосаксонського світу. США просто перейняли естафету у лідера технологій в XIX столітті - Британії, перебуваючи дуже близько до неї культурно і ментально. По суті, США були порівняно більш вдалою філією "корпорації Британії".

Що станеться, якщо європейські відмінності будуть повністю усунені? Чи не перетвориться тоді Європа за ступенем динамічності у розвитку технологій на середньовічний Китай? Чи хтось із ідеологів європейського об'єднання прораховував ці ризики? Враховуючи місце і час зародження ідеології ЄС - повоєнну Європу - тобто, час посилення ролі держави в економіці, як домінантної стратегії, час тодішнього презирства до європейського підприємницькому духу, що розвертається на тлі значних успіхів у будівництві економіки у СРСР, навряд чи цей фактор був врахований.

Багато європейських країн ніяк не хочуть розчинятися в ЄС, як державному формуванні (хоча б так, як американські штати в США). Вони як і раніше залишаються національними державами, що добре показала нинішня іммігрантська криза. Вони не можуть пережити гіпотетичного відділення своїх провінцій - ні відокремлення Шотландії, ні відділення Каталонії, ні можливого відокремлення Фландрії. Для національних урядів цих країн подібне вище за їх розуміння доцільності та національної толерантності. У той же час, США, не мають таких проблем, і зосереджені на технологіях, все далі і далі відходять у технологічному розвитку від ЄС. Останньою підривноб зміною з Європи, здатною кардинально змінити картину світової економіки, мабуть, був винахід світової павутини англійцем Тімом Бернерс-Лі в 1989 році.

І зовсім не випадково ми бачимо кризу технологій в цитаделі європейського капіталізму Німеччини, підприємства якої підробляють тести для дизельних двигунів (Volkswagen) і лише клонують американські технологічні стартапи (RocketInternet). Європейському розвитку потрібні не наслідування, а прориви. Але такі прориви робляться енергійними підприємцями, а не бюрократами.

У той же час країни, що недавно вступили в ЄС, ніхто зі старих членів Євросоюзу за великим рахунком не слухає. Але ж саме новачки могли додати сили цьому об'єднанню, вливши в нього "свіжу кров". Свого часу динамізм і технологічна інноваційність населення Австро-Угорщини, на території якої зародилися багато видатних технологічних досягнень, визначалися тісною взаємодією в процесі їх створення багатьох народів, що населяли цю імперію.

Але тепер снобізм старих членів ЄС не дозволяє їм так поводитися. Зовні все виглядає дуже благопристойно, і Європа як і раніше є "магнітом" для біженців. Але тенденція передбачувана - Європа обрала сумнівні орієнтири у своєму розвитку. Визначаючи пріоритетами спокійне життя без пригод, бабця-Європа остаточно розлучається з проривними інноваційними технологіями. Якщо вона не струсоне, вона остаточно перестане бути тим центром, який створив світову технологічну цивілізацію, перестане бути тією Європою, якою так пишається людство.

Як свого часу сказали відомі письменники-фантасти брати Стругацькі: "Не в громі космічної катастрофи, не в полум'ї атомної війни і навіть не в лещатах перенаселення, а в ситій, спокійній тиші кінчається, бачте, історія людства". ЄС повинен піти від прагнення до уніфікації господарського процесу, від захоплення ідеями гуманітарного характеру. ЄС повинен надати своєму політичному і економічному об'єднанню колишньої промисловий динамізм, який визначається надмірністю й різнополярних думок, пристрастю до проривних інновацій, інакше пророцтво Шпенглера щодо європейського Заходу може збутися.

І тільки в такому випадку буде мати сенс прагнення України до по-справжньому тісної інтеграції з Євросоюзом.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.