Brexit – шанс чи загроза для України?

7 коментувати
Зараз багато хто пише про результати британського референдуму. Хочу і я дати свою версію того, що відбувається і наслідків для нашої країни

Чому результати британського референдуму закономірні, хоча багато хто в Британії вже заявляє про свою незгоду з ним, і намагається зареєструвати законопроект про новий референдум, сподіваючись, що його результати будуть іншими? А тому, що ці результати логічні. Більшість коментаторів, і у нас, і за кордоном, які обговорюють референдум, пишуть про все, тільки не про те, що насправді є справжньою причиною такого результату: писати треба про крокуючу світом нову технологічну революцію, і про те, як вона переломилася в суспільній свідомості британців.

Чому ця причина так важлива і є, на моє переконання, головною в поясненні результатів референдуму? Якщо ми оглянемося навколо, то ми побачимо, що нас оточує світ, який буквально пронизаний технологіями. Але ми настільки звикли до цього, що не помічаємо їх. Технології стали такими ж природними для нас, як ті чи інші явища природи. Хоча так було далеко не завжди. Ще 200 років тому проблема темряви, яку ми вирішуємо, включаючи ввечері світло, вирішувалася аж ніяк не так просто. 200 років тому світ був зовсім іншим. Якість нашого життя тепер набагато більше відрізняється від якості життя людей на початку XIX століття. Значно більше, ніж якість життя людей початку XIX століття від жителів, скажімо, початку нашої ери. Рівень технологій (крім такого фактору, як етнічна приналежність) завжди в історії чинив найсерйозніший вплив на ту чи іншу форму державного устрою.

Наприклад, відомий американський історик і соціолог Вільям Макнілл пов'язує винахід бойових колісниць з виникненням імперій в Єгипті і Межиріччі. Винахід португальцями каравели, починаючи з XV століття нашої ери, дозволив їм створити свою заморську імперію. Цим шляхом слідом за ними пішли іспанці, англійці, французи і голландці. Потреби великого мануфактурного виробництва (в рамках першої та другої хвиль технологічних промислових революцій) у створенні великих внутрішніх ринків привели до утворення в Європі національних держав - зі «строкатої, клаптикової ковдри» європейських феодальних князівств, які домінували в Європі після розпаду Західної Римської імперії (V століття нашої ери) аж до XIX століття (нинішня найбільша держава Європи - Німеччина була об'єднана тільки в 1871 році). Тобто, Європа існувала в «розібраному» стані майже 1500 років.

Британський референдум дає нам урок того, що не треба розраховувати виключно на зовнішні сили для наведення ладу у себе

Тепер нова промислова технологічна революція робить існування великих державних формувань, таких як ЄС (а далі, і національних держав), абсолютно надлишковою. І це не випадковий процес, а закономірний. Він просто відображає поточний рівень розвитку технологій і не залежить ні від поведінки політичних еліт, ні від бажань народів. Енергетична революція (відновлювальна енергетика), яка робить регіони Європи все менш залежними від централізованих поставок енергії, і можливості, які надає адитивне виробництво товарів, що бурхливо розвивається в світі (промисловий 3D-друк, який економить до 90% вихідних матеріалів і енергії), роблять можливим та раціональним політичне існування незалежних регіонів, якими б малими вони нам сьогодні не здавалися.

Крім того, західний капіталізм завжди відрізняла висока низова активність населення в тому, що стосується технологічних інновацій. Нинішнє існування держав на Сході виправдано зараз, в тому числі, і тим, що саме вони були головним ініціатором промислових революцій - в Японії, Китаї, Кореї та інших промислово розвинених країнах Південно-Східної Азії. З історії ми знаємо, що Європі це було не потрібно. Бурхливий економічний розвиток в малих політичних анклавах Фландрії і Північної Італії, в XII-XV століттях, був забезпечений в містах (Бург) саме «знизу», без якоїсь участі політичних еліт того часу, а часто і всупереч їм (наприклад, згадайте протистояння північно-італійських міст Ломбардської ліги та імператора Фрідріха Барбаросси, керівника «прообразу ЄС того часу» - Священної Римської імперії, в XII столітті). На думку британського соціолога Джареда Даймонда, саме політична роздробленість Європи і забезпечила в минулому технологічну перевагу Заходу над рештою регіонів світу.

Сучасний технологічний розвиток, його високий ступінь непередбачуваності, в розвинених країнах Заходу, потребує зараз таку ж «неучасть» держав в промислових справах, як було тоді (зараз мова йде про «неучасть» наддержавних об'єднань). Але бюрократи з Брюсселя, і великих національних держав Заходу, які не здатні до такої толерантного поведінки в економіці, як і раніше прагнуть «очолити» цей економічний процес. І, в силу цього, з прогресивної сили, якою вони були в XIX столітті, коли їх вплив в економічному сенсі був позитивним, перетворилися на гальмо європейського економічного розвитку. Онтологічний соціальний Захід, в особі Британії після референдуму, повертається, таким чином, до своєї «політичної матриці» (роздробленості), яка колись чудово йому послужила. Послужить і зараз. Сучасній економіці потрібні різнополюсні судження, і їх перехрещення у вигляді технологічних інновацій. Навряд чи це можливо за сучасної організації прийняття рішень в ЄС, але буде можливо в національних, і майбутніх субнаціональних, політичних формуваннях.

Таким чином, те, що сталося в Британії стало наслідком того, що технологічні зміни в промисловості просочилися в масову свідомість британців, для яких характерні, як мінімум в останні 200 років, високі рівні низової економічної і технологічної активності (що і було причиною того, що Перша промислова революція почалася саме в Британії, в першій половині XIX століття). Тепер можна успішно жити і працювати, приймаючи рішення у себе вдома, а не за вказівкою наднаціональних органів ЄС. Чим і скористалися британці. Я допускаю, що на черзі такі ж референдуми в Нідерландах, Бельгії (в якій вже давно склалися напружені відносини між двома громадами - фламандцями і валлонами), Південному Тіролі, Каталонії та інших розвинених економічно європейських регіонах. Як говорив класик світової літератури, який недавно пішов від нас, італієць Умберто Еко, на нас чекає «нове Середньовіччя» в політичному плані (така ж роздробленість політичних утворень.) Але на цей раз - «технологічне Середньовіччя».

Чи загрожує в зв'язку з цим така роздробленість Україні? На мій погляд - ні. Україна ще не зрівнялася (та й чи зрівняється з таким темпом економічних реформ?) В ступені розвиненості з країнами Західної Європи. А з історії ми знаємо - в той час, коли Європа мала найменші політичні регіони світу, в регіонах Сходу, і в регіонах, розташованих відносно близько до Сходу, завжди існували відсталі в економічному відношенні імперії, і політично великі досить однорідні етнічні формування. Буде так само, я думаю, і цього разу. Процес політичної деконструкції почнеться з Заходу, надовго там і зупиниться, і ще довго «не відвідає» нас.

У зв'язку з цим я хотів би сказати, що британський референдум дає нам урок того, що не треба розраховувати виключно на зовнішні сили для наведення ладу у себе в країні, а треба розраховувати переважно на себе - тільки наші, рідні (а не привнесені ззовні) економічні реформи, генеровані зсередини, можуть забезпечити нам необхідний рівень життя.

А нинішній ЄС, швидше за все, буде переформатовано, і в ньому залишаться тільки ті країни і регіони, які близькі один одному по історії, національному менталітету і виробничій етиці. Ми зараз не можемо сказати, які це будуть країни і регіони, але Україна точно до таких не належить.

Але одне можна сказати з упевненістю - технологічний процес незворотній, і саме він, і ніщо інше, визначатиме формат і склад учасників цього нового ЄС. Цілком можливо і ймовірно, що майбутній технологічний розвиток зробить і наявність такого політичного і економічного союзу абсолютно непотрібним. У це зараз важко повірити. Але, згадайте, наприклад, коли ви розмовляєте по скайпу з другом з Австралії або США, повірили б ви у таке, скажімо, років 15 тому?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.