Данина Пхеньяну та реакція Москви на витівки КНДР

7 вересня 2017, 11:43
60
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Нині Вашингтон опинився в ситуації стратегічного цугцвангу: кожен можливий подальший крок неминуче погіршує ситуацію

Після того як Північна Корея провела випробування ядерної бомби потужністю близько 100 кілотонн, а розвіданалітики декількох країн дійшли висновку, що Пхеньяну вдалося створити боєголовку, яку можна встановити на балістичні ракети, світ назавжди змінився. Про режим нерозповсюдження можна забути. Ядерні технології давно є секретом Полішинеля. Примітивний вибуховий пристрій можна зібрати мало не в сараї. А великий вождь корейського народу товариш Кім Чен Ин вказав диктаторам і автократам усього світу, як можна протистояти спробам «денуклеїзації», що їх намагалося здійснити щодо нього світове співтовариство. Особливість ситуації полягає в тому, що ядерна зброя виявилася (і ще виявиться в недалекому майбутньому) в руках тих, щодо кого традиційні моделі ядерного стримування рішуче не працюють. Нагадаю, що класичне стримування зводиться до того, що потенційного агресора утримує від нападу те, що протилежна сторона може заподіяти йому неприйнятного збитку. Цей збиток полягає в тому, що у відповідь ударом буде знищена значна частина країни-агресора: загинуть мільйони людей, будуть зруйновані міста. Ця логіка працювала щодо Хрущова, Брежнєва, Мао Цзедуна та Ніксона. Однак ніхто не візьметься сказати, що саме являє собою неприйнятний збиток, ймовірність якого утримає від агресії Кім Чен Ина. У нього своя система цінностей, і виживання власного народу, боюся, не займає в ній перше місце. Багато аналітиків говорять про те, що для північнокорейського диктатора умовою виживання є постійна демонстрація крутості в тераріумі однодумців. Демонстрація готовності спалити власну країну для самоствердження рішуче вдалася.

Заявам російського лідера в світі як і раніше приділяють набагато більше уваги, ніж заявам Порошенка

Особливо добре це видно на тлі очевидного безсилля світової спільноти, насамперед США. Кілька місяців тому Дональд Трамп вирішив зіграти на випередження, заявивши, що він, лідер наймогутнішої країни, не дозволить Пхеньяну обзавестися ракетно-ядерною зброєю, здатною досягти США. На підтвердження серйозності своїх намірів він відправив три авіаносних угруповання до Корейського півострова. Але Кім Чен Ин не злякався і придбав кінець кінцем таку зброю. Для цього, зокрема, потрібно налагодити виробництво ракетних двигунів РД-250, які використовувалися на «важких» радянських ракетах і які благополучно витекли в Північну Корею чи то з України, чи з Росії.

Зараз Вашингтон знаходиться в ситуації стратегічного цугцванга: кожен можливий подальший перебіг неминуче погіршує ситуацію. Обеззброюючий удар можливий, проте він неминуче обернеться загибеллю тисяч жителів Південної Кореї. Санкції не працюють. Погрози припинити економічні відносини з країнами, які продовжують торгівлю з КНДР, виглядають порожніми. Спробуй припини економічні відносини з Пекіном, коли обсяг американо-китайської торгівлі перевищує 650 мільярдів доларів. Тому саме в ці дні у Вашингтоні рішуче змінили тон. «Будь-яка загроза США, включаюно з територією Гуам, або територіям наших союзників зустріне військову відповідь – одночасно масивну і перевершувальну», - заявляє міністр оборони Джеймс Меттіс. Тон начебто цілком загрозливий. Але звернемо увагу, що мова йде вже не про упереджувальний удар, а про військову «відповідь». Справа може закінчитися розгортанням чотирьох установок перехоплювачів THAAD, а також розгортанням на постійній основі в Південній Кореї стратегічних бомбардувальників і авіаносного угруповання.

Цікава реакція Москви. Дипломати вперто твердять, що економічні санкції себе вичерпали, військове вирішення неможливе. І вирішення може бути тільки дипломатичним. Тобто потрібно вести з Кім Чен Ином переговори. Цікаво про що? Неможливо собі уявити, що північнокорейський диктатор відмовиться від ядерної зброї, щоб йому не запропонували. Отже, ці переговори неминуче зведуться до обговорення розмірів данини, яку світова спільнота буде виплачувати Кіму, щоб той поводився тихо і не погрожував термоядерною війною. При цьому російські начальники з доброго дива стверджують, що поява у КНДР ракетно-ядерної зброї ну ніяк не загрожує Росії. Мовляв, Кім, ясна річ, ракет на Росію не направить. Адже кожен знає ступінь Кімової передбачуваності. Надійний пацан. І кльовий. Як Трампа вмив. Порозумітися з ним – не наше торгпредство відбирати. В реакції Росії на новий статус КНДР, на розвал існуючого світопорядку куди більше зловтіхи, ніж заклопотаності. Та біс з ним, зі світом, коли у Трампа корова здохла

Опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Час відповідати

Сьогодні, 06:10

thumb img
Четверта світова війна почалася в 2010 році. Головне з інтерв'ю НВ з екс-головою зовнішньої розвідки України
Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 10:17

thumb img
Перший указ. Відомі українці розповіли, що б вони зробили на президентському посту