Верховний недоброчесний суд

1 коментувати
У Верховному суді України можуть знову опинитися корумповані судді

У недавній колонці для Wall Street Journal прем'єр-міністр України Володимир Гройсман коментує реальну рушійну силу створення сприятливого бізнес-клімату: суди. Але він не згадує ні суди, ні судову реформу або процес переформатування Верховного суду - процес, який зараз активно саботується.

Українську судову систему руйнують хабарництво і недовіра. Створення нового Верховного суду на 120 місць з довічним призначенням для суддів і вибором кандидатів з чистого аркуша - ключова частина реформи.

Шістнадцять членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів грають головну роль у виборі нових суддів. ВККС оцінює кандидатів за трьома критеріями: результати тестів; інтерв'ю і рекомендація Громадської ради доброчесності.

Рада була створена, щоб експерти громадянського суспільства могли оцінити кандидатів на посади в Верховний суд. Він готує список з двадцяти претендентів, підготовлений громадськими організаціями, такими як Transparency International Україна, і подає в ВККС рекомендації.

У оцінки ВККС очевидних слабких місць

Як тільки ВККС закінчує оцінку (зараз пройдено ¾ шляху), вона направляє список рекомендацій до Вищої ради юстиції - державний інститут, який відповідає за призначення суддів. ВРЮ бере список кандидата, формує фінальні рекомендації по кожному і передає їх президенту Петру Порошенку.

Реформатори вважають, що ОСД - єдина надія на створення нового Верховного суду з чесними суддями, але він лише дає свої рекомендації. На сьогодні Вища кваліфікаційна комісія проігнорувала негативну оцінку кандидатів в 75% випадків. Це означає, що більшість представників нового Верховного суду можуть бути такими ж корумпованими і некомпетентними, як ті, кого Україні так необхідно замінити. Провал при виборі чесних суддів Верховного суду буде останнім цвяхом в розпочатій реформі.

У своїй заяві глава ВККС Сергій Козьяков написав: "Не всі думки ОСД достатньо обґрунтовані, щоб можна було виключити кандидата. Іноді кандидат повинен дати обгрунтування, які спростовують точку зору ОСД, або ж доводить, що думка Ради заснована на спекуляціях, інформації з ненадійних джерел, недостатніх доказах або подвійних стандартах".

Як би там не було, у оцінки ВККС є ряд очевидних слабких місць, які вона використовувала для того, щоб не брати до уваги рекомендації Ради доброчесності. По-перше, голосування комісії таємне, а список голосів не публікується.

По-друге, вибір суб'єктивний. Комісія оцінює кандидатів по 1000-бальною шкалою. І тільки 300 балів - це результати тестів, ще 700 даються за абсолютно суб'єктивними критеріями оцінювання за зачиненими дверима. І при цьому, як показує статистика, багато результатів тестів були підтасовані.

В результаті в Верховному суді, швидше за все, знову виявиться чимало корумпованих суддів. Наприклад, Павло Вовк. В одній дивовижній справі Вовк допоміг судді, котрий дозволив горезвісному Беркуту розігнати демонстрантів на Євромайдані, отримати дорогу квартиру в грудні 2013 року, яку той пізніше приватизував і продав.

Інший приклад - Нінель Маринчак, суддя Вищого адміністративного суду. Вона завила, що її суддівська зарплата - єдиний дохід, але при цьому змогла придбати безліч дорогих земельних ділянок і великих будинків для себе і свого сина.

Для комісії непростимо ігнорувати негативну оцінку кандидатів представниками громадської ради. На щастя, ще не все втрачено.

У гонці все ще бере участь кілька хороших суддів. Активісти спостерігають, чи зможуть чесні судді, як Сергій Бондаренко з Черкаського обласного апеляційного суду, дійти до фіналу. У 2013 році суддя Бондаренко опублікував запис, як глава місцевого суду Володимир Бабенко намагається вплинути на його рішення.

Але час минає.

"Міжнародній спільноті важливо підкреслити ВККС, що всі 120 суддів не повинні бути затверджені прямо зараз", - говорить Михайло Жернаков, колишній суддя та ведучий експерт з питань судової системи реанімаційного пакету Реформ. Тиск повинен допомогти домогтися змін перед другим раундом відбору.

Необхідно прийняти додаткове законодавство, що враховує помилки, вчинені на даному етапі. Відповідний законопроект Рада повинна затвердити наступного тижня.

З огляду на те, наскільки важлива судова реформа для майбутнього України, прийшов час, щоб високопоставлені чиновники з США, ЄС і МВФ дали Києву чітко зрозуміти, що вони не будуть надавати фінансову допомогу до того моменту, поки Україна не створить Верховний суд, що складається з чесних суддів, які пройдуть оцінку Громадської ради доброчесності. МВФ зараз не повинен проявляти слабкість. Українська влада хоче отримати новий транш до осені, і це шанс показати Києву, що міжнародне співтовариство - бізнесмени.

Українські хоробрі реформатори - і 45 млн громадян країни - не заслуговують меншого.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.