Провал електронного декларування: Україна в небезпеці

3 коментувати
Чи дійсно Порошенко та його команда налаштовані боротися з корупцією? Відповідь лежить в успішному запуску цього вкрай важливого антикорупційного інструменту

Ключовий елемент антикорупційної політики України знаходиться під питанням - і те, чи буде він запроваджений 31 серпня, покаже, наскільки щиро Київ налаштований на реформи. Ухвалений парламентом у жовтні 2014 року новий закон вимагає від українських державних службовців подати електронну заяву, де розкривалися б всі їхні фінансові активи. Згідно із законом, посадові особи зобов'язані вказати не тільки активи, зареєстровані на їх ім'я, але ті, які і належать їх членам сім'ї, що позбавить чиновників можливості приховати факти корупції за допомогою родичів.

Охоплення закону дуже широке. Під його дію підпадає глава держави, депутати та члени місцевих рад, прокурори, судді, чиновники. Більш 50 000 найбільш важливих державних службовців країни в цьому році повинні розкрити свою фінансову інформацію; починаючи з 2017 року, подавати декларації доведеться майже мільйону чиновників.

Найголовніше, закон передбачає притягнення чиновників до кримінальної відповідальності, якщо вони подадуть неправдиві заяви. В інтерв'ю 25 серпня Анастасія Красносільська, представник Центру протидії корупції, зазначила, що "ідея електронного декларування - поставити корумпованих чиновників у скрутне становище: якщо вони не подадуть дані, вони підлягають кримінальному переслідуванню; якщо вони подадуть дані і покажуть активи, що не відповідають їх доходів, їх можна звинуватити в корупції; і якщо їх зловлять на брехні, вони підлягають кримінальному переслідуванню. Виходу для корумпованих чиновників немає".

Не дивно, що в парламенті мали місце неодноразові спроби послабити закон. У минулому січні парламент вніс в не пов'язаний законопроект про бюджет пункт, що відкладав впровадження системи електронного декларування до 2017 року. Потім парламент прийняв закон, розмиваючий систему декларування. Після того, як активісти натиснули на президента і парламент, щоб від цього закону відмовилися, 18 квітня КСУ почав розгляд апеляції 47 колишніх членів Партії регіонів, метою якої було виключити принципові пункти закону. Апеляція все ще знаходиться на розгляді.

Починаючи з 2017 року, подавати декларації доведеться майже мільйону чиновників

Нарешті, за кілька днів до запуску системи електронного декларування, запланованого на 15 серпня, маловідомий державний орган, який називається Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації в Україні, створив ще одну перешкоду.

12 серпня орган оголосив, що не може видати так званий "сертифікат інформаційної безпеки" для системи електронного декларування, необхідний для того, щоб чиновники несли кримінальну відповідальність за надання недостовірної інформації у деклараціях. Це був несподіваний хід, так як раніше служба дійшла висновку, що система готова до запуску, ще 25 липня.

Невідомо, що саме сталося між 25 липня і 12 серпня, але активісти підозрюють, що справа могла бути в тиску на главу служби з боку чиновників, близьких до глави РНБО Олександра Турчинова, з метою штучно затримати видачу сертифіката інформаційної безпеки.

Якщо система електронного декларування провалиться, це матиме вкрай негативні наслідки для України. По-перше, це поставить під загрозу всю антикорупційну стратегію реформаторів. Новостворене НАБУ, що вже демонструє здорову готовність взятися за корумпованих чиновників, - не зможе використовувати проти них отримані завдяки системі електронного декларування докази.

Провал системи електронного декларування також зашкодить відносинам Києва з його західними партнерами. Для початку, працююча система електронних декларацій залишається фінальною вимогою для введення безвізового режиму з ЄС. Більше того, фінансова допомога від МВФ - на даний момент це $1,6 млрд, "зависла" через сумніви щодо щирості Києва в боротьбі з корупцією - а також від США і ЄС - виявляться під питанням. В гіршому випадку інвестори можуть сприйняти це як вотум недовіри українській економіці, що може призвести до падіння гривні.

У відповідь на затримку запуску системи електронного декларування Порошенко пообіцяв, що ця система буде запущена 31 серпня. Реформатори, які покладають провину за затримку на Порошенка, вимагають від нього виконати це зобов'язання. На прес-конференції відомий журналіст-розслідувач і депутат Сергій Лещенко наголосив, що Порошенко несе пряму відповідальність за сходження з рейок системи електронного декларування.

Його колега Мустафа Найєм висловився навіть більш прямо. "Президент Порошенко міг би зібрати прем'єр-міністра Гройсмана, керівника Держспецзв'язку, главу РНБО Турчинова і всіх інших відповідальних за одним столом, та змусити їх вчинити правильно. Замість цього він продовжує відволікати увагу своїми промовами по телебаченню", - заявив Найєм.

Незважаючи на тиск на Порошенка, активісти все ще повні підозр. Красносильська вказує, що Держспецзв'язок планує внести зміни в програмне забезпечення системи електронного декларування, щоб "виправити" його передбачувані уразливості, що потенційно може бути використано, щоб виправдати додаткові затримки чи навіть припинення всього процесу. Крім того, каже Красносильська, численні державні установи продовжують лобіювати проти запуску електронної декларації, стверджуючи, що програмне забезпечення досі не є "безпечним".

Чи дійсно Порошенко і його команда налаштовані боротися з корупцією? Відповідь лежить в успішному запуску цього вкрай важливого антикорупційного інструменту. Українські активісти і реформатори чекають відповіді.

Переклад НВ

Вперше опубліковано на Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.