Як НАТО знешкодити Росію в Чорному морі

11 коментувати
НАТО має економічну та технологічну перевагу над Росією, проте в чорноморському регіоні воно не має військової переваги

НАТО має економічну та технологічну перевагу над Росією, проте в чорноморському регіоні воно не має військової переваги

Анексувавши Крим і захопивши більшу частину українського флоту, Росія змінила баланс сил у чорноморському регіоні

На саміті НАТО у Варшаві, який відбудеться 8-9 липня, альянс повинен вжити термінових заходів щодо захисту своїх союзників та партнерів на південно-східному фланзі. Болгарія, Румунія, Туреччина, а також Україна і Грузія – всі ці країни пербувають під сильним тиском з боку Росії та потребують допомоги НАТО.

Старший науковий співробітник Американської ради із зовнішньої політики Стівен Бланк закликає НАТО під час варшавського саміту приділити особливу увагу чорноморському регіону. І він має рацію. Альянс має сфокусуватися на виробленні заходів щодо посилення протидії наступальній позиції Росії в чорноморському регіоні, а також захистити своїх союзників. Зокрема, необхідно зміцнити повітряні, морські та наземні сили НАТО в регіоні; удосконалити космічні потужності, кібербезпеку й розвідку, а також сформувати ефективні стратегії стримування.

Під час війни з Грузією в серпні 2008 року російські сили, перш за все, знищували військово-морські підрозділи свого чорноморського сусіда. Анексувавши Крим і захопивши більшу частину українського флоту навесні 2014 року, Росія змінила баланс сил у регіоні Чорного моря. Після цього Москва почала проводити традиційну для неї політику в даному регіоні: нарощувати військову міць для залякування сусідів, загрожувати НАТО на південно-східному фланзі та проектувати свою владу в Середземномор'ї.

У 2015 році старий Чорноморський флот РФ був посилений тридцятьма кораблями, в тому числі трьома дизельними підводними човнами класу Варшав'янка, суднами, здатними запускати крилаті ракети дальнього радіусу дії класу Калібр – такими ж ракетами було завдано удару по Сирії з Каспійського моря та Середземного.

Чорне море – чутливий, життєво важливий і деякою мірою ігнорований регіон

Крім ракет класу Калібр, Росія розгорнула береговий ракетний комплекс Бастіон, тридцять багатоцільових літаків морської авіації, а також бомбардувальники дальнього радіусу дії, здатні нести крилаті ракети з ядерною зброєю, що становить очевидну й суттєву небезпеку для членів НАТО. Перерахований арсенал доповнено підрозділами морської піхоти, десантно-штурмовими силами, а також спецзагонами.

Запуск Росією ракет по Сирії, а також розгортання російської авіації і проведення силами РФ воєнних операцій на території цієї країни продемонстрували, наскільки незахищеною виявилася Туреччина – ключовий союзник НАТО в чорноморському регіоні. Після недавніх терактів у стамбульському аеропорту ще більше здається, що ця країна наражається на небезпеку. Болгарія і Румунія, а також Грузія і Україна, претенденти на членство в НАТО, довгий час закликають альянс збільшити свою присутність в регіоні. Туреччина, яка прагне допомогти Україні, також закликає НАТО підвищити свій потенціал у чорноморському регіоні.

Час діяти

НАТО володіє економічною й технологічною перевагою над Росією, проте в цьому регіоні воно не має військової переваги, а це вкрай важливо для стримування Москви. Альянсу не вистачає відповідної політики, структури сил, координації, а також системи командування і контролю в регіоні Чорного моря.

Конвенція Монтре про статус проток, підписана 1936 року, обмежила тоннаж військових кораблів нечорноморських держав у Чорному морі з терміном перебування не більше 21 доби. Досі в Чорне море заходили лише обмежені контингенти американських і союзних кораблів НАТО, де вони проводили обмежені навчання і розгортання. Російські літаки при цьому здійснювали прольоти над союзницькими суднами.

ВМС Болгарії й Румунії зробили деякі заходи з модернізації, однак ракетні системи та авіація цих країн, як і раніше, непідготовлені. Щоб запобігти російській агресії в майбутньому, НАТО має виробити послідовну політику і виступити як об'єднана сила стримування. Туреччина повинна відігравати ключову роль у цій оборонній перебудові, спрямованій на захист членів НАТО та його партнерів від російського авантюризму.

Чорноморський підрозділ НАТО

Щоб досягти цієї мети, альянс повинен виконати кілька завдань:

1. Створити регіональний підрозділ, який міг би координувати всі оборонні зусилля в чорноморському регіоні. До складу цього командування повинні увійти представники трьох країн НАТО: Болгарії, Румунії й Туреччини. Згодом до них повинні приєднатися представники Грузії та України, претендентів на членство в альянсі. Їхні зусилля мають бути посилені ключовими державами НАТО, включно з Францією, Німеччиною, Італією, США та Британією.

2. Підтримувати пропонований підрозділ, забезпечивши йому засоби для виживання у воєнний період, а також електронні засоби розвідки і зв'язку, включно з доступом до космічних потужностей.

3. Розгорнути протиракетні сили для захисту військових баз союзників і об'єктів високої важливості.

4. Розгорнути ракети протиповітряної оборони, а також надати ракети типу «земля-земля», «земля-корабель» і «корабель-корабель», які б нейтралізували російські сили. Крім того, потрібно зміцнити потужності з відстеження та протидії підводним човнам.

5. Переконати Туреччину перемістити розгорнуті в Середземному морі ВМС в чорноморський регіон, і збільшити потенціал НАТО в східному Середземномор'ї.

6. Надати Туреччині системи Patriot і інші системи ППО для захисту від повітряних вторгнень РФ.

7. Активно проводити навчання союзників НАТО та його партнерів, щоб підвищити їхні здібності та сумісність з альянсом.

8. Посилити збір розвідданих у регіоні, концентруючись на розгорнутих Росією силах, її намірах і потужностях.

9. Зміцнити кібербезпеку таі військову розвідку.

Що потрібно зробити на варшавському саміті

У Варшаві НАТО слід зайнятися питанням відновлення довіри в чорноморському регіоні. Необхідно наростити потенціал НАТО в Чорному морі, повернути систему координування і докласти зусиль для стримування Росії. Все це потрібно зробити до того, як відбудеться діалог з Росією щодо питання безпеки. Будемо сподіватися, він таки станеться після того, як Москва відмовиться від тієї агресії, яку затіяла в 2014 році.

Чорне море – чутливий, життєво важливий і деяоюй мірою ігнорований регіон, де Росія намагається домінувати з кінця 18 століття, коли Катерина Друга і Григорій Потьомкін контролювали його північні береги і окупували Крим.

Сьогодні НАТО може не допустити домінування Росії в Чорному морі. Однак для цього варто зробити необхідні кроки зі створення спільної командної структури та розгортання критично важливих об'єктів стримування та потужностей. Альянс також має розробити стратегію стримування Росії. Тільки в цьому випадку організація зможе захистити своїх союзників і забезпечити спокій у Чорному морі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Аріеля Коена. Републікування повної версії тексту заборонене.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.