Три проблеми із справою Насірова

6 коментувати
Все, що відбувалося під стінами суду, може піти на користь Насірову

Голову Фіскальної служби Романа Насірова затримано на два місяці із заставою у 100  млн грн. Справу я б відразу ділив на три частини. Що стосується власне кримінального блоку. Як законослухняні люди ми маємо віддати це на розгляд суду, і доки він не винесе рішення, людина не може вважатися винною.

Я припускаю, що у цьому випадку може виявитися багато негативних речей, а за ретельного розслідування це може врешті-решт підтвердитися: зокрема існування великих потужних схем з уникнення оподаткування, тиск на бізнес, тощо. Адже подібні речі не відбуваються без уваги та впливу голови Фіскальної служби. І оскільки сьогодні ми маємо серйозні проблеми і на митницях, і в податковій, то так чи інакше, перша особа галузі не може бути незалежною і чистою. Але вина має бути доведена в суді. Ми бачимо, що у Насірова дорогі потужні адвокати. Чи НАБУ витримає такий процес, чи зможе підготувати звинувачення, доказову базу на такому рівні, щоб вони не були розбиті адвокатами? Не через те, що Насіров не винен, а через те, що може бути недостатньо якісною підготовка власне обвинувачувального акту. Але у нормальному процесі, якщо НАБУ все добре підготує, факт злочинів може бути доведений і випадок з Онищенком буде тільки одним із пунктів.

Друга проблема пов’язана з його адміністративною діяльністю як керівника та має виключно політичний характер. Але важливо, щоб те, що ми називаємо «азаровщиною» ніколи не повернулося. Ми бачимо, як на противагу Насірову, що за допомогою компромісів опинився на цій посаді у 2015 році, після зміни складу Кабміну виставили міністра фінансів Олександра Данилюка. Між ними не законодавчий, а світоглядний конфлікт. З одного боку Насіров відроджує сумнівні, репресивні системи, які створюють серйозні корупційні ризики. З іншого – Данилюк, що пропонує чистий, прозорий та адаптований західними суспільствами варіант, який нормально сприймається бізнесом і водночас не передбачає можливості уникнення оподаткування за корупційними схемами, як це відбулося з Онищенком.

У нас все робиться через обов’язкову схему перетворення людини на жертву, щоб уникнути відповідальності

Це протиставлення очевидне і політично має значення, тому що зараз запустилася колосальна піар-кампанія на підтримку голови Фіскальної служби. Зараз з Насірова будуть робити жертву кривавого режиму, переслідування, репресій, великого викривача, борця за справедливість.

У нас все робиться через обов’язкову схему перетворення людини на жертву, щоб уникнути відповідальності. У нас це легко: якщо ти жертва режиму, тебе дуже важко засудити. А ворог чомусь лишається на свободі. Це дуже дивна характеристика сучасної України.

Варто також згадати ситуацію із призначенням Насірова на посаду: чому члена БПП пропонував на посаду Народний фронт? І чому у Насірова не було жодної проблеми з урядовцями, доки прем’єр-міністром був Арсеній Яценюк? Чому проблеми виникли, коли прийшов представник БПП Гройсман і чому виникли конфлікти? На мій погляд, політичний контекст треба просто знівелювати, тому що є Данилюк, який представляє позицію того ж Порошенка і Гройсмана, і який протистояв Насірову. Була спроба кілька разів включити фактори тиску проти Насірова, зокрема, законодавчо обмеживши його повноваження. Він також зміг через велику кількість залежних від нього депутатів, пов’язаних з бізнесом мажоритарників, розкрутити схему підтримки саме його ініціатив. Це ми бачили під час бюджетної ночі і півтора тижні тому, коли розглядався закон про спадщину Міщенка, куди пробували включити реінкарнацію податкової поліції. Питання про відставку Насірова було очевидно вирішене після бюджетної ночі. Тільки він категорично відмовлявся йти. Але з політичної точки зору – він однозначно мусить піти з посади, щоб не зупиняти реформаторські дії.

Третя проблема – ситуація з Насіровим зараз. Із затриманням, врученням підозри, нічними блокуваннями суду. НАБУ повелося дуже необачно. Готувати звинувачення, допустити витік інформації, працювати з купою нардепів, які є так званими «друзями Ситника». Потрібно було зробити все нормально, тихо, брати його на роботі, на держслужбі, не затягуючи процедуру. А ті, хто блокував суд зробили все, щоб адвокати Насірова вже зараз могли подавати справу до Європейського суду з прав людини. Там є фактаж, який дає їм можливість звертатися і заявляти, що відбувся тиск на суд. Все, що відбулося, на жаль, неймовірно йому на користь. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.