Коаліції немає. Що далі?

11 коментувати
Коаліції немає. Що далі?
Наступної пленарної п’ятниці, яка буде фактично через місяць, може початися процес розпуску Верховної Ради

Одне з основних завдань парламентської коаліції полягає у тому, щоб формувати уряд. Виходячи з цього, нинішня коаліція у Верховній Раді політично припинила своє існування в момент, коли абсолютна більшість коаліційних депутатів відмовила уряду Яценюка в підтримці, визнавши його роботу незадовільною. Проте, через не зовсім доречний конституційний нюанс уряд дістав своєрідний «вотум довіри» від некоаліційних сил - йдеться про Опозиційний блок і дві депутатські групи, які не проголосували за відставку Кабміну Яценюка.

В Конституції України визначено, що депутати мають голосувати за вотум недовіри уряду, замість того, аби надати йому вотум довіри. Тобто немає норми про те, що в Верховній Раді може ставитися питання про довіру уряду; що він отримує право працювати лише після того, як отримує 226 голосів народних депутатів. На мою думку, такий підхід був би більш логічним: уряд обирається через голосування за висловлення йому довіри з боку депутатів, а також підтверджує її наявність повторними голосуваннями. В багатьох європейських країнах це відбувається саме за такою процедурою. Більше того, уряд може сам поставити питання про висловлення йому довіри зі сторони парламентарів.

Однак поки у нас все відбувається навпаки.

Що трапилось минулого тижня під час голосування за відставку Кабміну? Опозиційні партії не проголосували за вотум недовіри, тому Кабмін, по суті, отримав від них право працювати далі. Ця ситуація є абсурдною, тому що опозиційні партії за природою своєю повинні виступати проти діючого уряду.

Протягом наступного місяця (максимум трьох) Яценюк може подати у відставку

Тим часом, коаліційні сили уряд фактично не підтримують: Батьківщина і Самопоміч, частково – БПП, і лише Народний фронт подовжив вотум довіри уряду Яценюка в повному складі. В подібних обставинах про існування парламентської коаліції говорити не доводиться.

Тепер повертаємося від політичних реалій до юридичних норм. Юридичне у нас абсолютно відірване від політичного. Закон чітко визначає, що коаліція припиняє своє існування, коли в ній виявляється менше половини парламенту. Згідно з нормою Конституції, коаліція визначається через членство в ній окремого депутата, а не фракцій (індивідуальне членство стало можливим завдяки рішенню Конституційного Суду). Виходячи з цього, потрібно рахувати не кількість депутатів фракцій, які входять в коаліцію, а безпосередньо підписи депутатів під коаліційною угодою (які не відізвали своїх голосів).

Чи є там 226 осіб? Віднімаємо фракцію Батьківщини, всі члени якої (окрім Надії Савченко) подали заяву на вихід  коаліції, а також всіх членів Самопомочі. Після цього 226-ти голосів вже не набирається. Невизначеним залишається статус фракції Олега Ляшка. Він заявляв, що з коаліції Радикальна партія вийшла, але виявилось, що підписів вони не відкликали. Тепер лідер радикалів каже, що вони готові простягнути руку коаліції, якщо їм дадуть те, чого вони хочуть (а хочуть вони багато і, як правило, живими грошима). Крім того, треба враховувати, що подано багато заяв про індивідуальний вихід з коаліції. Це люди, які колись були членами БПП, а також деякі діючі члени фракції: одні категорично налаштовані відізвати свій підпис з-під угоди, а інші кажуть, що потрібно використати наступні три непленарні тижні, аби провести переговори і спробувати домогтися добровільної відставки Яценюка, створивши після цього нормальний уряд і відновивши єдність коаліції. 

Примусово зробити цього вже не можна. Згідно з Конституцією, голосувати за вотум недовіри уряду можна буде лише у вересні. Більше того, це спричинило б вихід з коаліції другої по величині фракції – Народного фронту.

Враховуючи, що голова парламенту Володимир Гройсман повідомив про вихід з коаліції Батьківщини і Самопомочі, після чого в більшості 226-ти голосів не набирається, вже пішов відлік 30-ти днів до того моменту, коли президент зможе офіційно оголосити про розпуск Верховної Ради. Три наступні тижні припадають на непленарні дні, і лише на третій тиждень депутати зберуться в сесійній залі. Саме цей тиждень стане вирішальним: або відставка уряду, або йдемо на нові вибори. Якщо ж Арсеній Петрович заявить про складення з себе повноважень, має відбутись поновлення коаліції. Навіть така фракція як Батьківщина, яка вже цілком налаштувалась йти на вибори, не матиме формальних і політичних підстав заявити, що вони не хочуть повертатися в коаліцію під формування нового уряду.

Навіть якщо вірити чуткам про неформальне об'єднання БПП, Народного фронту та Опозиційного блоку (судячи з того, що вони не проголосували за відставку Яценюка), de jure 226-ти голосів в коаліції немає. Для цього трьом згаданим силам потрібно публічно оголошувати про припинення існування діючої коаліції та формувати нову, але ніхто на це не піде. Це смерть для всіх, зокрема, й для самого Опозиційного блоку: підіграти, створити ситуативну більшість вони можуть, але навіщо їм повністю хоронити себе напередодні виборів, створюючи подібні коаліції? Для БПП коаліція з Опозиційним блоком також означитиме смерть. Більше того, вони ніколи на це не підуть, адже самі ж були ініціаторами проекту постанови про висловлення недовіри уряду Яценюка (автором Постанови є ніхто інший, як голова БПП Юрій Луценко) і в більшості своїй проголосували проти подовження його функціонування. Таким чином, єдина сила, якій вже нічого втрачати, - це Народний фронт.

Таким чином, наступної пленарної п’ятниці, яка буде фактично через місяць, може початися процес розпуску Верховної Ради. Президент повинен зустрітися з лідерами всіх фракцій, провести з ними консультації, отримати остаточну відповідь про те, що вони не збираються відновлювати коаліцію, після чого він має право заявити про старт виборів.

Очевидно, цей термін (три тижні), який залишився, має політично тиснути на Народний фронт, у якого  абсолютно однозначно немає шансів пройти в наступний парламент. Заради чого вони так всім ризикують? Адже після дострокових виборів Яценюк точно не стане прем’єр-міністром і  не матиме політичної сили, яка б його підтримувала. Сьогодні про цей фактор говорять усі і мені здається, що він має спрацювати: протягом наступного місяця (максимум трьох місяців) Арсеній Петрович повинен сам написати заяву про відставку. Тиск шалений, адже запущено механізм розпуску Верховної Ради.

БПП не зацікавлений у остаточному розпуску парламенту, однак нинішній напіврозпад коаліції вигідний їм як фактор тиску на прем’єра. Якщо Яценюк напише заяву про відставку, БПП включиться в активні переговори про відновлення коаліції. Вони проведуть політичні консультації з Самопоміччю і Батьківщиною; будуть створені такі умови, за яких цим двом партіям буде дуже важко відмовитися від поновлення свого членства в коаліції. Чому? Тому що буде зрозуміло, що вони діють не стільки на користь країні, скільки на шкоду їй. Після поновлення коаліції розпочнуться переговори по новому уряду. Але це вже зовсім інша історія.

Якщо ж Самопоміч та Батьківщина категорично відмовляться повертатися до коаліції, більшість можуть сформувати, залучивши до неї дві депутатські групи («Воля народу» та група «Партія «Відродження»). Тим не менш, в коаліції точно не буде Опозиційного блоку. Вони хочуть йти на вибори, для них це вигідно.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.