Чого досягла Україна за два роки після Майдану

1 грудня 2015, 19:11
15972
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Які економічні реформи вдалося запровадити в країні

Два роки тому на київському Майдані почалися народні протести проти Віктора Януковича, який тоді був президентом України. Відтоді Україна пережила падіння економіки: за два роки вона скоротилася на 18%, але Блок Петра Порошенка все одно отримав більшість голосів на місцевих виборах 25 жовтня. Можна сказати, що агресія РФ загартувала українську націю; країна провела ряд реформ.

Режим Януковича впав 21 лютого 2014-го, і президентські вибори 25 травня того ж року були першим кроком на шляху до реформ. Але в 2014 році було прийнято лише два важливих реформаторських закони: закон про реформування вищої освіти, який успішно впроваджується, і закон про люстрацію, виконання якого здебільшого застопорилося.

Для проведення реформ був потрібен новий парламент. На щастя, він був успішно обраний 26 жовтня 2014 року. 56% депутатів прийшли в парламент вперше, але 44% вже були депутатами раніше і звикли до старих схем. Втім, 2 грудня було сформовано новий реформаторський уряд. За тиждень він презентував розумну програму радикальних реформ.

Були прийняті сотні реформаторських законів. Нижче – моя оцінка ключових економічних реформ:

1. Плаваючий валютний курс був введений в листопаді 2013. Старий фіксований курс був неймовірно завищений, що призвело до величезного дефіциту за поточними рахунками, який Україна не могла профінансувати. Зараз курс гривні втричі нижчий, ніж два роки тому, але рахунок поточних операцій збалансований, незважаючи на те, що російські торгові санкції знищили три чверті українського експорту в РФ.

Ключові завдання – прийняття нової системи оподаткування та бюджету на 2016 рік

2. Найважливішою реформою було підвищення енергетичних тарифів 1 квітня, яке знищило більшість пільг і привілеїв в енергетичному секторі. Енергетичні субсидії скоротилися до 6% ВВП, імпорт газу скоротився, а споживання газу за рік зменшилося на 25%. Наступним кроком має стати створення нових ринків для газу і електрики. Закон про ринки було прийнято, але ще не втілено.

3. Україна провела серйозне фіскальне коригування, скоротивши державні витрати з 53% ВВП до 46% ВВП. Бюджет більш-менш збалансований. В основному цього вдалося досягти за рахунок скорочення енергетичних субсидій. До того ж, спеціальні пенсії були скорочені, а деякі пенсійні витрати – урізані.

4. За півтора року було закрито 63 з 180 банків, які працювали в Україні а також було прийнято рішення про розкриття кінцевих бенефіціарів. Доведеться закрити ще близько 50 банків, щоб повністю реструктуризувати Українську банківську систему.

5. Були здійснені значні зусилля для збільшення прозорості, в основному за допомогою інтернету. Уряд створив низку баз даних, де вказані власники банків і нерухомості. Також було створено базу державних витрат.

6. Було проведено серйозну дерегуляцію, зменшено кількість перевірок.

7. Запроваджується система електронних закупівель, яка повинна принести значні зміни на краще у сфері держзакупівель.

8. У березні уряд забезпечив отримання значного фінансування від МВФ на суму $17,5 млрд. МВФ також реструктуризував of $18-мільярдний зовнішній борг України.

Завдяки цим реформам економіка, схоже, стабілізувалася. За період з другого по третій квартал цього року ВВП збільшився на 0,7%, хоча порівняно з минулим роком зберігається семивідсоткове падіння. Уряд сподівається до кінця четвертого кварталу вийти на нульовий рівень у порівнянні з минулим роком. Починаючи з березня, курс гривні стабілізувався на рівні 22-24 гривні за долар. Золотовалютні резерви зросли з $5 млрд у березні до $13 млрд в даний час. У квітні інфляція досягла пікового 61% через девальвацію і підвищення енергетичних тарифів, але тепер стрімко падає.

Критичною проблемою українських реформ є відсутність змін у судовій системі. Потрібна чистка Генпрокуратури і реформування судів, а це досить непросте завдання.

В Україні є 1 883 державні компанії, які є стабільним джерелом корупції. Уряд не зміг приватизувати жоден з глибоко вкорінених корисливих інтересів різних груп. Він міг би продати 1 500 підприємств, які не становлять майже ніякої цінності, на простих регіональних аукціонах, щоб вони перестали тягнути гроші з держави, а приватні підприємці могли законно використовувати ці активи.

Також не було проведено реформу держслужби. Зарплати навмисно залишені низькими, що змушує чиновників покладатися на інші джерела доходу. Незалежне виробництво нафти і газу різко падає через правила, немов спеціально розроблені, щоб вижити нинішніх власників бізнесу – і це в момент, коли Україні якраз потрібно збільшувати виробництво нафти і газу. Нічого не зроблено для поліпшення охорони здоров'я або державних шкіл, хоча це комплексні завдання, якими, як правило, займаються на пізніших етапах реформ.

До місцевих виборів 25 жовтня зберігалися побоювання, що люди виступлять проти реформ і проголосують за популістів, але цього не сталося. Результати виборів були неоднозначними. Головна небезпека зараз – те, що момент для проведення реформ може бути впущений.

Ключові завдання – прийняття нової системи оподаткування та бюджету на 2016 рік, для чого уряду не вистачає підтримки в парламенті. МВФ відправив дві місії до Києва, щоб провести другу оцінку своєї програми, але ті повернулися без жодних результатів. Третя місія очікується в грудні і повинна бути успішною, щоб українська фінансова система продовжила працювати.

Головний актив України – її сильне громадянське суспільство. Україна надто відкрита, щоб залишатися настільки корумпованою. Українці надто освічені, щоб залишатися настільки ж бідними. Комусь доведеться відступити, і навряд чи українське суспільство відступить.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Андерса Аслунда. Републікування повної версії тексту заборонена.

Оригінал публікації на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Слідкуйте за самими останніми подіями в Україні в стрічці новин України

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 15:45

thumb img
29 років при владі. Від чавунщика до одноосібного правителя Казахстану - стисла біографія Нурсултана Назарбаєва
Події

Вчора, 16:50

thumb img
У Києві палять магазини Roshen. Що про це відомо
Економіка

Вчора, 16:10

thumb img
Амбромавічус і Данилюк. Що вони роблять поруч із Зеленським?