Чим загрожує підвищення ставки НБУ рядовому українцеві?

6 березня 2018, 09:03
1591
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Поки одні "таргетують", другі реформують, а треті крадуть, інші просто диву даються та руками розводять

Нарешті, ми і американці почали вирішувати схожі завдання. Ні, мова не про Hyperloop і не про Space X, і навіть не про боротьбу з російським впливом на вибори. Мова про ставки, які стають все вище і вище.

Вони підвищують, і ми підвищуємо

Ситуація з можливим підвищенням ставок Федеральною резервною системою США (ФРС) розбурхує ринки вже не перший місяць. Фінансовий світ уважно прислухається до кожної заяви американського регулятора і намагається вгадати, скільки ж буде підвищень в цьому році. Три чи чотири?! Це сакраментальне запитання зависло над ринками дамокловим мечем, адже кожне підвищення ставки робить капітал дорожче і знецінює інвестиційні портфелі. Хіба що «криптозалежні» не переймаються, для них 10-15% вниз-вгору за день – це взагалі не коливання. Так, легка розминка перед справжніми стрибками.

В Україні ніхто ні за чим не стежить. Та й як стежити, якщо ніяких заяв про можливе підвищення ніхто не робить. Може, просто не знають, що сказати, а може, не хочуть, щоб ми переймалися заздалегідь? Просто «бах!» І оголошують, що ставка підвищилася! Ну і кілька чергових фраз. На цьому все. І так чотири рази за останні чотири місяці – в цілому з 12.5% ​​до 17%. Темпи рекордні.

У них інфляція і у нас інфляція

Навіщо підвищує ставку ФРС? Тому що американська економіка зростає, зайнятість населення близька до максимальної, зарплати збільшуються, в результаті, на горизонті маячить інфляція. Десь на рівні 2.1%.

Навіщо підвищує НБУ? Цілі такі ж, як і у американців – боротьба з інфляцією. Тільки у них інфляція на тлі економічного зростання, а у нас – на тлі передвиборного підвищення зарплат і пенсій, повільного зростання економіки і відсутності розуміння у відносинах з МВФ.

Сьогодні офіційний прогноз інфляції від НБУ, на кінець 2018 року, становить 8.9%. При цьому, на кінець січня інфляція досягла 14.1%, в річному вимірі. Це багато! Чому ж прогноз такий оптимістичний? Напевно, не хочуть засмучувати нас перед виборами. А може, самі себе умовляють, що все розсмокчеться.

Вони чхають, а у нас пневмонія

Судячи з риторики ФРС і прогнозів аналітиків, до кінця року ставка у США повинна досягти 2.0% - 2.25%. В принципі, ніякої катастрофи немає, абсолютно прийнятний рівень, до речі, нижче історичного середнього. Просто останні роки практично нульових ставок і дешевого капіталу привчили інвесторів жити в млості, ось вони й переймаються.

Чого до кінця року планує досягти НБУ, ніхто вголос не говорить. Думаєте, що це змова мовчання або велика державна таємниця? Та ні, швидше за все, просто ніхто достовірно не знає, які блискучі ідеї можуть виникнути в головах наших державних діячів, що вже активно вступили в передвиборний процес. Хто ж може передбачити, скільки ще передвиборних подарунків буде роздано щедрою державною рукою? І НБУ в цьому сенсі не позаздриш. Важко стримувати інфляцію, коли на сусідній вулиці роблять все можливе, щоб надати їй прискорення.

Чому ми засмучуємося?

  • Уповільнення економіки. На відміну від американців, ринку цінних паперів у нас практично немає, і знецінення інвестиційних портфелів нам не загрожує, через їх відсутність. Але ніяка економіка ще не навчилася жити і розвиватися без кредитів, а підвищення ставки, та ще й таке стрімке, зробить їх значно дорожчими. У свою чергу, це ще більше сповільнить і без того ледве живу економіку.
  • Додаткове навантаження на бюджет. Кредити стануть дорожчими не тільки для населення. Теоретично, прибутковість ОВДП теж має зрости і державному бюджету стане все важче справлятися з обслуговуванням боргу.
  • Загроза стабільності гривні. Є така концепція в економіці, називається «паритет процентних ставок». Відповідно до цієї концепції, якщо в одній країні ставка вища, ніж в інший, то сили попиту і пропозиції призведуть до того, що валюта країни з більш високою ставкою девальвує щодо валюти країни з більш низькою. І, якщо слідувати цьому закону, то, теоретично, до кінця року курс повинен бути близько 30-31 гривень за долар.

Тож, поки одні «таргетують», другі реформують, а треті крадуть, інші, яких малозабезпечена більшість, просто диву даються так руками розводять. Хто з відчаю, а хто й замахуючись.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопшук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте, переслуховуйте, діліться!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 11:46

thumb img
Президентський рейтинг: Зеленський лідирує, Порошенко залишається на третьому місці
Політика

Сьогодні, 06:43

thumb img
Жодних селфі. Яка відповідальність передбачена за порушення таємниці голосування
Геополітика

Сьогодні, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим