Чим загрожує світу війна в Сирії

27 січня 2016, 22:03
33
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Якщо США дозволять катастрофі біженців розколоти ЄС, це обійдеться їм набагато дорожче, ніж наземна операція на Близькому Сході

У свій останній рік на посаді президента Барак Обама зайнятий питанням, яку пам'ять про себе залишить. Йому є чим пишатися. Але, якщо він не хоче, щоб його досягнення затьмарила ситуація у зовнішній політиці, цього року йому доведеться подвоїти зусилля з урегулювання кризи на Близькому Сході, перш ніж з гігантської гуманітарної проблеми вона перетвориться на гігантську геостратегічну проблему, через яку впаде найважливіший союзник США – Європейський Союз.

Кризи в Сирії, Сомалі, Еритреї, Малі, Чаді та Ємені, а також наші повалення диктаторів у Лівії, Іраку та Афганістані, за якими не послідували необхідні дії з підтримки стабільності з нашого боку, а також з боку НАТО або місцевих еліт, стали причиною найгіршої кризи біженців з часів Другої світової. Ця припливна хвиля мігрантів – людська трагедія; до того ж, їхня втеча з Сирії та Лівії дестабілізує сусідні острівці стабільності – Йорданію, Ліван, Курдистан і Туреччину. А тепер вона роз'їдає навіть власне ЄС.

Чому це повинно турбувати Америку? Тому що ЄС – це європейський аналог США, другий великий світовий полюс демократії та економічних можливостей. Він має свої недоліки у військовій сфері, але завдяки своєму стану і ліберальним цінностям Євросоюз став основним партнером Америки з проблеми зміни клімату, а також з питань Ірану, Росії та боротьби з хаосом на Близькому Сході й Африці.

Це партнерство збільшує силу США і, якщо Євросоюз ослабне або розколеться, Америці доведеться займатися великою кількістю питань без якої-небудь допомоги.

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі я взяв інтерв'ю у Девіда Мілібенда, президента Міжнародного комітету порятунку, який веде спостереження за операціями допомоги в більш ніж 30 країнах, що постраждали від війн. Він назвав кілька ключових моментів.

По-перше, кожна 122-га людина на планеті сьогодні «тікає від конфлікту», водночас кількість воєн між державами «досягла рекордно низького рівня», - сказав Мілібенд, колишній міністр закордонних справ Великобританії. Чому? Тому що в слабких державах йде близько 30 громадянських воєн.

Кожна 122-га людина на планеті сьогодні тікає від конфлікту

По-друге, за його словами, минулого року комітет порятунку надав допомогу 23 мільйонам біженців і внутрішньо переміщених осіб, Близько 50% біженців, які прямують до Європи, потрапляють туди з Сирії, решта – з Іраку, Афганістану, Сомалі та Еритреї. І міжнародна система гуманітарної допомоги не справляється з такими масштабами.

Минулого року кордони країн ЄС перетнули 56 мільйонів вантажівок, і щодня перетинали кордон близько 1,7 млн людей. Те, що вдалося зберегти вільне переміщення, за словами Мілібенда, велике досягнення, але вільне переміщення опиниться під загрозою, якщо ЄС відчує, що його переповнюють біженці, яких не вдається правильно зареєструвати або асимілювати.

Дедалі більше країн закривають кордони, і скрізь спостерігається посилення антиіммігрантських політичних партій. Швеція запровадила прикордонний контроль, а ультранаціоналістська партія Шведських демократів з маргінальною перетворилася в одну з найбільших. У Німеччині, Швеції та Австрії, які досі брали левову частку біженців, багато хто хоче виключити Грецію з зони вільного пересування, якщо вона, як перший порт входу для більшості біженців, не може або не хоче їх утримувати.

Німецький канцлер Ангела Меркель відкрила кордони своєї країни для 1,1 мільйона арабських, африканських і афганських біженців у минулому році з добрих спонукань, але вважати, що німецьке суспільство, якому знадобилися два десятиліття і мільярди доларів, щоб асимілювати східних німців, зможе швидко асимілювати таку кількість іммігрантів, більшість з яких є мусульманами, було нерозважливо з її боку.

«Ця криза біженців – справжня стріла, спрямована в серце Європейського союзу», - сказав Мілібенд. «Йому не знайти рішення в межах Європи». Поки в Сирії триває війна, біженці прибуватимуть – з усіма наступними з цього дестабілізаційними наслідками.

Обама не був причиною сирійської проблеми, і він не зможе впоратися з нею самотужки – але без лідерства США її не вирішити. Я поділяв побоювання президента щодо наземної операції в Сирії. Але тепер мені здається, що нам потрібно встановити за допомогою США, ЄС і НАТО зону безпеки в Сирії та Лівії, щоб біженці могли залишатися всередині цих країн. Це не панацея і не безкоштовно, але, якщо ми дозволимо катастрофі біженців розколоти ЄС, це обійдеться нам набагато дорожче.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Фінанси

Вчора, 09:30

thumb img
Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах
Події

Вчора, 08:56

thumb img
Голоси українського Криму. Російська окупація півострова день за днем, розказана очевидцями
Події

Вчора, 17:26

thumb img
Перевірка на доброчесність. У чому підозрюють сімох кандидатів на посади в Антикорупційному суді