Західні виборці перейшли від страху до гніву

0 коментувати
Обіцянки «зробити Америку знову великою» або врятувати нежиттєздатні сфери промисловості приваблюють багатьох виборців

Обрання Дональда Трампа в США і голосування британців за вихід з ЄС в цьому році приголомшили світ. Як могли виборці у двох найбільш розвинених країнах світу проголосувати за рішення, які, за словами експертів всіх основних політичних ідеологій, будуть однозначно шкідливі для їх економік?

Відповідь лежить в довгострокових наслідках кризи 2007-2008, а також у зміні структури економіки, викликаній технологіями, що радує 1% найбагатших, але є великою загрозою для «синіх комірців».

Розберемося з цими двома факторами по порядку. По-перше, економічна криза 2007-2008 років була глибоким шоком, і його неочевидні наслідки досі відчутні в більшості західних країн. Первинною реакцією виборців на цей шок було покластися на традиційну еліту в розв'язанні кризи. Барак Обама (топовий юрист і випускник Гарварду), Девід Кемерон (нащадок британських аристократів) і Ангела Меркель (втілення традиційної, суворої німецької культури) були обрані, щоб відвести свої країни подалі від небезпеки.

Ця еліта частково досягла успіху – великі економіки вийшли з рецесії, а рівень безробіття знизився. Але виборці визнали цей успіх недостатнім. «Реальні доходи» (тобто те, що можна купити на гроші, які люди заробляють) в цілому не зростали протягом 20 років, а традиційні для середнього класу кар'єрні шляхи – бухгалтерська діяльність і HR – більше не є легким способом заробити на будинок і мати можливість регулярно їздити за кордон. Тим часом важливі статті витрат домогосподарства – освіта і медицина – по відношенню до зарплат стали дорожче, ніж коли-небудь. В цьому середовищі, коли люди більше не бояться втратити роботу, але незадоволені своєю зарплатою, «гучні ідеї» вийти з ЄС або обрати президентом людину без політичного досвіду здаються привабливими і моментально задовольняють гнів, який виборці відчувають.

І Трампу, і політикам, які просували Brexit, доведеться показати громадянам реальні результати

Другим чинником, що викликає гнів виборців, є те, що вони звинувачують професійних політиків у негативних ефектах глобального розвитку технологій. Важливою темою під час виборів в США, і голосування за Brexit була втрата робочих місць на користь інших країн і частково автоматизація (частково, оскільки ця ідея виборцям менш зрозуміла). Робота, для якої раніше був потрібний досить кваліфікований громадянин, тепер може бути віддана в іншу країну або автоматизована завдяки новим технологіям. Хоча це хороша новина для корпорацій і спільних економічних показників країни, це великий мінус для людей з посередньою освітою, не зовсім готових до економіки XXI століття.

Жоден політик не може змінити ці тренди, але обіцянки «зробити Америку знову великою» або врятувати нежиттєздатні сфери промисловості, наприклад, сталеливарну промисловість у Великобританії, приваблюють багатьох виборців. Медіа воліють гучні слогани обіцянкам компетентного управління, та покращення існуючої еліти отримують менше уваги медіа, ніж «нові обличчя».

Все це може бути тимчасовим феноменом. І Трампу, і політикам, які просували Brexit, доведеться показати громадянам реальні результати, інакше на наступних виборах їх чекає поразка. І хоча малоймовірно, що цим новим особам вдасться суттєво змінити тренди в світовій економіці, колишні політики не могли залишатися при владі, коли така кількість виборців незадоволені своїм фінансовим становищем.

Хоча для українців більш високі зарплати жителів США або Великобританії можуть здатися розкішшю, справа в тому, що виборці не порівнюють свої доходи з середніми по світу. Виборці згадують (дивлячись крізь рожеві окуляри) найкращі моменти у своїй кар'єрі, коли їм не доводилося побоюватися конкуренції Китаю або зростання цін, що політикам не вдалося стримати. Наприклад – рік у гарному американському університеті може обійтися в більш ніж $30 000, а рік середнього за якістю медичного обслуговування – більше $1 000. В цілому це означає, що навіть в США більшість сімей відчувають себе трохи незатишно, перевіряючи свої банківські рахунки в кінці місяця.

Є старий жарт: «пророкувати складно, особливо майбутнє», але одне можна сказати з упевненістю: цікава політика чекає не тільки Україну.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Конал Кемпбелл
Конал Кемпбелл

PR-консультант, чотири роки живе в Україні

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.