Майдан пройшов даремно. Доведено виборами

16 коментувати
У країні змінилися політичні гасла, але партії як і раніше вважають купівлю голосів прийнятною

Нещодавно мені довелося спілкуватися з безліччю політиків і політтехнологів з місцевих виборів для написання статті. І результати спілкування привели мене до усвідомлення важливих і сумних речей.

Політичне поле країни страждає від тих же хронічних хвороб, що й п'ять-сім років тому. Я поясню, чому. У країні помінялися політичні гасла, але не змінилася політична культура. Ви знаєте, який зараз метод найбільш ефективний для перемоги на виборах? Так звана "мережа": житлові масиви розподіляються між агітаторами, які купують голоси. Це захворювання українського виборчого процесу нівелює саме визначення демократії.

Звичайно, є ще ряд технологій: вивішувати борди, зустрічатися з виборцями, але 205-й округ в Чернігові довів, що для партій купівля голосів прийнятна. Якщо не у відкриту, так дешевої картоплею - подивіться, що робиться в Дніпропетровську. І подібне відбувається в Києві: мер Віталій Кличко не соромиться і надає "допомогу старим людям" під виглядом реформаторської діяльності. Зрозуміло, що він орієнтується на «бабусь Черновецького», але хіба так робиться цивілізована європейська політика, яку Кличко декларував?

Ясна річ, що частину провини має взяти на себе наше злиденне суспільство. Для бабусь 200-1000 грн - величезні гроші. Але замість того, щоб покращувати інвестиційний клімат і піднімати добробут народу, партія і влада роздає принизливі подачки, як собакам.

Партії або купують виборців у відкриту, або спокушають дешевою картоплею

Другий момент - партії фінансуються в "чорну", готівкою. За різними оцінками, зарплати "табних"співробітників варіюються від $ 2 до $ 10 000 в залежності від позиції. Мені розповідали, що бюджет передвиборного штабу партії масштабу ББП може становити сотні тисяч доларів на місяць. І це тільки зарплата. Один з політтехнологів назвав суму, яку Кличко і компанія вкладуть у вибори - $ 10 млн. І також з багатьох інших партіям - 1,2,3 млн банкнот із зображеннями американських президентів буквально на кожному кроці, в кожній партії.

А для чого існують корупційні схеми серед чиновників? Вони таким чином збирають бюджет для кампанії, щоб потім обратися за рахунок корупційних грошей і знову піти у корупцію. Кругова порука.

А ви кажете "боротьба з корупційною складовою". Та вона вб'є партії в тому вигляді, в якому вони існують. Тому у нас немає нормального закону про фінансування політичних партій.

Третій момент - майже всі нинішні партії - пустушки. У них немає ні ідеології, ні якоїсь ідеї. Я колись запитав відомого економіста, навіщо він збирається йти у владу.

"Як навіщо, - щиро здивувався він, - заради влади". Ось і вся відповідь від освіченого економічного діяча. Люди йдуть "вирішувати питання, мутити теми, косити бабло". Провладні чи опозиційні - це імітація імітації. Партіями їх важко назвати - гурток за інтересами з видобутку "бабок".

Подивіться на списки того ж БПП - суцільні забудовники, гереги, черновецькі та інші довгі. А все тому, що вони платять скажені гроші в касу - щоб потрапити в список просили від $ 100 тис. Я спочатку дивувався - навіщо Кличко і Порошенко набрали мутних персонажів, а потім все стало зрозуміло.

Найбільша постмайданівська проблема - сам Майдан не представлений в політичному полі країни. Історик Ярослав Грицак поділив політичні еліти на три категорії: команда Януковича - це позавчорашня еліта, тодішня опозиція (нинішня влада) - це еліта вчорашня, а Майдан повинен був стати елітою майбутнього.

Але не став! А чому? Це пояснюється тим, що Майдан це співтовариство горизонтальних, а не вертикальних зв'язків - людей, якими, по суті, ні керував ніхто. І коли закінчилися виступи - горизонтальні зв'язки залишилися, ті ж волонтерські рухи, але не знайшлося лідера, справжнього лідера Майдану, який допоміг би сформувати нову політичну ідейну партію європейського зразка.

На жаль, не сталося.

"Вчорашні" підім'яли під себе владу, позавчорашні, типу Опозиційного блоку прагнуть реваншу, а постмайданівські герої готові засівати гречкою виборчі поля. Виникають партії-одноденки, типу Наш край або Рух за реформи, щоб вбухати мільйони в кампанію, а потім все відбити на депутатському посту.

Майдану немає в Україні на політичній карті. Потрібно визнати це, вистачить імітувати політику, скільки можна діставати пилові технології минулого, агов, владо?

Виборці, невже ви думаєте, що сьогодні ваші голоси купують, а завтра перестануть? Ні, завтра ще буде гірше - вибори це насправді єдиний механізм в Україні впливати на владу і кандидатів у владу, і виборці продають це право за тридцять срібників. А значить повна безкарність.

Ми на порозі - постпомаранчевого періоду - повторення 2007 року. Наступний етап - розчарування креативного класу, який робив революцію, а потім реванш Оппоблока - і до ворожки не ходи, так і буде. А далі ще один Янукович.

Ніяка конструкція не може втриматися на крихких опорах. Нинішнє партійне поле - це ганьба для України. Мені соромно, що країна, що пережила дві великі революції, знову робить відкат назад, не знаходить себе, не живе, як годиться європейській державі.

Ми застрягли в лихолітті і ходимо безцільно по колу. Це жорстока правда нинішнього дня.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.