Чому я написав книгу

0 коментувати
Якщо у книги буде яскрава соціальна місія, українська література стане совістю і душею цього часу

Одного разу мене запитали, чому я написав книгу. Як зазвичай буває, на такі прості питання письменник шукає складну відповідь. Наводить десятки аргументів, чому він раптом став на письменницьку стезю і зважився орати поле словесності. Безумовно, спектр відповідей може бути дуже широким, але в той момент я, несподівано навіть для себе, усвідомив просту істину, яка, за відомим висловом, завжди була поруч.

Отже, сучасна література має нести соціальну місію. Спробую пояснити чому. Нинішній світ — це складна павутина інформації, в якій легко заплутатися. Але більш того, в цій павутині даних і сенсів людина часто знаходить потрібні для себе відгуки, отримує освідомлення і проникнення в навколишній всесвіт. І частенько вже не потребує інтерпретацій, які відображаються в літературі.

Саме письменництву з кожним днем все складніше конкурувати в цій павутині. Основна мета – просвіта - вже взята на стяги іншими. В якийсь момент стає зрозуміло, що сучасна література — це така річ в собі. Ті, хто багато читав з дитинства, відстежують новинки, цікавляться всесвітньо відомими авторами, ганяються за новими сенсами в старій обгортці, а значного розширення аудиторії не відбувається.

Звичайно, я не применшую літературу і мистецтво в цілому. Завдання останнього – змінювати свідомості. Після прочитання роману або споглядання картини людина не повинна залишитися незмінною. Це логіка творення. І друге — геніальність — це здатність сказати про буденні речі новою мовою. Також залишається ідея роману як скріплюючий цемент сенсу та логіки.

Нинішній світ — це складна павутина інформації, в якій легко заплутатися

Це все значуще та зрозуміле для багатьох. Але, щоб публічні презентації письменників знову збирали зали читачів, щоб говорили про літературу не як про наділ для «обраних», потрібно переглянути підходи до основи письменницької діяльності.

Література повинна стати альтернативним голосом для одноманітного багатоголосся сучасного світу. Ясно, що таке певною мірою вже мало місце в століттях і письменник ставав голосом епохи.

Голос сучасності, який і через п'ятдесят років буде актуальний і затребуваний.

Але якщо книга буде явна, зрозуміла і вкрай необхідна в суспільстві яскрава соціальна місія, скажімо, потреба в примиренні сходу і заходу країни, то тоді сучасна українська література стане совістю і душею неспокійного і такого примітного часу змін.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.