Яка податкова реформа потрібна Україні

6 коментувати
Прості шляхи ведуть до поганих наслідків. Очікування, що після різкого зниження податків раптом заживуть щасливим життям, не відповідають дійсності

Перипетії навколо реалізації податкової реформи в Україні не вщухають. Обидва представлені проекти - Міністерства фінансів на чолі з Наталією Яресько та Комітету з податкової і митної політики парламенту на чолі з Ніною Южаніною (так званий радикальний проект з різким зниженням податкових ставок) – неідеальні. Реформи, яка б задовольнила всіх, не може бути в принципі.

Будь-яка реформа складається з ідеології і принципів, які ми хочемо втілити, а також їх безпосередньої реалізації. Тому порівняти два проекти зміни системи оподаткування, як яблука на ринку, неможливо.

Очікування, що після різкого зниження податків (як пропонують прихильники проекту Южаніної) всі раптом заживуть щасливим життям, не відповідають дійсності. Як би комусь не хотілося, але платити податки все одно доведеться. Податки – це не мета сама по собі. Податки – це інструмент мобілізації коштів, які потім безпосередньо використовуються державою. Якщо ми пропонуємо низькі податки та інші послаблення в податковій сфері, то ми повинні відповісти собі на питання, кому буде урізано державне фінансування? Якщо ж говорити про низькі податки, але при цьому ніде не скорочувати державні витрати, тоді дискусія втрачає всякий сенс.

Порівняти два проекти зміни системи оподаткування, як яблука на ринку, неможливо

- Яка б реформа не була прийнята, на її реалізацію, звикання підприємців до нових умов оподаткування і перебудову фіскальної системи знадобиться якийсь час. Розмови про те, що після зниження податкового тиску підприємці різко почнуть платити в казну всі свої зобов'язання, збільшиться база оподаткування і т.д., дещо наївні. Насправді, ніхто не знає, коли почнеться підйом. На перших етапах, швидше за все, ми отримаємо сильний обвал надходження коштів від оподаткування в державний бюджет.

Проект Южаніної передбачає, що ціна адаптації до нової реформи обійдеться держбюджету близько 120-160 млрд грн - це витрати на зниження податків, які якось потрібно буде компенсувати. Тим часом, проект Мінфіну припускає, що доведеться компенсувати близько 60 млрд. грн. Якщо дивитися виключно з цієї точки зору, то я, звичайно, підтримую той проект, який передбачає менший дефіцит бюджету. Іншими словами, система з компенсацією в 60 млрд. грн виглядає більш реалістичною.

Ще один важливий момент для реалізації реформ – це політична відповідальність: за її втілення і наслідки, а також скорочення бюджетного фінансування тих чи інших сфер життєдіяльності держави хтось повинен відповідати. Якщо буде прийнятий проект Мінфіну, то критика, безумовно, полетить у бік Кабміну. А хто буде відповідати за реалізацію запропонованої парламентаріями реформи? Якщо вони пропонують податкову реформу, значить, повинні йти в уряд і відповідати за її реалізацію. Пропонувати реформу, але при цьому перекладати відповідальність на когось іншого - несерйозно, настільки важливі питання життя держави таким чином не вирішуються. Це чисто політичні ігри.

Ми також повинні враховувати, що Україна зв'язана певними зобов'язаннями з Міжнародним валютним фондом. Разом з іншими міжнародними донорами МВФ нам суттєво допомагає. Подобається нам це чи ні, велика вона чи маленька, але вона критично важлива для України. Розмови про те, що, мовляв, давайте ми з МВФ передомовимось, ведуться тими людьми, які не розуміють, як працюють ці механізми і наскільки складне у нас зараз становище.

Дуже прості шляхи ведуть до дуже поганих наслідків.

І на закінчення зазначу, що мені, як експерту, досі незрозумілі мінімальні потреби тих чи інших галузей економіки України. Якщо в системі освіти або охорони здоров'я неефективно витрачаються бюджетні гроші, то питання безпосередньо повинно стояти до відповідних міністерств і чиновників. Мінфін - це лише функціональний орган, який визначає доходи та витрати.

Якщо ми досі не розуміємо, що хочемо мати в системі освіти або охороні здоров'я, за що готові платити, то ключове питання, яке сьогодні має обговорюватися, таке: як зробити так, щоб Україна жила за коштами? Для цього потрібно конкретизувати і збалансувати всі витрати, щоб країна пережила важкий час.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.