Чому Ципрас пішов у відставку

4 коментувати
Сьогодні Греції потрібен жорсткий правий уряд з відповідними антисоціальними заходами

Вчора стало відомо про відставку прем'єр-міністра Греції Алексіса Ципраса, який пробув на цій посаді лише півроку. Історія настільки короткого правління лівого лідера Греції досить повчальна.

Ципрас прийшов до влади на хвилі невдоволення тими змінами, які Греція повинна була пережити для того, щоб вийти з кризи. Сам він є типовим лівим політиком. Референдум з приводу того, чи погоджуватися Греції на пропозиції кредиторів, який він затіяв, – це чистої води політика і економіки в ньому мало.

Грецька економіка знаходиться в глибокій кризі. Ще на початку нульових років у Європейського Союзу почали закрадатися підозри, що з грецькою економікою щось не так. У якийсь момент було навіть прийнято рішення перерахувати ВВП Греції, оскільки були сумніви в тому, що вони подають об'єктивні дані.

Якщо розглянути ту економічну модель, яка склалася в Греції, то вона відрізняється відносно низькою ефективністю виробництва за європейськими нормами, досить високим рівнем участі держави в економіці та високими державними витратами, лояльною системою соціального захисту. Така економіка може функціонувати тільки в тому випадку, якщо вона відрізняється рівнем розвитку, наприклад, шведська економіка.

Економічні закони об'єктивні і жорстокі - політичні заяви, їх не змінять

Але подібного в Греції не спостерігалося. Природно, настання кризи було практично неминучим. Друга проблема полягала в тому, що Греція отримала досить велику кількість грошей. Ці гроші були використані не зовсім ефективно, і самі греки постійно намагалися переглянути досить жорсткі умови надання позик (на мою думку, вони повинні були бути ще жорсткішими, тому що криза інакше не лікується). Крім того, потрібно розуміти, що ті зміни, які потрібні Греції, не приходять ні за рік, ні за два, ні за три.

Сьогодні Греції потрібний жорсткий правий уряд з відповідними антисоціальними настроями і заходами. Тільки тоді ми можемо очікувати на якийсь позитивний результат. Ситуація з Ципрасом показує, що економічні закони об'єктивні і жорстокі - політичні заяви, їх не змінять.

Якби Ціпрас дійсно хотів врятувати Грецію, то він би переглянув рівень соціальних виплат, скоротив державний сектор і в цілому переглянув би функції держави в економіці. Крім того, правильна у цьому випадку політика передбачала б досить непопулярні кроки з управління зовнішнім боргом, а також певним рівнем лібералізації економіки. Ці дії вимагають часу, і вони повинні бути послідовними. Країну потрібно налаштовувати на досить тривалий період виходу з кризи.

Україна, звичайно ж, багато в чому відрізняється від Греції. За фактом у нас інша економічна модель, і ми не є членами ЄС, що також важливо. Крім того, заборгованість у нас менша. Але досвід Греції показує, що безвідповідальна фіскальна політика призводить до проблем. В цьому плані ми повинні «вчитися» у Греції, і розуміти, що з державним бюджетом у частині дефіциту не жартують, що повинна бути продумана і довгострокова політика управління зовнішнім боргом. Без фундаментальних змін дуже важко стабілізувати економіку в довгостроковому плані і перейти до економічного зростання.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.