Україна-Ізраїль: обмін ляпасами

84 коментувати
Багато років копіткої праці з розвитку партнерства Україна-Ізраїль виявилися похованими під завалами українського "за" замість "утрималася"

Дві свині за дві доби були піднесені Ізраїлю: 21 грудня невідомі підкинули свинячу голову з червоною фарбою до місця масового паломництва ізраїльтян в синагозі Умані на могилу рабі Нахмана, а 23 грудня цілком відомі дипломати «підклали свиню» у вигляді голосування України за резолюцію проти Ізраїлю в ООН.

Відразу після оонівських новин послідувала блискавична реакція Єрусалиму: глава уряду Біньямін Нетаніягу скасував візит до Ізраїлю прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, запланований на 27-28 грудня.

Цей обмін ляпасами – українське голосування в ООН та скасування візиту в знак протесту проти такої позиції України, став найбільшим скандалом за 25 років дипломатичних відносин України та Ізраїлю.

Захисники київської дипломатії намагаються знайти пояснення чи виправдання такого голосування. Ось суть їхніх аргументів – і уявні відповіді ізраїльтян:

1) «Резолюція засуджує Ізраїль за будівництво в поселеннях і за окупацію територій після 1967 року. Якщо б Україна не засудила це, то вона втратила б право вимагати в ООН визнання окупації Криму Росією».

Гірка іронія: єдине, в чому зійшлися Україна і Росія за останній час – це спільне голосування проти Ізраїлю в ООН

Відповідь на це з ізраїльської сторони: «Ви насправді ставите на одну дошку анексію Криму і те, що юдеї розвивають свої міста в Юдеї? Ви вважаєте євреїв окупантами в Єрусалимі, який будували ще царі Давид і Соломон? Ви вважаєте ворогами миру в регіоні саме квітучі єврейські поселення, виноградники, ферми і фабрики, а не ісламський терор, пропаганду ненависті у всіх палестинських навчальних закладах і розкрадання палестинськими лідерами фінансової допомоги з-за кордону?»

2) «Всі країни – члени Ради безпеки ООН, збиралися голосувати за засудження Ізраїлю, тому голос України нічого б не змінив».

Відповідь на це з ізраїльської сторони: «Приблизно так солдат в розстрільній команді каже, що від його пострілу нічого не залежало – адже стріляв весь взвод».

3) «Українська сторона пропонувала відкласти це голосування, але на нас тиснули американці, які вимагали голосувати негайно».

Відповідь ізраїльтян: «Яких американців ви послухалися? Демократи разом з Обамою через 25 днів зникнуть з Білого дому. А Дональд Трамп, різко виступаючи на підтримку Ізраїлю, вже засудив цю резолюцію. Київ взагалі в змозі мислити на перспективу?»

Ізраїль і не розраховував, що Україна підтримає його в голосуванні щодо зубодробильної резолюції 23 грудня. Але ми сподівалися, що Україна хоча б утримається – як це зробили США.

Для порівняння: з п'яти важливих для України голосувань в ООН 2014-2016 років Ізраїль залишався нейтральним і не брав участі в голосуваннях чотири рази, але зовсім нещодавно проголосував на підтримку України щодо резолюції про дотримання прав людини в Криму, визнавши його окупованим Росією. Цей проукраїнський жест Ізраїлю мав місце на Генеральній асамблеї ООН 19 грудня – і вже через чотири дні Україна відповіла на це «добром», засудивши Ізраїль.

До речі, позицію Ізраїлю щодо цілісності і суверенітету України неодноразово озвучував посол у Києві Еліав Білоцерківський, який постійно заявляє про невизнання анексії Криму Росією.

Ізраїль оплачував лікування українських поранених, фінансував семінари психологічної реабілітації солдатів і офіцерів АТО, збільшив масштаби участі українців у міжнародних програмах нашого МЗС, закрив консульство в Криму і відкрив нове почесне консульство у Львові. Восени 2016 року Ізраїль погодився на приїзд 20 тисяч українських будівельників. Йде узгодження деталей Угоди про зону вільної торгівлі, що більш вигідно Україні, чий експорт в Ізраїль в два рази перевищує експорт Ізраїлю в Україну.

І ось після всього цього Київ дає команду своєму постпредові в ООН Володимиру Єльченку голосувати за резолюцію, яка грубо, несправедливо і в односторонньому порядку засуджує Ізраїль.

Багато років копіткої праці з розвитку партнерства Україна-Ізраїль виявилися похованими під завалами українського «за» замість «утрималася». Розгрібати ці завали буде непросто.

Як влучно висловився відомий український художник Олександр Ройтбурд, своїм голосуванням в раді безпеки ООН за антиізраїльську резолюцію Україна визнала, що «залишається глибоко пострадянською країною з відсутністю політичної суб'єктності. Вона залишилася в тому світі, де робітники заводу імені 28 героїв-трактористів на урочистому мітингу під чуйним керівництвом парторганізації і місцевкому з почуттям глибокого задоволення одноголосно затаврували ізраїльську воєнщину, і висловили гарячу підтримку законних прав арабського народу Палестини».

За моїми відомостями, дії українського політичного керівництва викликали таку гнівну реакцію в Ізраїлі ще й тому, що в день обговорення резолюції прем'єр-міністр Нетаніягу особисто дзвонив прем'єр-міністру Гройсману, і просив колегу вплинути на голосування України. Гройсман спробував розібратися і щось змінити, але зіткнувся з категоричним «ні» постпреда Єльченка і глави МЗС Клімкіна. Свою думку висловив і президент Порошенко – мовляв, в України немає іншого виходу, окрім як приєднатися до резолюції Радбезу із засудженням Ізраїлю.

Нетаніягу, який також є і міністром закордонних справ, сприйняв цей крок України як особисту образу. Його рішення скасувати візит Гройсмана було емоційно різким, але закономірним: голові уряду України просто не було про що й не було з ким говорити в Єрусалимі, в місті, чиї єврейські квартали засуджуються як незаконні резолюцією 23 грудня.

Гірка іронія №1: єдине, в чому зійшлися Україна і Росія за останній час – це спільне голосування проти Ізраїлю в ООН.

Гірка іронія №2: ні перед одним українським політиком і державним діячем Ізраїль ніколи так різко не зачиняв двері, як перед євреєм Гройсманом, якого підставив власний МЗС.

Окремий шок відчули ізраїльські волонтери з громадської організації «Ізраїльські друзі України». З вуст багатьох з них вирвався крик душі: «Навіщо все те, що ми робимо третій рік, допомагаючи Україні, якщо в результаті Київ голосує проти нас у важливий для Ізраїлю момент?»

Це голосування стало особистою помстою Обамі, що йде в небуття разом зі своєю зруйнованою політикою. Але можете бути впевнені: Ізраїль не змінить свою позицію через папірці Радбезу. Ми пережили і не таке в своїй історії.

«Трамп прийде – порядок наведе» – перефразую це українське гасло. Дуже скоро Україна може прокинутися в «прекрасному новому світі», в якому у неї майже не залишиться друзів. Тоді 2017-й стане критичним роком для української дипломатії та зовнішньої політики. Коли Трамп почне домовлятися з Путіним за рахунок України, у високих кабінетах Києва раптом почнуть гарячково шукати союзників. Та чи знайдуть?


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Шимон Бриман
Шимон Бриман

Журналіст, історик (Ізраїль)

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.