Ганьба на площі Свободи

6 коментувати
Архітектурна ганьба і потворність готуються в моєму рідному Харкові

На місці скинутого пам'ятника Леніну, в серці найбільшої площі Європи хочуть за підсумками швидко й хитро зляпаного конкурсу "серед своїх" поставити гігантський штир – 86-метрову колону, на вершині якої ангел з православним хрестом, а біля підніжжя – "античний філософ Анахарсіс, князь Ігор, козак і філософ Семен Климовський, студент Харківського університету Михайло Петренко".

Не питайте, хто всі ці видатні персонажі світового значення. Нетямущим пояснять: Анахарсіс був скіфом з Південної України. І хоч скіфи говорили діалектом перської, не маючи ніякого стосунку до слов'ян і українців, всім відомо, що харків'яни спати лягають із афоризмами Анахарсіса. Ось як приходять з Барабашовского ринку – так одразу сідають за книжки цього Анахарсіса.

Про чернігівського князя Ігоря я промовчу: про нього вже давно відплакала княжна Ярославна – правда не в Харкові, а в Путивлі. І ще князь Ігор добре співав в опері Бородіна: "О, дайте, дайте мне свободу, Я свой позор сумею искупить!" Мабуть, передчував князь своє фатальне потрапляння на площу Свободи в Харкові.

Козак-філософ Климовський – персонаж трохи більш достовірний, ніж "козак Харько" – міфічний засновник Харкова. Правда, в двохстах метрах від планованої колони – на початку проспекту Науки, вже збудували кінного "козака Харька" висотою з п'ятиповерховий будинок. Шедевр пензля Церетелі, не до ночі буде згадано.

Це особиста ініціатива міської верхівки, основа якої – несмак, гігантоманія і бажання "зліпити все пабагатому"

Михайло Петренко – автор прекрасного вірша "Дивлюсь я на небо, та й думку гадаю". Народився у Слов'янську, помер в Лебедині, з Харковом пов'язаний лише кількома роками навчання і роботою дрібним чиновником палати кримінального суду. Жодного достовірного зображення цього Петренка не існує – що не заважає, однак, авторам проекту ліпити статую Петренка на головну площу.

Соромлюся запитати: а що, список великих харків'ян складається тільки з цієї четвірки?

Головне питання, що збурює харків'ян: ця пафосна рейка буде затуляти шедевр конструктивізму 1920-х років – Держпром, і підноситися над ним. Справа навіть не в тому, що пітерці сміятимуться над плагіатом "Олександрійського стовпа" 1834 року, а в тому, що помпезно-імперський класицизм епохи Миколи Першого ну ніяк не поєднується з новаторським стилем конструктивізму і з усім ансамблем площі Свободи.

Якщо проектувальники колони з фігурами хочуть копнути в харківську давнину аж до скіфа Анахарсіса, то я раджу їм не розмінюватися на дрібниці. Коли копали котлован для Держпрому, то знайшли там скелет мамонта. Це про нього писав Маяковський: "Там, где вороны бились, над падалью каркав, в полотно железных дорог забинтованный, столицей гудит украинский Харьков, живой, трудовой, железобетонный". Давайте поставимо в центрі площі навпроти Держпрому пам'ятник цьому мамонтові – першому харків'янину.

Окремо мене вражає те, що мої одноплемінники-євреї – головний архітектор Харкова і мер цього міста, так люблять сунути православні хрести куди завгодно. Думаю, в цьому проявляється типовий комплекс асимільованих євреїв, які хочуть сподобатися більшості навколишнього населення. Причому саме це "населення" навіть не питають, чи хоче воно ангелів з хрестами і колонами. "Вирішувати це повинні про-фес-сіонали", - так по складах з апломбом заявив головний архітектор Першої столиці.

Я вже більше 20 років не живу в Харкові, але мене, який народився і навчався у цьому місті науки і культури, засмучує тенденція, коли з поліетнічного і багатоконфесійного мегаполісу намагаються зліпити одноколірний хутір. Як релігійна людина, хочу нагадати: за Конституцією України релігія відділена від держави, тому ніякі релігійні символи ніякої віри не можуть мати першість на головній площі.

Ніякі "націоналісти" не змушують архітектора і мера ставити ці бридкі колони з ангелами. Це особиста ініціатива міської верхівки, основа якої – несмак, гігантоманія і бажання "зліпити все пабагатому". Про розпил бюджету при зведенні цієї "монстри" можете не сумніватися.

Заявляю як студент, який п'ять щасливих років ходив у Харківський універ через цю площу: дайте їй у спокої, не ганьбіть Харків цим кошмаром.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.