Безумні ігри. Навіщо політики прикидаються божевільними

27 вересня 2017, 05:11
1706
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Безумні ігри. Навіщо політики прикидаються божевільними  - фото

Нина Хрущева: Сегодня, когда США возглавляет Трамп, доктрина «безумца» возвращается

Як у світову політику повернувся метод божевільної дипломатії

У 1970-х роках президент США Річард Ніксон доручив держсекретареві Генрі Кіссинджеру переконати лідерів ворожих комуністичних країн у тому, що американський президент може бути дивним і нестабільним, особливо, коли знаходиться під чиїмось тиском. Кіссинджер, як проникливий політик, побачив потенціал у цьому методі та легко його реалізував. Так народилася теорія «божевільної дипломатії».

Насправді, Ніксон був далекий від безумства, хоча його зловживання алкоголем у розпал Вотергейтського скандалу змусило Кіссинджера і міністра оборони Джеймса Шлезінгера створити цілу систему контролю над ядерними кодами. Мета Ніксона полягала в тому, щоб запевнити своїх супротивників у тому, що, хоч він і контролює свою ймовірну «божевільну» натуру, він здатний розсердитися, а це може призвести до ірраціональної, і навіть ядерної відповіді США.

Сьогодні, коли Сполучені Штати очолює Дональд Трамп, доктрина «безумця» повертається. Правда, цього разу набагато менш очевидно: це всього лише гра або Трамп дійсно під часнападу гніву або розчарування може піти на те, щоб завдати ударів по своїх супротивниках.

Хрущов вважав, що Захід не сприймає його серйозно. Ось чому він так обурено виступав в ООН

Недавній виступ Трампа на Генеральній асамблеї Організації Об'єднаних Націй нагадував передсмертне марення Ейріса Таргарієна, Божевільного Короля з серіалу «Гра престолів», чиїми останніми словами було «спаліть їх усіх». Трамп погрожував, що США «повністю знищать» Північну Корею, якщо Пхеньян продовжить свою ядерну програму. У тому ж виступі Трамп фактично зірвав ядерну угоду з Іраном 2015 року.

Багато американців, мабуть, уже звикли до деспотичних тирад Трампа, переживши його словесні напади на пресу, на своїх опонентів і навіть на членів власного кабінету. Трамп показав, що, якщо його спровокувати або образити, то можна розраховувати на удар у відповідь.

Але на відміну від багатьох попередніх нісенітниць від Трампа, промова в ООН була зачитана з телесуфлера, а це означає, що її зміст було вивірено. Тому ті, хто думають, що «дорослі» і «розумні» люди в адміністрації Трампа – помічник президента Джон Келлі, міністр оборони Джеймс Меттіс і радник з національної безпеки Герберт Макмастер – підтримають «розумну» стратегію безпеки США, можливо, помиляються.

Можливо, найбожевільнішим у всьому цьому є нібито розрахунок Трампа, що «хлопчик-король» Північної Кореї Кім Чен Ин може злякатися цих погроз. Після того, як у 1983 році президент Рональд Рейган назвав Радянський Союз «диявольською імперією», йому рекомендували більше ніколи не повторювати такі слова в інтересах поліпшення двосторонніх відносин. І, визнаючи важливість такого кроку і бажаючи відвести ядерну загрозу, Рейган дотримувався рекомендацій своїх радників. Чого не можна сказати про Трампа, який, безсумнівно, був попереджений про небезпеку ображати жорстокого і недосвідченого в політиці Кіма.

Коли Ніксон переконував у своєму «безумстві», він певною мірою наслідував приклад Микити Хрущова, мого діда і свого супротивника під час перебування Ніксона на посаді віце-президента США. У 1959 році у так званих «кухонних дебатах» (один з найдивніших моментів Холодної війни) Ніксон у словесній дуелі з Хрущовим доводив перевагу капіталізму над соціалізмом.

Рік по тому, на Генеральній Асамблеї ООН у Нью-Йорку, Хрущов відзначився. Щоб не відставати від головного кубинського революціонера Фіделя Кастро, який любив видавати екстравагантні загрози, «ураган Микита» також використовував будь-яку можливість, щоб підлити масла у дипломатичний вогонь, свиснути, вдарити кулаком, або навіть черевиком по столі.

Існує багато доказів того, що західні держави не раз намагалися обдурити Радянський Союз. Розвідувальний літак U-2, існування якого президент Девід Ейзенхауер заперечував, був збитий над територією СРСР. Більш того, США зажадали, щоб Радянський Союз поважав доктрину Монро, яка віднесла Латинську Америку до сфери інтересів США, при цьому Штати не бажали приймати радянську гегемонію у Східній Європі.

Хрущов вважав, що Захід не сприймає його всерйоз. Ось чому він так обурено виступав в ООН. Як Микита Хрущов пояснив пізніше, він вів себе так, як вели себе всі більшовики: коли ви не згодні з противником, ви повинні зробити свої аргументи максимально гучними і ясними, щоб просто заглушити інших.

У 1962 році Хрущов удосконалив цей підхід, влаштувавши «перевірку» молодому президентові США Джону Кеннеді своїм «божевільним» планом розміщення ядерних ракет на Кубі. Цей крок викликав кубинську ракетну кризу і став найнебезпечнішим протистоянням в ході Холодної війни. Втім, Кеннеді не злякався. Він вправно ігнорував погрози Хрущова і показав радянському лідерові, що американський президент – раціональна людина, яка хоче вести переговори про паритет у світовій політиці. Цей холодний розрахунок дозволив Кеннеді і Хрущову послабити напруженість і тим самим врятувати світ від ядерного конфлікту.

Зараз ми можемо тільки сподіватися на те, що Трамп почне діяти так само холоднокровно щодо Кім Чен Ина, як колись це зробив Кеннеді щодо Хрущова. Північна Корея вже відповіла на промову Трампа в ООН, назвавши американського президента «психічно ненормальним». Таким чином, одне з двох: або це Трамп грає в «божевільну дипломатію», або Кім у цій ситуації, на жаль, дійсно правий.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Ніни Хрущової. Републікація повної версії тексту заборонена.

Copyright: Project Syndicate 2017
www.project-syndicate.org

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Врмени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Інновації

Сьогодні, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Події

Сьогодні, 21:37

thumb img
В Україні вперше запровадили електронну чергу в перші класи на блокчейні
LOL

Сьогодні, 18:14

thumb img
Всі ми трохи Супрун. У Мережі помітили реакцію Уляни Супрун на появу Олега Ляшка