Що вдалося зробити Гонтаревій

4 коментувати
НБУ – це чи не єдина інституція, яка прогризалась через необхідність реформ та зробила більшість того, що треба було зробити

Голова Національного банку Валерія Гонтарева офіційно повідомила, що піде у відставку 10 травня.

Вчинок досить дивний. Оскільки Гонтарева зробила найважчу роботу: почистила банківську систему, ввела плаваючий курс, взяла на себе негатив, пов’язаний з девальвацією і нібито вже наставав момент, коли можна було отримати певні бонуси, які принесуть ці реформи. Тому, чому вона прийняла таке рішення для мене незрозуміло: витримати такий тиск, а зараз, коли ситуація стабілізується, так вчинити.

Введення плаваючого курсу стало позитивом, тому що наша економіка в системі генерує девальваційний потенціал. У нас ресурсна структура економіки і ми дуже залежимо від зовнішніх ринків. Якщо ви зобов’язуєтесь тримати курс, ви приречені, тому що рано чи пізно він обвалиться. Це політично безперспективно. Для реалій української економіки  єдиний варіант виживати і будувати якийсь системний ріст – мати плаваючий обмінний курс. Тоді, тільки-но у вас накопичується девальваційний потенціал, такий курс дає можливість випустити пар.

Гонтареву може замінити Лавренчук або Шпек. На них гравці ринку та зовнішні інвестори дивляться досить оптимістично

Суспільство також звинувачувало Гонтереву у девальвації, але варіантів не було, тому що на кінець 2013 року дефіцит рахунку поточних операцій складав 9% ВВП. Такий дефіцит означає стовідсотковий валютний шок. В деяких валютних коливаннях навіть була провина Мінфіну, тому що вони не планували використання ліквідності. Наприклад, останнє підвищення вартості валюти на початку січня було через те, що Мінфін просто накопичував великі гроші на кінець року, а потім їх викинув. Якщо десятки мільярдів гривень, що лежали десь на рахунках казначейства, опиняються в системі, співвідношення  валюта-гривня різко змінюється, і це обов’язково відобразиться в обмінниках. Тому тут без варіантів, рішення абсолютно правильне. Питання було тільки в тому, хто візьме на себе весь негатив, пов’язаний з наслідками цього рішення.

Важко сказати, що Гонтаревій не вдалося зробити. Я думаю, що серед тих завдань, які були поставлені, майже все вдалося. Єдине, що по плану лібералізації валютного ринку я б очікував сміливіших кроків. Наприклад, говорив би про створення ф’ючерсного ринку, який би дозволив знімати всі валютні обмеження. Але Нацбанк це також планував зробити, тому у найближчі місяці ця реформа напевно буде започаткована.

Зараз кажуть, що Гонтареву може замінити Лавренчук або Шпек. На них гравці ринку та зовнішні інвестори дивляться досить оптимістично. Якщо призначать людину із "сім’ї" президента, політичного гравця, то ті самі МВФ та інші донори можуть розцінити це як контрреформацію. Тому що НБУ – це чи не єдина інституція, яка прогризалась через необхідність реформ та зробила більшість того, що треба було зробити. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.