Путін вирішив відмовитися від долара в СНД

12 коментувати
Путін вирішив відмовитися від долара в СНД
Росія повторює найголовнішу помилку СРСР: ставить на валюту, що не є вільно конвертованою

Володимир Путін вніс на розгляд Держдуми законопроект, який передбачає відмову країн СНД від долара при проміжних розрахунках. План цей, зрозуміло, виконати можна, як і будь-який інший, але це буде означати, що купувати імпортні товари за рублі вони не зможуть. Між собою торгувати, звичайно, можна, але питання в тому, наскільки інші країни зацікавлені в тому, щоб використовувати при розрахунках рубль, який не є вільно конвертованою валютою, і який зручний тільки у відносинах з Росією.

Такий перехід хіба що посуне долар в товарних позиціях, які йдуть виключно між самими країнами СНД. Але я не думаю, що у цієї ідеї є серйозні перспективи. Повністю витіснити долар не вдасться, хіба що потіснити на якийсь відсоток.

Такий перехід пов'язаний з додатковими витратами. Це transaction cost. Чому користуються доларом? Тому що це низькі transaction cost, ліквідність завжди на високому рівні; ви розумієте якісь перспективи і знаєте, чим визначається обмінний курс долара. Чим визначається обмінний курс рубля і які у нього перспективи – сказати важко.

Думаю, той же Казахстан буде погоджуватися з пропозицією РФ тільки частково, в тих моментах, які йому вигідні. В цілому ж перспективність такого проекту сумнівна: у Радянському Союзі основною проблемою була не надмірна орієнтація на ВПК, а те, що радянська валюта не була вільно конвертованою. Продукти, які вироблялися в СРСР, не були потрібні нікому, крім згаданого ВПК, і відійти від «дерев'яного рубля» було дуже складно. У Росії приблизно та ж ситуація: продаються тільки ресурси, а все решта іншим не надто й потрібно.

Чим визначається обмінний курс рубля і які у нього перспективи – сказати важко

Американці, для порівняння, свою валюту просували десятиліттями. До Першої світової більш конкурентним і цікавим вважався фунт стерлінгів; всі угоди кредити та операції здійснювалися саме в фунтах. Але, коли почалися війни, оскільки американці досить активно просували долар, в тодішніх геополітичних умовах долар почав набирати силу. Основний ривок, зрозуміло, було зроблено вже після Другої світової, коли був план Маршалла та американці пропонували всі кредити та операції в доларах, що і дозволило йому стати світовою валютою.

Думаю, всі розуміють, що нинішній стан Росії разюче відрізняється від становища США після Другої світової. Так що зараз ми спостерігаємо з боку Путіна ігри в пісочниці; думаю, плани щодо відмови країн СНД від долара так і залишаться красивими заявами.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.