Перші кроки в 2016-му

4 коментувати
Залишається відкритим питання більш глибоких реформ

Ключовим завданням минулого року було втримати досягнуту країною крихку стабільність. В основному це зводилося до підтримки співпраці з МВФ і, відповідно, зменшення бюджетного дефіциту, а також підвищення тарифів. Останній пункт багато хто не вважає за реформу, але це хибна думка, оскільки вона відкриває шлях до реформи Нафтогазу і нормального бюджетного процесу.

В принципі, ключові цілі досягнуто – питання в тому, якими будуть наслідки, особливо соціальні – люди, наприклад, нервово реагують на підвищення тарифів. Слід очікувати, що в 2016 році будуть борги за комунальні послуги. Але формально мету досягнуто – і МВФ з нами співпрацює, і тарифи більше піднімати не доведеться, оскільки ми досягли ринкового рівня, а, значить, Нафтогаз отримав шанс на те, щоб перестати бути збитковим.

Залишається питання більш глибоких реформ. Приміром, стояло завдання реформувати ту ж фіскальну або митну службу, але цього поки що не сталося. Стояло завдання зменшити кількість чиновників і таким чином заощадити – тут успіхи також поки що невеликі. Хоч і статистика показує певний прогрес, в реальності роль держави, чиновників та регулятора залишається досить великою. Звичайно, прогрес є, але хотілося би бачити набагато більше.

Є, звичайно, і вдалі реформи, які зараз виставляються напоказ – та ж реформа поліції, система ProZorro і схвалення її застосування до всіх держзакупівель.

Іноземним інвесторам поки що не надто вигідно вести бізнес в Україні

Але що з прокуратурою та судовою системою? Реформою можна вважати створення Національного антикорупційного бюро, яке повинно почати працювати найближчим часом.

Державою зроблені певні кроки, номінально вони повинні принести позитиві результати, і хотілося б, щоб в 2016 році вони здійснилися.

Питання в тому, що, незважаючи на виконання частини умов для подальшого зростання, цих зусиль недостатньо для того, щоб ми дійсно почали зростати. Приміром, були заблоковані спроби здійснити приватизацію державних підприємств. Були спроби провести масштабніші методи дерегуляції (я маю на увазі так звану «гільйотину»), але вони теж не увінчалися успіхом.

Іноземним інвесторам поки що не надто вигідно вести бізнес в Україні. Перші кроки зроблено, але в реальний результат вони втіляться не скоро – це навряд чи станеться вже у 2016 році.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.