Пенсійну реформу розпочато. Що нас чекає

2 коментувати
Додатковий попит, який штучно створюється через цей законопроект, прискорить додаткове зростання цін

Рішення про пенсійну реформу, звичайно, масштабне та багатогранне. По-перше, ухвалена пенсійна реформа – це крок на вимогу МВФ. Уряд це більше рекламував, як підвищення пенсій тут і зараз. Але, за великим рахунком, основна ініціатива йшла від МВФ. Україна виходить з кризи, доходи бюджету у хорошому стані, надходження до Пенсійного фонду перевиконуються і в принципі, я так розумію, було ухвалено рішення щодо жорсткіших заходів з призначення пенсій у майбутньому – підняття стажу та інші заходи. Треба його презентувати разом із осучасненням пенсій. Гіпотетично це має позитивно вплинути на наші відносини з МВФ, якщо вони не знайдуть у правках, які були, нічого страшного. Це позитивно вплине на  доходи пенсіонерів, осучаснення – це додаткові гроші, у пенсіонерів, як правило, доходи не найкращі, тому це додатковий дохід. І це вплине на додаткове споживання. Тому що додатковий дохід люди будуть витрачати на те саме споживання. Внутрішній попит внаслідок цього теж буде підживлюватися, тому що 5-6 мільйонів пенсіонерів отримують додаткові гроші і тут, навіть якщо порахувати по 10 грн на одну людину – це досить серйозний масштаб.

Проблеми по суті – у нашій демографічній структурі і тому, що молоді люди не дуже хочуть працювати і платити податки

Але є інша сторона медалі. Це пов’язано з тим, що ці вприскування грошей через підвищення пенсій піднімає проблему інфляції. Додаткові гроші та попит, які штучно створюються через  законопроект, напевно, прискорить додаткове зростання цін. Не на багато, не можна говорити про якусь галопуючу інфляцію, але кілька відсотків або в межах одного відсотка, це все-таки дасть. Скоріш за все це також відобразиться на валютних коливаннях. Це не є критичним фактором, але стане додатком до загальних трендів. Багато пенсіонерів, які отримують додаткові гроші, на рівні рефлексів реагують купівлею валюти або товарів імпортного походження. Це буде мати вплив і всі це розуміють.

У пенсійному плані прописана накопичувальна система, до якої я ставлюся дуже скептично, тому що під це ще немає інфраструктури. Так, буде звужуватися кількість пенсіонерів через підвищення трудового стажу, але це носитиме довгостроковий ефект. Ми розуміємо, що у нас до і після кожних виборів ситуація може змінитися. А ухваливши подібного роду реформу треба дотримуватися тих правил, які ми прийняли.

Я досить стримано позитивно ставлюся до цього рішення. По-перше, це крок назустріч МВФ і без цього ми, напевно, не обійшлися. Закон більше фіскальний, він не вирішує проблему по суті. Але, окрім додаткового попиту, тиску на інфляцію і на гривню, я радикальних негативних наслідків не бачу.

Проблеми по суті – у нашій демографічній структурі і тому, що молоді люди не дуже хочуть працювати і платити податки. Це фундаментальне питання. Я не думаю, що рішення пенсійної проблеми лежить в маніпуляції з пенсійним віком. Це лише тимчасові фіскальні заходи, які зменшують масштаб цієї проблеми. У країні із невеликим ВВП, доходом та невеликою економікою ви не можете претендувати на те, щоб у вас було нормальне пенсійне забезпечення. Тому рішення пенсійної проблеми лежить у створенні вільних можливостей у нашій країні – інвестиційній привабливості. Якщо в країні буде цікаво працювати та платити податки, то буде вирішуватися і пенсійне питання. А такі маніпуляції – це розмазування невеликих обсягів коштів на велику кількість населення. Треба щоб змінювалася демографічна структура, зростала економіка і тоді у перспективі 20-30 років ми можемо говорити, що масштаб проблеми буде системно зменшуватися.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.