Як новий бюджет змінить життя українців

1 коментувати
У 2015 році в нас було три джерела тимчасових доходів: доходи НБУ, додатковий імпортний збір і продаж 3G-ліцензії. Тепер доведеться обійтися без них 

Бюджет та податкова реформа були непростим завданням для влади. Було поставлено амбітну мету: знизити єдиний соціальний внесок. Про це давно вже говорили, але поставало питання: ми зрізаємо значну частину бюджетних доходів, доходів Пенсійного фонду – звідки ж узяти кошти для того, щоб профінансувати втрати в перехідний період.

Відповідь була такою: ми обмежуємо спеціальний режим оподаткування для аграріїв, підвищуємо акцизні ставки. Крім того, на першому етапі говорили про обмеження спрощенки, але згодом від цього довелося відмовитися. Це те, що стосується платників податків. Крім цього, ми зрізаємо значну частину державних видатків. Зрозуміло, ця концепція не подобалася нікому.

Зараз складно сказати, наскільки запропоноване спрацює, оскільки державні фінанси знаходяться в дуже занедбаному стані. Навіть складно пригадати, чи були вони в такому стані, коли-небудь раніше.

Але я налаштований оптимістично, особливо щодо спроб вирішити питання з ЄСВ. Звичайно, будуть швидкі і серйозні ефекти, викликані такою масштабною зміною податкового режиму, тим більше що деякі зміни вносилися останньої ночі: щось балансувалося, щось – навпаки. Думаю, будуть спроби відшліфувати речі, які не помітили або зробили не так. Тому, вважаю, процес роботи над бюджетом 25 грудня не закінчився з його ухваленням.

У цілому, бюджетний процес 2016 року буде дещо складніший, ніж торішній. 2015 рік був простішим за рахунок того, що в нас були три джерела тимчасових доходів: доходи НБУ, додатковий імпортний збір і продаж 3G-ліцензії.

Процес роботи над бюджетом 25 грудня не закінчився з його ухваленням

Крім того, зростанню доходів посприяла й інфляція, яка сталася внаслідок девальвації. Оскільки наступний бюджет буде збалансованим, торговий дефіцит – теж, будь-яких різких змін, як окупація Донбасу, не очікується (девальвація була, з одного боку, наслідком окупації, а з іншого – на неї вплинули плани щодо емісії гривні). У 2016 році такого ефекту не буде, тому все, що наповнювало бюджет раніше – інфляційної складової і тимчасових доходів – не буде.

Замість них буде серйозна зміна оподаткування. Як це спрацює, якою буде реакція бізнесу, сказати непросто. Бізнес у багатьох випадках скаржиться, що зміни можуть призвести до відходу в тінь, але ті, хто розробляв реформу, повинні були це передбачити, коли вносили свої пропозиції. Теоретично тиск на економіку зменшиться – головне, щоб усе це було нормально сприйнято на мікрорівні і перейшло в позитив.

Зниження ЄСВ повинно дати свої результати, але будуть і ті, хто від цього переформатування податкових режимів постраждає.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.